61 binnenland 'Kulluk' is voorbode onheil Smeltende Noordpool: kansen en risico's illegale antibiotica Het incident met boorschip Kulluk bij Alaska is het zoveelste voorbeeld van hoe Shell verliest van de natuur. miljard euro heeft Shell tot dusver geïnvesteerd in de zoektocht naar olie en gas in Alaska. Steeds meer oliemaatschappijen bo ren in onherbergzame gebieden omdat de makkelijk winbare olie- en gasvoorraden in handen zijn van staatsbedrijven. Het stranden van boorschip Kulluk was geen incident. Het bewijst dat Shell de risico's van boren in het noordpoolgebied bij Alaska niet onder controle heeft. woensdag 16 januari 2013 3,7 Het crisisteam van Royal Dutch Shell haalt weer opgelucht adem. De Kulluk is versleept naar een veilige haven, een olie- en pr-debacle afgewend. Met man en macht poogde Shell het stranden van het boorschip af te doen als sleepincident. Tijdens een storm was de Kulluk op drift geraakt en voor de kust van Alaska gestrand. Niks aan de hand, riep Shell, gesteund door het gunstig gezinde lot Het beschadigde schip lekte geen brandstof, tv-beelden van besmeurde zeehondjes bleven het olieconcern bespaard. Een geluk bij wéér een ongeluk. Want het voorval is er een in een reeks. Vorig jaar raakte al een an der boorschip van Shell bij Alaska op drift en later brak er brand uit. Het 'reddingsschip' van Shell in de arctische wateren kreeg geen be wijs van poolwaardigheid en een cruciale veiligheidstest mislukte. Dat is verontrustend, want de risi co's van boren naar olie en gas voor de kust van Alaska zijn groot. Het weer in het afgelegen gebied is extreem. De winterse storm waar in de Kulluk eind december los raakte van zijn sleepkabels, was normaal voor de tijd van het jaar en bovendien voorspeld. Shell is geen partij voor het barre weer in Alaska, concludeerden natuur- en milieu-organisaties weer eens. Daar komt bij dat de natuur in door Annemieke van Dongen Alaska zeer kwetsbaar is. De kust is een kraamkamer voor vogels, de ongerepte wateren herbergen wal vissen, walrussen en ijsberen. Volgens deskundigen bestaat er nog geen methode om, als het mis gaat, olie onder of in ijs op te rui men. Kruiend ijs absorbeert ruwe olie en kan het milieu zo over gro te afstanden vervuilen. Na de olieramp met BP's Deep Water Horizon in de Golf van Mexico in 2010, braken bacteriën een aanzienlijk deel van de olie af. In de arctische kou gebeurt dat vol gens Greenpeace niet. In de afgele gen gebieden met amper havens is hulp bovendien vaak ver weg. Natuurlijk is veiligheid een groot goed voor Shell, dat een reputatie en zo'n 3,7 miljard reeds in Alaska geïnvesteerde euro's te verliezen heeft. Maar blijkbaar gaat veilig heid voor het olieconcern niet bo ven alles. Mede om een belastingaanslag in Alaska per 1 januari te voorkomen, nam Shell het risico de Kulluk eind december voor onderhoud naar Seattle te slepen. Ondanks de naderende storm. Het ongeluk met de Kulluk toont aan dat Shell de grote risico's van olieboringen voor de kust van Alas ka niet beheerst. De rest van de we reld kreeg een beangstigend voor proefje van wat er een volgende keer écht mis kan gaan als Shell dergelijke voorvallen blijft afdoen als onbeduidend incident. Het bij Alaska aan de grond gelopen boorschip Kulluk ('donderslag' in Inuvialuit, de taal van de Eskimo's), wordt weggesleept. foto Tim Aubry/AFP DEN HAAG - Shell is niet de enige speler die olie zoekt in het noord poolgebied. „Voor de kusten van Noorwegen, Rusland en Groen land wordt al uitgebreid naar olie geboord. De camera's staan echter niet op Rusland, maar op Amerika gericht", zegt Lucia van Geuns, energiedeskundige van het Insti tuut Clingendael. Als gevolg van de klimaatverande ring smelt de noordelijke ijskap. Dat biedt maakt olie- en gasvoorra den in het