buitenland 19 Russen protesteren tegen adoptiewet 32, Massaal eerbetoon op sociale media aan internetactivist Aaron Swartz Nederlandse vlucht voor rebellen 51% Weer Indiase in bus door groep verkracht Schaamluis sterft uit 50 Supervoordelig skiën en overnachten Franse luchtmacht stopt opmars islamitische rebellen in Mali ma 14 januari cheap.nl/dagactie|0900-700 7004 maandag 14 januari 2013 Regering in Parijs vreest vergelding PARIJS - Frankrijk heeft de veilig heidsmaatregelen rond stations, vliegvelden en openbare gebou wen verhoogd. Diverse islamiti sche terreurorganisaties hebben af gelopen weekeinde gedreigd met vergeldingsacties na militair ingrij pen van Frankrijk in Mali en So malië. Daarbij zouden tientallen militanten van diverse islamitische strijdgroepen zijn gedood. Het plotseling doorstoten van isla mitische rebellen in Mali, die vol gens de Franse minister van Defen sie Jean-Yves Le Drian in het noor den van het land al een 'vrijhaven voor terroristen' hadden gevestigd, was reden voor de Franse presi dent Hollande in actie te komen. Dat gebeurde in het weekeinde met aanvallen door gevechtsvlieg tuigen, helikopters en een paar honderd Franse militairen, aan de zijde van Malinese regeringstroe pen. Een woordvoerder van de islamiti sche rebellen zei dat gisteren on der meer de steden Lere en Douentza werden bestookt. Ook Gao, een bolwerk van de opstande lingen werd bestookt, aldus oogge tuigen. De economische organisatie van 16 West-Afrikaanse landen, Eco- was, zou deze week een interven tiemacht sturen om Mali te helpen in de strijd tegen de islamitische re bellen. Volgens de Franse regering wilden de rebellen vóór die tijd nog snel een grote slag slaan, het geen zich vertaalde in grote terrein winst vorige week en de dreigende inname van vliegvelden. „We heb ben de opmars van onze tegenstan ders al tegengehouden en hen zwa re verliezen toegebracht. Maar on ze missie is nog niet voorbij, ons enige doel is de strijd tegen het ter rorisme", aldus president Hollan de zaterdagavond, een dag na de eerste luchtaanvallen. Daarbij kwam een Franse helikopterpiloot om het leven. Het rebellenfront dat oprukt in Mali is zwaarbewapend. Het be staat deels uit Malinese Toua- Franse militairen bewapenen in Tsjaad een Mirage die dit weekeinde is ingezet boven Mali. NEW YORK - De dood van de beken de internetactivist en computer programmeur Aaron Swartz heeft geleid tot een stroom van homma ges en reacties op 1\vitter en ande re sociale media. Swartz, een icoon van het internet, hing zich zelf op 26-jarige leeftijd op. De po litie vond zijn levenloze lichaam af gelopen vrijdag in zijn apparte ment in Brooklyn. Aaron Swartz genoot wereldwijd aanzien als een van de grootste voorvechters van 'online freedom'. Hij streed voor open toegang tot internet voor een groot publiek. Wonderkind Swartz was nog maar veertien toen hij bijdroeg aan een vroege versie van RSS, een softwareprogramma om upda tes van websites te krijgen. Later speelde hij een belangrijke rol bij het tegenhouden in het Ameri kaanse Congres van een controver sieel wetsvoorstel over online pira terij. Verder kreeg hij bekendheid bij op bouw van de website Reddit voor de uitwisseling van nieuws. In een condoleancetweet refereert de IJslandse politica en internetac- tiviste Birgitta Jonsdottir aan de ge vangenisstraf die Swartz riskeerde 'wegens het delen van info met het publiek'. Aaron Swartz was in 20ii in staat van beschuldiging ge steld door de federale aanklager wegens 'online- en computerfrau de'. Dit nadat hij de hand had ge legd op een kleine vijf miljoen teksten van de betaalsite JSTOR, een verzamelplek voor weten schappelijke en literaire titels. Swartz wilde de volledige inhoud van deze site gratis beschikbaar stellen. Hij riskeerde daarvoor tot 35 jaar celstraf en een boete van een miljoen dollar. De rechtszaak hierover zou dit voorjaar begin nen. zie onze website:buitenland Veel herinneringen aan Swartz op een condoleancepagina reg-huurlingen die trouw hadden gevochten in de rangen van de ver dreven en gedode Libische leider Kaddafi. Met