241 zeeland Huisnaam Toen 't Vrije nog weids en leeg was Groot draagvlak voor behoud van schaapskudde Heikenszand Rectificatie Kunst Veel animo voor klusjes tijdens NLdoet in Goes 'lk kwam tussen de mid dag thuis met de mede deling dat ik In 't Vrij ge kocht had' woensdag 16 januari 2013 De oude kalkzandsteen waarop de huisnaam In 't Vrij stond werd jaren geleden vervangen door een exem plaar vervaardigd door de Zierikzeese kunstenares He- di Bogaers. Net als bij de oorspronkelijke steen wordt de huisnaam geflankeerd door zonnestralen. Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boten en boerderijen met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard. door Marijke Vael anneer de mu ren konden spre ken zouden zij onder meer ver halen over schooljongens die zich bij de direc teur moesten melden omdat zij uit de klas waren gestuurd. „Vaak stuurde hij ze voor straf naar de zolder, waar ze de binnenkant van het dak moesten betimmeren", we ten Liza Janse (64) en zijn vrouw Maria Janse-Langen (64) van oud-leerlingen van de Ambacht school die zij ontmoetten in hun voormalig tuincentrum. Het Zierikzeese stel woont in een pand aan 't Vrije dat in 1919 in op dracht van de Vereeniging tot Op richting en Instandhouding van de Ambachtschool te Zierikzee werd gebouwd als ambtswoning voor de schooldirecteur. Uit bouw tekeningen die zij bezitten blijkt dat hun huidige woonkamer oor spronkelijk de ontvangstkamer van het schoolhoofd was en de ruimte ernaast zijn werkkamer. Degelijke kantoormeubelen maak ten in de loop van de tijd plaats voor comfortabele zitmeubels, maar het zonlicht in de ruimte valt nog steeds in kleuren uiteen door glas-in-loodraampjes uit de jaren twintig. Ook andere authen tieke details bleven bewaard of werden in de oorspronkelijke staat terug gebracht Want Maria en Li za Janse houden van oude pan- Vastgoedveiling Zeeland en Zuidelijke Zuid-Hollandse Eilanden 7 februari 2012 Op 5 januari stond in deze krant de aan kondiging van een aantal veilingobjecten, waaronder het pand Boterzandestraat 8 te Biervliet. Dit is niet juist. Geveild zal worden: het woonhuis met aan- en toebehoren gelegen aan de Boterzande straat 3 te Biervliet, gemeente Terneuzen, kadastraal bekend gemeente Terneuzen sectie BC nummer 1315, groot 2.04 Are. Notariskantoor Loof Segers Poppe Claushof 2,4532 BB Terneuzen Telefoon: 0115-617977 Fax:0115-630216 Contactpersoon: Dhr. mr J.P. Loof den. Het was dan ook liefde op het eerste gezicht toen ze in 1985 uitkeken naar een ander huis om dat hun woning aan de Zevengetij- straat toch we erg krap werd met vier kleine kinderen. „In 't Vrij stond al een paar jaar leeg en was gekraakt en daardoor beschadigd, maar het was prachtig en er lag veel grond omheen." De Technische School, waar het pand bij hoorde, was aangekocht door woningbouwvereniging Be ter Wonen die daar een apparte mentencomplex wilde bouwen. Van de ambtswoning wilde de wo ningbouwvereniging af. Het echtpaar Janse schreef zich in voor de woning, maar er zat niet veel schot in de procedure. Tot Li za Janse in het kader van zijn werk als hovenier in een buurtuin naast In 't Vrij aan het werk was en een bevriende boekhouder langs liep. „'Is dat huis niet wat voor joe?', vroeg hij en adviseerde om de vraagprijs te bieden toen ik vertel de dat we het graag wilden, maar twijfelden over de prijs. Het was precies het duwtje in de rug dat ik nodig had. Ik dacht 'God zegene de greep, ik probeer het' en hij bel de meteen de makelaar. Zo kwam ik tussen de middag thuis met de boodschap dat ik een huis gekocht had." Huisnaam In 't Vrij werd bij de bouw van het pand in 1919 in ge metseld in de voorgevel, mét een zon die stralen op de letters werpt. Volgens Liza en Maria is de huis naam afgeleid van de oorspronke lijke aard van 't Vrije. „Dit deel van Zierikzee was in de jaren '30 nog nauwelijks bebouwd. Achter de Ambachtschool, hier tegenover, lagen kleine akkers en aan deze kant van de straat waren tuinde- GOES - Tot nu toe zijn er 77 klus sen aangemeld voor de actie NL doet in Zeeland. Het Oranjefonds, dat de actie organiseert, krijgt dit jaar vooral meer aanmeldingen van basisscholen en peuterspeelza- len.Vanuit Goes komen de meeste aanmeldingen: acht tot nu toe. In Zierikzee is één klus aangemeld. NLdoet is een actie waarbij vrijwil ligers zich in één weekend inzet ten voor klussen bij allerlei organi saties. Dit jaar is dat op 15 en 16 maart. Organisaties kunnen nog tot 1 februari budget aanvragen. Op de website van NLdoet is te zien welke organisaties een klus aanbieden en wat het werk precies inhoudt. rijen met een schuur. Ons huis was het eerste dat in deze hoek van 't Vrije werd gebouwd," ver telt Liza Janse terwijl hij een en an der aanwijst op een krantenknip sel uit de Zierikzeesche Nieuwsbo de waarop een luchtfoto van het gebied uit 1925 is afgedrukt. De kalkzandsteen waarop huis naam In 't Vrij stond werd jaren geleden vervangen door een nieuw exemplaar vervaardigd door de Zierikzeese kunstenares Hedi Bogaers. Hoewel tegenwoor dig in de omgeving geen akkers door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Yvonne Nijssen en Rens Duvekot van schapenboer derij De Schaapskooi in Heinkens- zand hebben in twee weken tijd 2500 handtekeningen opgehaald voor behoud van de kudde op de bloemdijken van Zuid-Beveland. De handtekeningen zijn dinsdag ochtend in aanwezigheid van ruim honderd schapen en leerlin gen van de Heinkenszandse basis scholen De Wegwijzer en De Rei ger overhandigd aan loco-burge meester Ad Schenk. „De schapen horen hier. Dat heb ben we zo veel gehoord de afgelo pen twee weken. Uit de hoeveel heid handtekeningen blijkt dat er enorm veel draagvlak is voor de kudde. Wat er nu gaat gebeuren, is afwachten. Kijken en hopen of er een oplossing te vinden is", zei Yvonne Nijssen. De gemeente Borsele en de provin cie Zeeland zijn gestopt met de subsidie. Daarom is de kuddé, in clusief schaapskooi en informatie centrum, in 2011 overgegaan van de stichting naar schapenboerderij De Schaapskooi. Door een uit spraak van de rechter moet de stichting een schadevergoeding be talen van bijna een ton aan voor malige herders Koen Pille en Caro- la van den Handel. De stichting heeft dat geld niet. „Als dit niet wordt opgelost, zou dat het einde kunnen betekenen van de schaaps kudde", zei Schenk dinsdag. „De overname van de kudde door de schapenboerderij zag er goed uit, maar het wespennest is door de claims van de vorige herders gro ter dan ooit. Ook wij vinden be houd van de kudde van groot be lang maar wij kunnen dat niet op lossen." Volgens Schenk ligt de sleutel bij Staatsbosbeheer. De stichting heeft in de jaren zeventig na de bouw van de schaapskooi 'vergeten' het recht van opstal te vestigen op het pand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44