241 zeeland Serious Request blijft geld krijgen Het uitzicht op de kering is essentieel Tot tachtig miljoen aan bouwkosten 'Wel markt voor tweede speelhal' in Terneuzen Marco Doeleman woensdag 16 januari 2013 door Annemarie Zevenbergen OOSTKAPELLE - Hoewel het Glazen Huis allang is verdwenen uit Oost kapelle, blijft het geld voor Serious Request nog steeds binnendruppe len. De teller staat inmiddels op 116.187.96 euro. De organisatie Stichting Oostkapel- le Steunt wil de actie in de loop van februari definitief afronden. Dan wordt het definitieve eindbe drag bekend gemaakt en zet de Stichting de financiële verantwoor ding van de actie op haar site. Het glazen huis bij Eetcafé De Bab belaar aan de Dorpsstraat herberg de van 18 tot en met 24 december de drie dj's Hans Burgs, Reinier Wondergem en Jeroen Burgs. Zij zaten er opgesloten en verzorgden, zonder vast voedsel, 24 uur per dag een muziekprogramma. De actie groeide uit tot een groot se happening, waarbij dorpen uit de omgeving zich niet onbetuigd lieten. Het werd zelfs een Wal- chers feest De eindstand op maan dagavond 24 december bedroeg 112.011.70 euro. Vele malen hoger dan verwacht. Toen al werd ge zegd dat er nog toezeggingen wa ren, die niet voor die eindstand zijn meegeteld. Dat geld druppelt nu langzamerhand binnen. Susanne Coppoolse van de organi satie: „We presenteren straks een soort jaarrekening, zodat iedereen kan zien wat er aan geld is binnen gekomen." Daar worden overigens geen kosten van afgetrokken. De hele actie heeft gedraaid op een budget van nul euro. Vorige week is SR Oostkapelle geë valueerd. „We kijken dik tevreden terug. We hadden nooit verwacht dat het zo'n groot succes zou zijn. Oostkapelle, en omgeving, is voor altijd veranderd." Dus volgend jaar weer een SR Oostkapelle? „Daar hebben we natuurlijk over gespro ken, maar daar kunnen we nu nog niets concreets over zeggen." Op de 28-ste vloer, de hoogste, is onder het ornamentele puntdak van de toren het uitkijkplatform op ruim honderd meter hoogte. Ter vergelijking: het kraaiennest van de euromast is 96 meter hoog. „Dat wordt een enorme attractie. Als je familie op bezoek is, laat je hen in één blik heel Zeeland zien." Een glazen hoteltoren van 28 etages met bovenop een pu bliek panoramaplatform. Bouw je op 'hotspot' de Veerse Gat- dam, bouw dan een icoon voor Zeeland, stelt het consortium Zeeuwse Lagune. Met uitzicht op de Oosterscheldekering. door Claudia Sondervan Morgen, donderdag, presenteren Zeeuwse Lagune, Cordeel Groep en AWG Architecten het hotelplan in Wissenkerke aan de gemeenteraad Noord-Beveland. Er is een extra raadsvergadering uitgeschreven voor de nieuwe ver sie van het vijfsterrenhotelplan waar Cordeel Groep en directeur Marco Doeleman van Zeeuwse La gune sinds 2001 aan werken. Twee jaar geleden oordeelden de overhe den over het plan Palazz'eau dat het te massief, teveel een burcht zou worden. Het nieuwe hotelont- werp is een ranke toren met flan ken van gepotdekseld glas die het Zeeuwse licht en de omgeving re flecteren en zo de contouren wat verhullen. Gezien vanuit Veere zal het gebouw de horizon allesbehal ve domineren, schetsen de ontwik kelaars in artist's impressions. In de vorm refereert architect Jan Ver reist aan vuurtorens, de Stompe Toren, aan lichtbakens, kerktorens en andere karakteristieke hoge ge bouwen in het Zeeuwse land schap. „Je moet wel de hoogte in. Het zicht op de kering is essentieel voor de ontwikkelaars", zegt Doeleman. Het hotel dat het con sortium wil bouwen moet uitkij ken over het Veerse Meer, over de dam naar de Noordzee en naar de Oosterscheldekering, dat grote icoon van Zeeland. Het hotel moet ook een icoon worden, een 'green resort destination' die de interna tionale toerist moet verlokken om te watersporten en wellnessen aan de zuidoever van de dam met het thema 'Meer aan zee'. De hotelontwikkelaars haken na drukkelijk in op de herontwikke ling van de Veerse