gebied toegankelijk. Een kans voor de VS, die voor hun olievoorraad niet langer afhanke lijk willen zijn van instabiele lan den. De Amerikaanse overheid heeft daarom niet alleen Shell li centies gegeven om voor de kust van Alaska naar olie te boren. „Ook Statoil en ConocoPhillips hebben licenties. Zij maken echter pas op de plaats en kijken aan hoe het Shell vergaat" Het Brits-Neder landse olieconcern kampt met veel tegenslagen bij Alaska. Door aange scherpte veiligheidseisen na de olieramp van 2010 in de Golf van Mexico moest het de start van de boringen al verschillende keren uit stellen. „Het poolgebied is enorm gecompliceerd en kwetsbaar. Elk deel van de noordelijke poolzee heeft zijn eigen uitdagingen qua weer, natuur en geologie." Ondanks die risico's en tegensla gen gaat Shell door met investeren in het gebied. Van Geuns: „De wereldwijde vraag naar olie stijgt nog steeds. De makkelijk winbare olie in Rus land, het Midden-Oosten en Cen- traal-Azië is grotendeels in han den van staatsbedrijven. Omdat de mogelijkheden van Shell beperkt zijn, kijkt het ook naar gebieden als Alaska. Over hoeveel olie daar zit, lopen de schattingen uiteen. Maar dat het om aanzienlijke hoe veelheden gaat, is zeker." miHüMKBwm'niininr'rmmm door Annemieke van Dongen Deze week is in Groningen een rechtszaak begonnen tegen zes mensen die worden verdacht van grootscheepse handel in illegale antibiotica. Brachten zij de volks gezondheid in gevaar? "1 Waar draait het om in de rechtszaal? In maart 2011 nam justitie in Overijssel en Groningen 3.500 kilo illegale antibiotica in be slag: 24 vleeskuikenbedrijven in het noorden zouden de medicijnen hebben gebruikt. De drie hoofdverdachten riskeren twintig jaar cel. Wegens vermeend lidmaatschap van een crimi nele organisatie en omdat ze de volksgezond heid in gevaar zouden hebben gebracht. 'l Wat is er zo erg aan illegale antibiotica? Steeds meer bacteriesoorten kunnen de werking van antibiotica weerstaan. Ze worden resistent. In het ergste geval zijn bacteriële infec ties daardoor in de toekomst niet meer te be handelen. Een infectie die nu goed te bestrij den is, zoals longontsteking of bloedvergifti ging, kan dan zelfs leiden tot de dood. Bacteri ën worden resistent door overmatig en onvoor zichtig gebruik van antibiotica. Hoe vaker een bacterie aan het middel wordt blootgesteld, hoe groter de kans dat hij resistent wordt. Artsen zijn daarom terughoudend met het voorschrij ven van antibiotica. Ook in de veehouderij is het gebruik aan banden gelegd. 3 Waarom kopen boeren het spul dan? Antibiotica beschermen dieren die met honderden (koeien) of duizenden (kippen) in stallen zitten, tegen infectieziekten. Ook bevor deren ze groei. Om gezondere dieren te fokken die sneller meer vlees opbrengen, voegden boe ren in het verleden antibiotica toe aan voer of drinkwater. Dat mag sinds 2005 niet meer. Maar nog steeds wordt in de Nederlandse vee houderijsector relatief veel antibiotica gebruikt. 4 Wordt daar wat tegen gedaan? jazeker. Het antibioticagebruik in de vee houderij is sinds 2009 al meer dan gehalveerd. Steeds meer veehouders weten antibiotica hele maal uit te bannen, onder meer dankzij beter voer en strengere hygiëne. Maar ja, er bestaat ook een illegaal circuit. In Brabant werd in au gustus 1.000 kilo illegale antibiotica aangetrof fen. Aanwijzingen dat boeren massaal afnemen bij een antibioticamaffia, zijn er echter niet. 5 Kun je met een gerust hart vlees eten? Ja. Mits je het goed verhit en keukenhygië neregels in acht neemt, zegt de Voedsel- en Wa renautoriteit. Zo wordt voorkomen dat (moge lijk resistente) bacteriën in de darmen komen. Vlees mag geen antibiotica bevatten. Voor de slacht worden dieren daarop gecontroleerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6