301 sport Haase blijft in schaduw van generatiegenoten Williams valt maar komt met schrik vrij V Armstrong: bestuur UCI wist van doping Wada eist bekentenis onder ede woensdag 16 januari 2013 WÊKÊÊHÊKKMÊSHKUÊtKÊBBHUÊÊSKHtSSMtUÊÊÊÊBÊÊÊÊBKÊBSKKSU^ door Fardau Wagenaar MELBOURNE - Robin Haase vond het in zijn laatste jaar als jeugdspe ler een reëel doel: de nummer één van de wereld worden. Hij is van de generatie Andy Murray en No- vak Djokovic, spelers met wie hij zich in zijn jonge jaren aardig kon meten. Gisternacht werd de Neder lander in de eerste ronde van de Australian Open van de baan ge veegd door diezelfde Murray: 3-6, 1-6, 3-6. Terwijl hij een prima ten nisser bleef, groeiden de andere twee uit tot toppers. Hij baalde vooraf stevig, want weer was de loting loodzwaar. Als of hij er door werd achtervolgd, mopperde Robin Haase. Zijn te genstander in de eerste ronde van de Australian Open kent hij nog uit z'n jeugdtijd. Toen was het ver schil niet groot, nu is het midden moot tegen absolute top. Andy Murray dus, van 15 mei 1987, de nummer drie van de wereld. Haase is van 6 april 1987 en staat vijftig plekken lager dan de Schot se olympisch kampioen en US Open-winnaar. In 2008 won Haase nog van Mur ray in Rotterdam en in 2011 ver loor de Nederlander op de US Open pas na vijf sets van de norse Schot. Maar het gat is sindsdien steeds groter geworden. Ook Mur ray had het de afgelopen jaren zwaar, haperde fysiek en kreeg ve le malen te horen dat hij toch nooit een groot toernooi zou win nen. Maar hij zette verbeten door en vond in Ivan Lendl een coach die hem de laatste zet naar roem gaf. Waar Murray overeind bleef, vocht Haase gefrustreerd en tever geefs tegen fysieke ongemakken en te hoge verwachtingen. Gekrenkt en geïrriteerd was de Ne derlander toen hij in 2008 in de eerste ronde van de US Open roemloos verloor van die andere generatiegenoot Novak Djokovic en van de Nederlandse media het advies kreeg om zijn doelen bij te stellen. De nummer één-positie en zelfs de top tien moest hij maar eens uit zijn hoofd zetten, oordeel den de verslaggevers. „Waarom MELBOURNE - De schrik zat er dins dag even goed in bij Serena Willi ams. Na een ongelukkige val vrees de de Amerikaanse tennisster dat haar optreden bij de Australian Open voorbij was. Met een pijnlij ke enkel kon ze haar partij tegen de Roemeense Edina Gall- ovits-Hall echter probleemloos af maken. Ze sloeg haar arme oppo- nente met twee keer 6-0 van de baan. Vorig jaar liep Williams vlak voor het grandslamtoernooi een enkel blessure op in Brisbane. Ze moest zich daarna afmelden voor de Au stralian Open. „Het riep herinne ren op toen ik daar zo op de grond lag. Maar ik probeerde mezelf zo snel mogelijk te herpakken, want ik wilde echt verder." Victoria Azarenka begon met suc ces aan de verdediging van haar ti tel in Australië. Ze versloeg de Roe- Urn*. steunen jullie mij niet? We willen toch allemaal dat het Nederlandse tennis weer een gezicht krijgt? Ik snap het niet." Hij zat er mee. Als jeugdspeler was hij de topman van Jong Oranje en werden hem topja ren in het vooruitzicht gesteld, de werkelijkheid bleek weerbarstiger. Tennissers uit de voormalige gou den generatie als Paul Haarhuis, Sjeng Schalken en Richard Kraji- cek noemen zijn mentale weer baarheid als grootste minpunt. Aan Haase zie je te goed dat hij niet lekker op de baan staat. Zijn schouders gaan hangen, zijn blik wordt chagrijnig en tegen toppers geeft hij niet de indruk het negatie ve gevoel nog te kunnen verdrij ven. Haase had er meer van gehoopt, sprak hij dinsdag na de uitschake ling in de eerste ronde van de Au stralian Open. Maar heel verras send vond hij zijn kansloze onder gang nou ook weer niet. „Ik heb nog niet veel toernooien gespeeld en weinig gewonnen. Murray staat er veel beter voor. Hij is nu een maal een absolute topper op dit moment", zei de Hagenaar die voor de vierde keer deelnam in Melbourne en in 2011 de derde ron de bereikte. Ook de laatste Nederlander Igor Sijsling (65 van de wereld) haalde de tweede ronde in Melbourne niet. Hij verloor van Denis Isto- min (50) uit Oezbekistan (6-4, 3-6, 4-6,2-6). Wat nu? „Volhouden", zei Haase. „Me niet laten ontmoedigen door een slechte loting of een wedstrijd die ik beter had kunnen spelen." Zijn trektocht langs de kleinere ba nen gaat verder. Vorig jaar won hij - net als in 2011 - het toernooi van Kitzbuhel. Een knappe prestatie, want zo vaak wint een Nederlan der geen ATP-toernooi. Maar de tijd dringt. Wil hij zijn dromen nog waarmaken dan moet hij die laatste stap naar volwassenheid nu echt zetten. Hij heeft zijn doel te gen wil en dank bijgesteld, dit jaar wil hij de top dertig bereiken. „Het moet toch een keer de goede kant op gaan. Daar ben ik van overtuigd." M Het interview met Lance Armstrong duurde 2,5 uur, een uur langer dan gepland. Het wordt donderdag en vrijdagnacht