321 sport Depoorter zoekt nieuwe uitdagingen Sporten is uitlaatklep voor uroloog in ziekenhuizen van Oostburg en Terneuzen FM Sranang 2 boekt Van de Velde ondanks Rupert doet mee aan Maaskant kiest Malaga in beroep ruime overwinning verlies in hoofdschema zware Winter Trail voor doelman Bizot tegen uitsluiting woensdag 16 januari 2013 f 1 I GOES STUTTGART MIDDELBURG GRONINGEN MALAGA De zaalvoetballers van FM Sranang 2 namen in hun eerste wedstrijd van 2013 verder afstand van de laat ste plaats. In eigen huis versloeg de Goese eersteklasser het onderaan- staande Prinsland met 11-5. Hoewel de bezoekers sterk van start gingen, was het bij de rust al 5-3. Daarna liep FM Sranang 2 steéds verder weg. Yordi Matondo scoorde vijf keer, Virgel de Meza drie keer. Voor de overige treffers zorgden Pito Bernardina, Peter Overdulve en Ibi El-Uarichi. Tennisster Bernice van de Velde heeft zich ondanks een nederlaag in de laatste voorronde toch ge plaatst voor het ITF-toernooi van Stuttgart. De inwoonster van 's-Gravenpol- der verloor met 6-4 6-0 van de Duitse Carmen Smolka. Omdat in het hoofdschema enkele plaatsen openvielen, mochten een paar ver liezers van de laatste voorronde toch meedoen. Bij de loting kwam ook de naam van Bernice van de Velde uit de beker. Harry Rupert uit Renesse neemt van 20 tot en 26 januari samen met Wim Aalders uit Vlaardingen deel aan de internationale historische Winter Trail autorally. Deze wed strijd staat bekend als de op een na zwaarste winter-autorally ter we reld, na de Rally van Monte Carlo. Het duo rijdt in een Volvo Amazon 122 S uit 1966. De start is zondag in Enschede. Daarna loopt het traject via Duitsland naar Polen en Tsje chië. De afstand bedraagt bijna 3000 kilometer. FC Groningen-cpach Robert Maas kant geeft bij df hervatting van de competitie de voorkeur aan doel man Marco Bizot boven Luciano da Silva. De technische staf heeft tij dens het trainingskamp in het Spaanse Oliva uitgebreid gediscus sieerd over het onderwerp en koos uiteindelijk voor ex-Ajacied Bizot. „We waren niet onverdeeld tevre den over de prestatie van Luciano", zei Maaskant. „Met Bizot in het doel denken we nog meer progres sie als team te kunnen boeken." Malaga gaat bij het Hof van Arbitra ge voor de Sport (CAS) in beroep te gen de uitsluiting voor Europees voetbal gedurende één seizoen. De Spaanse club kreeg die straf we gens het niet betalen van open staande rekeningen. De Uefa heeft zich ten doel gesteld streng op de huishoudboekjes te letten. Malaga, eigendom van zakenlieden uit Qa tar, behoort tot de laatste 16 in de Champions League. De nummer 5 van de Primera Divi sion mag deze competitie afmaken. Je grenzen verleggen. Yves Dep oorter weet er alles van. Sinds 2002 is de 44-jarige uroloog uit Knokke gefocust op de triatlon. Hij is daarin telkens een stap ver der gegaan. Door een intensieve trainingsopbouw heeft hij een enorme progressie geboekt. door Aector Dooms OOSTBURC - In zijn praktijk ziet Yves Depoorter veel kankerpatiën ten. Sporten is voor hem de ideale uitlaatklep. „Een collega zei laatst dat ik adhd had. Kan best, maar het voordeel van sporten is dat ik fit ben bij de operaties", vertelt hij in Zorgsaamziekenhuis Antonius in Oostburg. De uroloog weet zijn werk perfect te combineren met zijn sportieve ambities. Fietsen of lopen doet hij voor en na zijn werk. In de mid dagpauze gaat hij zwemmen in het zwembad De Eenhoorn in Oostburg. Zijn trainingsmethode werd in 2009 en 2011 beloond met een startbewijs voor het WK triat lon, de Ironman van Hawaii, en de Lanzarote Ironman, de zwaarste triatlon ter wereld. Absolute hoog tepunten, vindt de Belg. „Het is voor elke atleet een droom om hieraan mee te doen. Ik kreeg het startbewijs in de schoot gewor pen, omdat ik in 2008 op de halve Ironman in Monaco op een vierde plaats was geëindigd." Aan de meest prestigieuze triatlon ter wereld in Hawaii stonden 1800 deelnemers aan de start voor de 3,8 kilometer zwemmen, 180 kilo meter fietsen en de afsluitende ma rathon. Depoorter kon zich in zijn leeftijdscategorie 40-45 jaar (400 deelnemers) meten met de besten. De twintigste plaats in 2011 was een formidabele prestatie, maar ook zijn debuut met een 35e plaats in 2009 mocht er zijn. Zijn eerste Ironman maakte de meeste indruk. Hij had zijn twij fels toen hij aan de start stond met professionele triatleten uit Duits land, Australië en Amerika. „Wat doe ik hier? Ik ga hier afgaan. Ik voelde me een groentje tussen al die gesoigneerde toppers van we reldniveau, die allemaal een per soonlijke trainer hebben." Hij deel de zijn emoties met zijn vrouw Ca therine, die hem begeleidde. „Tot straks", had hij haar nog gezegd. Na tien uur en acht minuten zag de moegestreden Vlaming haar te rug bij de finish. Hij was ontzet tend diep moeten gaan. „Bij het zwemmeh was