zeeland 127 de samenleving gericht' Ombouw kolencentrale kan snel CNV helpt personeel Thermphos Duits instituut helpt bij groen maken industrie ïchtbank Zeeland/West-Brabant, wil dat collega's weten wat er leeft woensdag 16 januari 2013 Rechtbankpresident Marieke Koek voor een deel van de portrettengalerij van haar twaalf mannelijke voorgangers vanaf 1833: „Wat mij betreft zeggen we als we tegen onze grenzen aanlopen tegen de politiek: 'Zeg maar wat we niet meer moeten doen'." foto Ron Magielse/het fotoburo sident in de presentatie? Uw voorgan ger zag graag een rechter in RTL Boulevard. U ook? „Vroeger, toen ik rechter werd, kreeg je voorgehouden dat het be langrijk is dat je NRC Handelsblad leest. Dat is nog steeds goed, maar je moet nu absoluut ook via ande re kanalen aan je informatie ko men. Je moet waarnemen hoe din gen worden beleefd. Bij het rech terschap past echter wel een zeke re distantie en bezinning. Ik vind niet dat wij in een vluchtig ver- maaksprogramma moeten gaan zit ten. Maar als je in een serieus infor matief programma je ei kwijt kunt, prima. In sommige program ma's loop je het risico speelbal te worden van verhitte discussies. Dat is niet onze rol. Maar ik kan me wel situaties voorstellen dat je dat je als rechter bij Pauw Witte- man gaat zitten, als je daar verant woord je verhaal kunt doen. Ik vind in elk geval wel dat je als pre sident een ambassadeursrol hebt, dat je bedacht moet zijn op (nieu we) media en dat je voor de came ra moet durven. De samenleving vraagt daarom, mensen willen we ten hoe het zit met die recht spraak. Leg maar uit dat de rechter ook in lastige zaken processen ver der helpt, zaken waar anderen niet uit komen, want zo is het wel." - De politiek is er niet altijd van over tuigd dat rechters goed bezig zijn. „Rechters moeten tegen politieke druk kunnen. Ook druk van lei dinggevenden en collega's. Ze moe ten weten wat er leeft, maar geen concessies doen waardoor ze zich zelf volgens hun eigen kwaliteits norm een onvoldoende zouden ge ven. Rechters organiseren ook hun eigen zelfreflectie. Bijvoorbeeld door elkaar aan te spreken na een zitting. Met iedere rechter houden we eens per jaar een functione ringsgesprek, waarbij we colle ga-rechters en griffiers die meer rechters meemaken inschakelen. Wat daar uit komt? Nou, bijvoor beeld wat minder juridisch jargon gebruiken in de rechtszaal of wat minder technisch optreden met wat meer gevoel voor achterliggen de emoties." - Komen er veel klachten binnen over rechters? „In Breda een stuk of vijf per week. Ja, dat is één per dag. Maar dat moet je wel in perspectief zien. De meeste klachten gaan over het feit dat iemand vindt dat een zaak onbevredigend is afgelopen. Ja, in een zaak tussen twee partijen krijgt bijna altijd de helft gelijk en de helft ongelijk. Dat is nu een maal zo, daar is het hoger beroep voor. Natuurlijk, er zijn ook wel klachten waar we iets mee kun nen. Bijvoorbeeld over een ontbre kende vergoeding voor getuigen in bepaalde zaken. Als mensen kla gen dat ze in een zittingzaal gecon fronteerd worden met alleen maar vrouwen- drie rechters, een grif fier en in een strafzaak ook nog een vrouwelijke officier - dan kan ik daar weinig mee. Maar we hebben zelf ook liever niet dat op een verkrachtingszaak alleen maar vrouwen zitten. De ontbrekende multiculturele presentie vind ik wel vervelend. Op onze 145 rech ters is minder dan 1 procent van al lochtone afkomst. Dus reken maar uit." - Er is veel opschudding over een ma nifest van raadsheren van het Hof in Leeuwarden die vinden dat rechters gebukt gaan onder productiedwang. Een kwart van de rechters zou hen steunen. „Ik neem dat heel serieus, zonder te weten hoeveel rechters bij ons dit hebben ondertekend. We wor den geacht ook in een tijd van krapte kwaliteit te leveren. En liefst met een beetje tempo. Bij wijze van spreken eeuwig aan een zaak werken om een ultiem kwali teitsniveau te bereiken is er niet meer bij. Wat mij betreft zeggen we echter, op het moment dat we tegen onze grenzen aan lopen, ook tegen de politiek: 'Zeg maar wat we dan niet meer moeten doen'. Maar let wel: we zijn ook af hankelijk van anderen. Het straf proces begint bij de politie en komt dan via het Openbaar Minis terie op ons bord. Met een incom pleet dossier kan een rechter niet werken. Wordt dat op het laatste moment gecompleteerd, dan piept de advocaat en je