io oorlog mali s 11111111111111 imrnmmi iiimumni AkL Terreurgroepen Diabaly >Segou ■Bamako Sikasso* SEN woensdag 16 januari 2013 'Afghanistan' om de door Joost Sijtsma infographic Mark Reijntjens en Anke Arts Het is nog geen vijf uur vliegen vanaf Schip hol en dan ben je er al: in het hart van het 'Afghanistan' van Afrika. Het is het gebied in het noordwesten van het continent waar terreurgroepen aanslagen plegen en wester se gijzelaars gevangen houden. Het algeme ne doel is een islamitische staat te creëren waar de sharia, de islamitische wetgeving, geldt. Dat is deels al gelukt in Noord-Mali, een gebied waar de Toe- areg al sinds de onafhankelijkheid van Mali (het land was een Franse kolonie) in i960 vechten voor een eigen staat, Azawad. Moslimgroeperingen zijn er in geslaagd dit gebied in handen te krijgen, meeliftend op de opstand van de Toea- reg. Net zoals in Afghanistan, waar de strijd van de Taliban wordt vermengd met drugshandel, zijn ook de terreur organisaties in Noord-Afrika niet alleen met de gewapende strijd bezig. Smokkel van drugs, sigaretten en wapens zijn de lucratieve bezigheden waarmee de terreur onder meer wordt gefinancierd. Ook het losgeld dat wordt betaald om gijzelaars vrij te krijgen is een aardige bron van inkomsten. In het enorme gebied bij de achterdeur van Europa zijn dui zenden islamitische strijders actief. In een poging te voorko men dat Noord-Mali een uitvalsbasis van terreurgroepen wordt - zoals Afghanistan de uitvalsbasis was voor Taliban en al-Qaeda - is Frankrijk vorige week vrijdag begonnen met luchtaanvallen op stellingen van de islamisten. Het in dammen van de rebellen wordt ongetwijfeld ook ingegeven door de wens om als westerse landen toegang te houden tot de belangrijke grondstoffen in het gebied. I Maandag door rebellen V ingenomen. Maandag door rebellen Frans Ibombardement .44-' Nationale Beweging voor de bevrijding van Azawad: de Toeareg, een semi-nomadisch volk, strijden al sinds de onafhankelijkheid van Mali in 1960 voor een zelfstandige staat in Noord-Mali. Dat gebied wordt door de Toeareg Azawad ge noemd. De Toeareg vormen geen eenheid, maar bestaan uit verschillende stammen. Toeareg hebben gevochten aan de zijde van de Libische dictator Muammar Kaddafi. Na zijn nederlaag trokken zij vanuit Libië met hun zware wapens naar Noord-Mali om te strijden voor onafhankelijkheid. In het regeringsleger vechten echter ook Toeareg. Al-Qaeda in de islamitische Maghreb: terreurorganisatie. Gelooft in jihad, de heilige oorlog. Ansar Dine (Verdedigers van het Geloof): radicaal jihadistische terreurorganisatie. Mujao (Beweging voor Eenheid en Jihad in West-Afrika): kleinere jihadistische beweging, is afsplitsing van al-Qaeda in de Islamitische Maghreb. Boko Harem (Westers onderwijs verboden): eigenlijk is het een bijnaam voor 'De Groep voor het verspreiden van de leer van de Profeet en de Heilige Oorlog'. Dit is een moslimterreurorganisatie in Nigeria die streeft naar toepassing van de sharia in het hele land. AFShabab (De Jeugd): islamitische terreurorganisatie die actief is in Somalië. Marokkaanse Islamitische Strijdersgroep: soennitisch islamitische terreurorganisatie die banden heeft met al-Qaeda. De groep werd rond 1990 opgericht, maar het is niet duidelijk of die nog actief is. Het doel is (of was) een islamitische staat te vestigen in Marokko.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10