het vechten voor je plek. Het fietsen ging me uitste kend af met een tijd in de top hon derd." Voor die inspanning moest Depoorter de tol betalen in de af sluitende marathon. „Halverwege kwam ik de man met de hamer te gen. Een meisje liep me zomaar voorbij. Dit was me nog nooit overkomen. Wat een sukkelaar ben ik, dacht ik bij mezelf. Ik praat te constant op mezelf in. Het is puur psychologisch, want anders red je het niet." De hitte van 42 graden vormde een extra tegen stander. „Ik ben van nature een noorderling en kan slecht tegen de warmte." In de voorbereiding op de eerste Ironman had Depoorter niets aan het toeval overgelaten. „Ik ben kei hard gaan trainen. Het dreigde een obsessie te worden." De Belg scha kelde een trainer in. Die moest hem afremmen. „Ik zou anders te veel afvallen." Trainingsschema's werden opgesteld. Elke dag werd de polsslag gemeten. De voeding werd aangepast Er werd wekelijks dertig uur gezwommen, gefietst en gelopen. „Ik heb toen 32.000 kilometer ge fietst. Als mijn dienst in Terneu zen erop zat, fietste ik via Antwer pen naar Knokke om meer kilome ters te maken. In mijn auto reed ik dat jaar 4.000 kilometer." Depoorter werkt sinds 2001 als uroloog twee dagen in het zieken huis in Oostburg en drie dagen in streekziekenhuis De Honte in Ter neuzen. „Als ik niet kan sporten word ik stapelgek. Dan zou ik alco hol gaan drinken." De Vlaming fietst al jaren van Knokke naar het ziekenhuis in Terneuzen en terug. „De eerste vijf maanden reed ik dat stuk met mijn auto. Dat was ik al gauw spuugzat" Het fietsen viel in eerste instantie niet mee. Na een hele dag werken waren de krachten ter hoogte van De Braakman alopgesoupeerd. „Ik was niet meer vooruit te branden. Ik stond te trillen op mijn benen. Ik heb vier keer mijn vrouw moe ten bellen om me op te halen." Zo iets overkomt Depoorter niet meer. „Ik eet nu eerst broodjes voordat ik op de fiets stap." Het fietsen naar zijn werk moet een pittige training zijn. „Ik vertrek steeds iets later van huis. Het is me altijd ge lukt voor half negen voor het ope ratieprogramma in Terneuzen te zijn." Sport loopt als een rode draad door Depoorters leven. Hij heeft tien jaar aan zeilen gedaan en doet hij naast 'de triatlon ook aan windsurfen. In zijn jeugd was hij Yves Depoorter in actie tijdens de Zwintriatlon. foto Peter Nicolai een zwemmer die tussen 1978 en 1980 Belgisch juniorenkampioen op de rugslag werd. Zijn ouders stuurden hem naar kostschool in Aalst. „In de weekenden gingen we dan met het gezin zeilen." Depoorter begon na de middelba re school een studie aan de univer siteit in Leuven voor ingenieur, maar stapte al snel over naar de ge neeskunde. Na de specialisatie uro logie in Veurne kwam hij terecht op de afdeling algemene chirurgie van het ziekenhuis in Brugge, waar hij afstudeerde als arts. „Ik heb vier jaar roofbouw op me zelf gepleegd. Ik werkte zeven da gen per week, van 's morgens ze ven uur tot 's avonds half elf en voerde alle mogelijke operaties uit. Het was een harde leerschool, maar ik heb er nu profijt van." En er werd een racefiets aange schaft. „Hardlopen en zwemmen stonden op een laag pitje. Na het werk ging ik vaak nog fietsen tot half één 's nachts." Depoorter trouwde in 1997 met Ca therine. Zij is fysiotherapeute en doet ook aan triatlons. Het stel heeft twee kinderen: Simon (13) en Axelle (12) „Als we gaan jog gen, fietsen de kinderen mee en ge ven de bidons aan. Dat is ons ge zinsuitje. Thuis hebben we geen te levisie. Ik lees veel." Na zijn opleiding koos de Knokke- naar in 2001 voor de betere voor waarden van Zorgsaam Zeeuws-Vlaanderen. Ik heb hier een praktijk opgebouwd. De dien sten zijn voor mij aantrekkelijk, zo dat ik kan blijven sporten." Andere aansprekende resultaten zijn een vierde plaats op de EK-triathlon in Brasschaat (2008) en een zevende stek op het EK in Spanje (2010), een vierde plaats op de sterk bezette triatlon van Stein (2009) en een derde plaats in de openwater wedstrijd de Escape From Alcatraz in San Francisco (2010). Het afgelopen jaar deed Depoorter het rustiger aan, alhoe wel hij in de Zwinmarathon knap vierde werd. Dit jaar wacht een nieuwe uitdaging met de aflos singstriatlon 'Arch to Arc Enduro- man' tussen Londen en Parijs: 200 kilometer lopen naar Dover, Het Kanaal overzwemmen naar Calais en 300 kilometer fietsen naar Pa rijs. Drie Belgische en vier Engelse teams doen mee. „We zoeken zo veel mogelijk sponsors voor het goede doel. De actie betreft pro staatkanker. Dat spreekt aan." Depoorter blijft op zoek naar uit dagingen. „Ik wil in mijn eentje nog eens Het Kanaal overzwem men." Ondertussen hebben de eer ste patiënten zich gemeld. Als de werkdag erop zit, kleedt hij zich om en stapt op zijn fiets om nog wat extra kilometers te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32