uitgezonden op Discovery Zijn ex-ploeggenoten en colle ga's zouden in het interview dat Lance Armstrong maandag gaf aan Oprah Winfrey niks te vre zen hebben. Anonieme bronnen lekten dat de gevallen Tourheid het heeft gemunt op de beleids bepalers in de wielersport. door Patrick Delait NIJMEGEN - Bestuurders van de In ternationale Wielerunie (UCI) zul len donderdagnacht met klamme handen naar de uitzending kijken van het interview dat Lance Armst rong maandag gaf aan televisiester Oprah Winfrey. Anonieme bron nen die op de hoogte zijn van de inhoud van het gesprek lekten gis teren dat Armstrong dopingge- bruik heeft toegegeven, maar het daar niet bij wil laten zitten. Hij wil belastende verklaringen afleg gen tegen bestuurders die wisten van de dopingpraktijken en ze mo gelijk zelfs hebben gefaciliteerd. Als de berichten kloppen dat Armstrong tegenover Oprah heeft verkondigd dat hij de UCI gerech terlij k wil aanpakken, moeten met name kopstukken Hein Verbrug- gen en Pat McQuaid zich zorgen maken. Brabander Verbruggen stond van 1991 tot 2005 aan het hoofd van de UCI. Evenmin als zijn opvolger Mc Quaid was hij in staat om het do- pingsysteem van Armstrong en diens US Postal-ploeg te ontrafe len. Hoewel de belastende verkla ringen tegen Armstrong zich opsta pelden na diens eerste Tourzege in 1999, stak Verbruggen zijn sympa thie voor de Texaan nooit onder stoelen of banken. De band tussen Verbruggen en Armstrong was wederzijds. Na een bezoek aan het hoofdkantoor van de wielerunie deed de renner in 2002 een donatie van 100.000 euro, 'om de wielersport te ont wikkelen'. Geld dat werd gebruikt om een machine te kopen voor bloedanalyses, klonk het bij de UCI. Er kwamen nog meer vertak kingen aan het licht die de relatie tussen Armstrong en de UCI be vestigden. Zo verklaarde Kathy Le- mond, de vrouw van drievoudig Tourwinnaar Greg Lemond, in 2006 onder ede dat Nike als spon sor van Armstrong 385.000 euro betaalde aan Verbruggen om een positieve dopingtest van Armst rong onder het tapijt te vegen. Een verdachte test uit de Ronde van Zwitserland zou bij de UCI zijn af gekocht door ploegleider Johan Bruyneel. Zelfs na publicatie van het Usa- da-rapport, waarin dopingpraktij ken van Armstrong aan de hand van 26 getuigenissen worden aan getoond, weigerde Hein Verbrug gen de wielerheld te laten vallen. „Hij is nooit positief bevonden, ook niet door Usada. Er is geen 1 Het mondiale antidopingbureau Wada eist van Lance Armstrong onder ede een volledige bekente nis over zijn dopingverleden. 1 Pas dan is de instantie bereid de le venslange schorsing van de voor malige Amerikaanse wielrenner in heroverweging te nemen. Dat liet Wada-directeur David How- man dinsdag desgevraagd weten, nadat duidelijk was geworden dat Armstrong in een nog uit te zen den tv-programma van Oprah Win frey te biecht was gegaan. mmmmmmm meense Monica Niculescu met 6-1 6-4. Azarenka liet in de voorberei ding op de Australian Open het toernooi in Brisbane vanwege een ontstoken teen schieten. „Ik kon niet wachten om weer de baan op te gaan. Het werd wel een hele lan ge voorbereiding zo. Ik ben blij dat het is begonnen", aldus Azarenka. De als zevende geplaatste Italiaan se Sara Errani werd met twee keer 6-4 uitgeschakeld door de Spaanse Carla Suarez Navarro. Bij de mannen had Roger Federer een overtuigende start. De Zwitser ontdeed zich met 6-2 6-4 6-1 van de Fransman Benoit Paire. De tem peraturen liepen dinsdag hoog op in Melbourne. Maar Federer was niet onder de indruk van de hitte. „In de loop der jaren heb ik al zo veel getraind en zoveel wedstrij den gespeeld in de warmte. Ik had er geen last van. Het hoort erbij." t spoor van bewijs", reageerde Ver bruggen in oktober 2012. Gecon fronteerd met zijn uitspraken zei Verbruggen dat zijn woorden 'ver keerd waren geïnterpreteerd' Waarom Verbruggen steeds achter Armstrong is blijven staan, komt donderdag vermoedelijk aan het licht. Als mogelijke 'partner in cri me' heeft de Brabander veel te ver liezen. De 71-jarige is als erevoorzit- ter van de UCI en erelid van het IOC en NOCNSF nog altijd een zwaargewicht in de topsport. Praat 'The Boss' de UCI daadwer kelijk aan de galg, dan doet hij dat niet uit verantwoocdelijksgevoel richting het huidige peloton, maar vooral uit eigenbelang. Armstrong kreeg van Usada immers de toezeg ging dat zijn levenslange schorsing wordt heroverwogen als hij de do- pingautoriteiten belangrijke infor matie verschaft. Hij kan dan moge lijk weer meedoen aan triatlons en marathons. Er zou ook een rege ling zijn getroffen die moet voorko men dat Armstrong in de cel be landt vanwege meineed. De ren ner verklaarde onder ede dat hij nooit doping heeft gebruikt. Pas donderdagnacht weten we ze ker welke reputaties er nog meer worden geknakt. De mannenschaatsers in actie in Noordlaren. foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30