Gatdam. Het kunstmatige eiland en de facilitei ten van het hotel worden als on derdeel van de toekomstige recrea tieboulevard aan de dam publiek toegankelijk. Op grondniveau ko men congresfaciliteiten. Daarbo ven de hotelkamers en apparte menten en op de 27-ste etage een restaurant. Een vloer lager zijn de wellnessvoorzieningen. Op de 28-ste vloer, de hoogste, is onder het ornamentele puntdak van de toren het uitkijkplatform op ruim honderd meter hoogte. Ter vergelij king: het kraaiennest van de euro mast is 96 meter hoog. „Dat wordt een enorme attractie", zegt Doeleman. „Als je familie op bezoek is, laat je hen in één blik heel Zeeland zien." De aanleg van het eiland en de bouw van het hotel ver gen 75 tot 80 miljoen eu ro, weet Marco Doeleman. „Cor deel is een familiebedrijf met een goede reputatie. De grote investeer ders die zich inlaten met een pro ject op deze schaal nemen enkel weloverwogen risico's. We streven naar een lange termijn succes. Ont wikkelaars beginnen niet aan een dergelijk project als de ecomomi- sche haalbaarheid niet is aange toond." Gedurende de bouwfase van drie jaar levert het project Zee land circa 350 voltijds banen op, di rect en indirect, zegt Doeleman. Cordeel is in Zeeland een gekende bouwer. In 1999 nam de groep bouwbedrijf Mabuwat, met een vestiging in Vlissingen, over. In Zeeuws-Vlaanderen voert Cordeel momenteel projecten uit met Zeeuwse onderaannemers en leve ranciers. De aanleg van het eiland, met daarin onder de waterlijn een parkeerkelder met 475 plaatsen over twee bouwlagen, is een tech nisch hoogstandje. Cordeel is de bouwer van het Deurgankdok in Antwerpen. Het hotel krijgt een kleine tweehon derd luxe hotelkamers, tachtig ap partementen en 28 'duinwonin gen' die, met zand en aanplant op de daken, in de oever van het ei land komen met zicht op de Schotsman en Veere en eigen aan legsteigers. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - In de gemeente Ter- neuzen is wel degelijk een markt voor een tweede speelautomaten- hal, aldus directeur Alexander Loontjens van de Christoffelgroep in Middelburg. Hij reageert daarmee op kritiek van JVH Gaming die de enige be staande speelhal in de gemeente Terneuzen momenteel exploiteert, Playland in Axel. Volgens JVH Gaming wordt Play land direct in het voortbestaan be dreigd als de gemeenteraad zou in stemmen met de door Loontjens voorgestelde bouw van een speel- automatenhal in het oude postkan toor aan de Nieuwstraat in Terneu zen. „Het is natuurlijk niet leuk als er concurrentie komt", realiseert Loontjens zich, „maar er is abso luut ruimte voor een tweede speel- automatenhal in de gemeente Ter- neuzen. In gemeenten van verge lijkbare grootte is het immers ook mogelijk." Het platform kerken in Terneuzen heeft een ander aspect aangesne den in een kritische brief: gokver slaving. Vooral jongeren zouden daar vatbaar voor zijn. Loontjens karakteriseert dit bezwaar als 'koudwatervrees'. „In Hulst zitten we met onze speelautomatenhal naast de basiliek. Van de kerk al daar heb ik nooit een negatief ge luid vernomen. Bovendien, kans spelen zijn i8plus-activiteiten." Voorstanders van een speelhal in de Terneuzense gemeenteraad ha meren erop dat aan die investering ook de bouw van een bowling-, snooker- en biljartcentrum aan de Kennedylaan-West in Terneuzen is gekoppeld. Loontjens maakt zelf die koppeling niet zo strikt. „De speelhal heeft prioriteit En we wil len 't liefst allebei realiseren, maar het zou ook los van elkaar kun nen." Loontjens gaat het centrum aan de Kennedylaan-West overigens niet zelf exploiteren. „We treden op als leverancier, ontwikkelaar en financier." De Terneuzense raad praat donderdag weer over de speelhal. Een probleem wordt nog - als Ter neuzen het uitsterfbeleid voor speelhallen laat vallen - hoe een nieuwe vergunning wordt verge ven. Die hoeft niet per se naar Loontjens te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52