41 binnenland KNMI: geen weer voor een weeralarm Liever samen in de file dan thuiswerken '1999' spant nog BRUISEND ALBUFEIRA TO©S pe «wsfe Mr 4Jl Op een groot deel van de Nederlandse snelwegen stond het gisterochtend muurvast. Er was geen weer- of verkeersalarm gegeven. Volgens de ANWB is sprake van een recordfile. Nederland schoof gisteren weer massaal aan in de file. Terwijl in veel gevallen ook thuiswerken mogelijk zou zijn. „We zijn nu eenmaal gewoontedieren." Dinsdagfile drukste spits ooit www.priaaaverareizen.nl of 010-2452555 Hoogleraren ziek Straf na pikant filmpje SCHRAPPEN WTSAVEPOSTEN STEEDS DRASTISCHER PAUL KUSTERS toosenhenk.nl woensdag 16 januari 2013 DE BILT - Volgens het KNMI was er gisterochtend geen sprake van ex treem weer en dus was er geen re den voor een weeralarm. Ook Rijkswaterstaat gaf geen verkeers alarm af, omdat er zich geen onvei lige situaties voordeden. „We gaven code geel, voor gevaar lijk weer. We geven alleen een weeralarm als er meer dan 3 centi meter sneeuw per uur valt of meer dan 10 centimeter in zes uur. Die criteria zijn niet gehaald", al dus zegsvrouw Janine Leunessen. „Wel viel er achteraf meer dan ver wacht. Een weersverwachting blijft altijd een prognose. We za ten wel goed qua tijd en plaats dat de sneeuw zou vallen." Hadden er dan geen bellen moe ten gaan rinkelen toen ze zagen dat de sneeuw tijdens de spits zou vallen? „Dat is aan het Verkeers- centrum Nederland (VCNL). Wij kijken naar de meteorologische omstandigheden, het verkeer ken nen wij niet." Rijkswaterstaat, waarvan het VCNL onderdeel is, geeft een ver keersalarm als de doorstroming én de veiligheid in het geding is. „De files waren hinderlijk, maar niet onveilig", zegt woordvoerder Die- derik Fleuren, die ijzel, harde wind en extreme hitte als voor beelden van onveiligheid opsomt „Er zijn wel meer ongelukken ge beurd, maar geen ernstige. Er was alleen blikschade. We willen ook niet bij het minste of geringste een alarm uitgeven. Uiteindelijk ont stonden de files snel maar losten ze ook weer snel op." De NS laat ook vandaag minder treinen rijden. Er wordt strenge vorst verwacht Staatssecretaris Wilma Mansveld van Infrastruc tuur vond dat het gisteren op de eerste echte sneeuwdag 'zeer rede lijk' is gegaan op het spoor. door Hans Coossen en Freke Remmers Nog even zwaaien naar vrouw- of manlief. En hop in de auto, ruitver- warming aan en rijden maar. Om er onderweg achter te komen dat de filemeldingen die je op de radio hoorde op waarheid berusten. Eenmaal aangeschoven in de file borrelen de alternatieven pas op. „We zijn nu eenmaal ge woontedieren. Om half acht in de auto stappen om naar het werk te gaan, is voor velen een vertrouwd onderdeel van de dag. Het is geen bewust besluit. Op een of andere manier staan we niet open voor al ternatieven", vertelt verkeerspsy- choloog Cees Wildervanck. „Dat gewoontegedrag doorbreken we al leen als er iets heel plotselings ge beurt Stel bijvoorbeeld dat de ben zine van de ene op de andere dag twee keer zo duur zou worden. Dan zijn we wel bereid om de rou tine te laten vallen en na te den ken over andere mogelijkheden om op het werk te komen." Als het aan Maarten van Biezen, van Natuur 8c Milieu ligt, gaan we met z'n allen vooral nadenken om thuis te blijven. „Niet naar je werk gaan, maar je werk daar doen." Filelengte in km ochtendspits 1000 I avondspits 975 888 15-01-2013 