zware Libische wa pens trekken ze nu op in een, vol gens de Franse defensieminister Le Drian, 'islamitische nevel'. Daar in opereren naast de al lang voor onafhankelijkheid strijdende Toea- regs (een berberstam in het woes tijngebied) ook diverse al-Qaeda getrouwe groeperingen die deels zijn verdreven uit Afghanistan. Tussen de rebellen zitten verder lo kale drugsbaronnen met hun ei gen agenda plus gewapende restan ten van - in eigen land verslagen - islamitische strijdgroepen uit Alge rije. Bindende factor is de islam. Frankrijk verloor vrijdagnacht ook twee commando's en een sinds 2009 gegijzelde geheim agent bij een mislukte bevrijdingsactie in Somalië. Hierbij zouden een twintigtal mili tanten van al-Shabab (een lokale al-Qaeda-tak) door Franse com mando's zijn gedood. BAMAKO - De Nederlandse Yvonne Gerner die in Mali een kleine hulp organisatie runt, is naar de hoofd stad Bamako gevlucht. Haar stand plaats ligt tussen Mopti en Sévaré. Toen ze vorige week hoorde dat het nabijgelegen Konna was aange vallen door rebellen wist ze niet wat te doen. „De spanning steeg. Moest ik vertrekken of niet?", schrijft ze op haar blog. „De solda ten die ik zag waren op de vlucht geslagen, een ander deel was ach tergebleven op het front. Er waren doden en gewonden." Vanaf dat moment veranderde alles. „Men sen beginnen en masse te rennen. Er vallen schoten. Scholen gaan open en de kinderen rennen naar huis. Mijn telefoon rinkelt onop houdelijk: Yvonne je moet weg. Ik weet de auto uit het gejoel te rij den, pik nog een groep schoolkin- dertjes op en breng ze naar huis." Eenmaal in Bamako schrijft ze: „In middels weten we dat veel burgers gedood worden in Mopti bij ge brek aan identiteitspapieren en op verdenking van samenwerking met de vijand. Iedereen is bang." GURDASPUR - Een 29-jarige Indiase vrouw is in het noordwesten van het land door zeven mannen in een bus verkracht, aldus de plaatse lijke autoriteiten in Gurdaspur. De verkrachting vond vrijdagavond plaats toen de vrouw onderweg was naar huis. Een van de daders was de buschauffeur. De autoritei ten hebben zes vermeende daders aangehouden. Drie Nederlandse toeristen zijn op het strand van Calangute in de deelstaat Goa lastiggevallen en be tast door twee mannen. De twee daders zijn aangehouden. SYDNEY - De schaamluis dreigt uit te sterven, waarschijnlijk door de toenemende populariteit van het zogeheten Brazilian bikini waxing, waarbij een groot deel of alle schaamharen worden weggehaald met hars. Het ontharen van de schaamstreek met een wax-beurt is erg populair. Uit een studie uit 2009 blijkt dat ongeveer 2 tot 10 procent van de mensen te kampen heeft met schaamluis. MOSKOU - Duizenden Russen trot seerden zondag in Moskou de bit tere vrieskou en protesteerden te gen de wet die Amerikaanse bur gers verbiedt Russische kinderen te adopteren. Volgens de oppositie deden 50.000 mensen mee aan de protestoptocht. De politie hield het op ruim 9000. De oppositie verwijt president Vla dimir Poetin dat hij de Russische wezen gebruikt als pionnen in een politiek geschil. Ze riepen leuzen als „Schande", „Poetin is een schoft" en „Poetin is een kinder moordenaar". De wet op het ver bod op adoptie door Amerikanen werd eind vorig jaar door het parle ment aangenomen en trad 1 janua ri in werking. De adoptie-wet is een reactie op een nieuwe Ameri kaanse wet die Russen treft die de mensenrechten hebben geschon den en ook 1 januari van kracht werd. Deze wet stelt dat mensen die betrokken zijn geweest bij de dood van de Russische advocaat Sergej Magnitski (1972-2009) geen toegang tot de Verenigde Staten hebben. De afgelopen 20 jaar zijn volgens Buitenlandse Zaken ruim 60.000 Russische kinderen geadop teerd door Amerikaanse ouders. foto EPA alleen vandaag boekbaar! korting van6%50 per persoon, per arrangement 4/ 1 overnachting incl. ontbijt 4/ Skidöme op 15 min. van hotel 4/ 2 uur skiën Skidöme Rucphen 4/ Hotel in het centrum gelegen m Centrum Hotel Huis ten Bosch 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl ros.kosten G 15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9