hebt zo weer een aanhouding te pakken. Ik heb daar grote moeite mee. Er worden te veel zaken aangehouden. Van de zes op een zitting zouden er vier moeten worden afgedaan en dat halen we niet. Dat moet anders." door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Als de kolencentrale in Borssele wordt omgebouwd tot een volledige biomassacentrale kan die vanaf 2016 net zoveel stroom leveren als de helft van alle windmolens op land. Dat betekent dat 630.000 huishou dens hun licht erop kunnen laten branden. Maar voor het ombou wen is volgens eigenaar Delta een subsidie nodig van 1 miljard euro, verdeeld over tien jaar. Het ombou wen van de centrale is namelijk onrendabel. Dat komt door de hui dige elektriciteitsprijs en de relatief hoge prijs van biomassa. Nu voldoet het voorstel van Delta niet aan de huidige subsidiecrite ria. Door de ondertekening van een manifest hopen acht Zeeuwse organisaties de Haagse politiek te kunnen overtuigen van het belang om subsidie beschikbaar te stellen. Het manifest werd dinsdag onder tekend in perscentrum Nieuws poort in Den Haag door de ge meente Borsele, Brabants Zeeuw se Werkgeversvereniging, Zeeuwse Milieufederatie, Dow Benelux, pro vincie Zeeland, havenschap Zee land Seaports, EPZ en Delta. De ondertekenaars wijzen de Haagse politiek erop dat als dit plan wordt verwezenlijkt, de pro ductie van duurzame elektriciteit direct met 20 procent groeit. Een ander voordeel is volgens hen de snelheid waarmee doelstellingen voor duurzame energie kunnen worden bereikt. Het is niet op een andere manier mogelijk om zo snel zoveel duurzame elektriciteit op te wekken, aldus de organisa ties. Alle infrastructuur is er al, waardoor de centrale vanaf 2016 volledig op biomassa kan draaien. Ook draagt de centrale bij aan de leveringszekerheid en is die een ka talysator voor de ontwikkeling van de biobased economy. MIDDELBURG - CNV Vakmensen werpt een loopbaanprogramma in de strijd voor medewerkers van de failliet verklaarde fosforproducent Thermphos in het Sloegebied bij Nieuwdorp. Inmiddels zijn tientallen van de oorspronkelijk 450 werknemers vertrokken naar andere bedrijven. Zo'n tachtig werken nog bij Thermphos in Nieuwdorp om de fabrieken in goede en veilige staat te houden zolang de onderhande lingen met overnamekandidaten nog lopen. Tweederde van de ont slagen medewerkers zit thuis. CNV wil hen een duwtje in de rug geven. „Wij willen de mensen hel pen de focus richting nieuwe baan te verleggen. Alvast, voor als het definitief helemaal fout afloopt met de fosforfabriek Thermphos in Vlissingen. Daarom presenteren wij nu onze hulpmiddelen. In eer ste instantie voor onze leden", zegt bestuurder Peter Vlaming van CNV Vakmensen. CNV wil hen kennis laten maken met To Mii, een loopbaanbegelei dingstraject dat zowel online als fy siek de deelnemers op weg helpt. CNV Vakmensen startte To Mii eind vorig jaar op in samenwer king met bureau Matchcare. Deel nemers kunnen een persoonlijk portfolio aanmaken op basis van werk- en menservaring. En met dat portfolio vervolgens actief de boer op. De To Mii-presentatie voor de werknemers van het door faillisse ment getroffen Thermphos wordt vandaag gehouden in buurtcen trum Dauwendaele in Middelburg en duurt van 13.30 tot 15.30 uur. door Frank Balkenende MIDDELBURG - De Bio Base Europe Pilot Plant in Gent gaat samenwer ken met het Duitse nova-Instituut. Industriële bedrijven die willen vergroenen, krijgen dankzij deze strategische samenwerking comple te service, van origineel idee tot marktintroductie. Bio Base Europe is een gezamen lijk innovatieproject van Zeeland en Vlaanderen. Onder meer Bio- park Terneuzen en een trainings centrum in Terneuzen vallen eron der. Doel is industriële bedrijven te helpen over te schakelen op groene grondstoffen. De ontwikkeling van processen en producten uit hernieuwbare grondstoffen blijft maar al te vaak binnen de muren van onderzoeks laboratoria. Het nova-Instituut, ge legen in Chemiepark Knapsack bij Keulen, is echter sterk in analyses van nieuwe processen, zowel de milieutechnische als de economi sche facetten. Bio Base Europe ver wacht dat de Duitse collega's van waarde zijn bij onder meer de keu ze van de juiste grondstof, de mar ketingstrategie, de levenscyclus van een nieuw product en het in gang zetten van proefproducties. www.bbeu.org

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27