08-02-1999 25-03-2008 29-11-2010 03-02-2012 25-11-2005 26-02-2004 17-12-2010 17-12-2009 06-03-2006 Volgens cijfers van onderzoeksbu reau Motivaction maakte vorig jaar 28 procent van de Nederland se werknemers gebruik van de mo gelijkheid om thuis te werken. Dat percentage kan en moet nog flink omhoog, bepleit Van Biezen. De 1.000 kilometer file van gisteren komt voor hem dan ook als geroe pen. „Die willen we uitbuiten. Het is een gouden kans voor bezin ning. Voor werkgevers én werkne mers. Met uren in de file staan schiet niemand iets op", aldus Van Biezen. „Er hoeven niet eens zo heel veel mensen voor thuiswer ken te kiezen om het fileprobleem in Nederland grotendeels op te los sen. Als een op de tien Nederlan ders een dag per week thuis zou blijven scheelt dat elke ochtend en avondspits 140.000 auto's", ci teert hij uit eigen onderzoek van Natuur 8c Milieu. Zo heel moeilijk is het ook niet, meent Van Biezen. „Het is eenvou digweg een kwestie van goede af spraken maken tussen werkgever en werknemer. Niet langer uit gaan van vaste kantoortijden, maar van het gewenste resultaat." Zowel ove-heid als werkgeversorga nisaties en vakbonden benadruk ken al jarenlang de voordelen van thuiswerken in allerlei varianten. Op de werkvloer zelf verloopt het wat moeizamer. „Een van de zere plekken ligt bij het middenmana gement dat bang is om de controle over het personeel te verliezen", zegt Van Biezen, die zelf gisteren overigens gewoon op kantoor was. „Ik moet enkele sollicitatiegesprek ken voeren, anders was ik thuis blijven werken. Nu maar hopen dat de sollicitanten er ook op tijd kunnen zijn." Verkeer op de A13 bij Delft. DEN HAAG - Er stond gisterochtend liefst 1.007 kilometer file op de Ne derlandse snelwegen door het win terweer. De ANWB meldde rond half 9 al dat het oude filerecord van 8 fe bruari 1999 (975 kilometer) was ge broken. Toen waren sneeuwval en gekantelde vrachtwagens de boos doeners. De Verkeersinformatiedienst (VID) houdt het op 943 kilometer. In hun top 3 blijft de ochtendspits van gisteren steken op de tweede plek. „We krijgen een deel van de informatie via Rijkswaterstaat, maar een deel verzamelen de dien sten zelf', verklaart Patrick Potgra- ven (VID) het verschil. Volgens na- vigatiefabrikant TomTom stond er 4.423 kilometer file op het totale wegennet, dus inclusief de regiona le wegen en routes door dorpen. Of het record van 1999 écht is ge broken, valt te betwijfelen. Destijds werden files anders geme ten. Met de huidige technieken zou '1999' nog steeds de spits van idencial V-la Recife ïen-vertrek 19. 22. 26. 2 Voor informatie/boekingen of gratis brochure: AMSTERDAM De GGD in Amsterdam is een on derzoek begonnen naar massale ziekte onder hoogleraren na afloop van een diner op 8 januari in hotel Krasnapolsky. Ongeveer twee der de van de 350 aanwezigen werd na afloop ziek. Deze mensen hadden vooral last van hun maag. De UvA vermoedt dat veel gasten een voed selvergiftiging hebben opgelopen. BREDA Een 70-jarige man die een pikant animatiefilmpje maakte van burge meester Heieen van Rijnbach van Etten-Leur is door de rechter be boet. De burgemeester was in het filmpje afgebeeld als Marilyn Mon roe, die met een bladblazer de jurk van het lijf wordt gezogen. De rech ter bestempelde dit als belediging. In het oude centrum van het populaire Albufeira!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4