81 buitenland Vaker het jawoord, ondanks alles De haat zit diep in Jamaica FLY DRIVE PORTUGAL Fel debat over openstelling homohuwelijk in Europa, op onverwachte plaatsen vooruitgang Houding van landen m.b.t. homoseksualiteit en homohuwelijk Honderdduizenden Fransen demonstreerden tegen het homohuwelijk. Wereldwijd kunnen meer homo's trou wen, maar openstelling van het instituut gaat langzaam. Boris Dittrich: debat in Frankrijk brengt homohuwelijk dichterbij Pc mooi €649,-_pp www.priaaaverareizen.nl of 010-2452555 maandag 14 januari 2013 Brazilië* Afrika MT Australië* Landen waar in deelstaten of regio's het homohuwelijk bestaat. Partnerschapsregistratie in enkele deelstaten. infographic De Persdienst I bron liga door John Jas Relaties tussen mensen van gelijk geslacht wor den steeds vaker erkend door overheden. Wat in Nederland al vijftien jaar normaal is, breidt zich langzaam uit over de wereld. Het zou als teken kunnen worden opgevat dat het wel goed komt met homorechten. Meer ac ceptatie leidt vanzelf tot zoiets als een homohuwelijk, kan de gedach te zijn. Maar waar Adam en Ste fan, of Janine en Eva, op steeds meer plaatsen elkaar het jawoord kunnen geven, lijkt de weerzin te gen homo's en biseksuele mensen onder bepaalde groepen onuitroei baar. In sommige landen blijft de realiteit zelfs inktzwart. De demonstratie in Frankrijk van gisteren tegen openstelling van het burgerhuwelijk maakt duidelijk dat niet ver over de landsgrenzen het helemaal niet zo vanzelfspre kend is dat homo's en lesbiennes gelijke rechten hebben. Ook bij de Engelsen roert een coalitie van te genstanders zich tegen de inspan ningen van nota bene premier Da vid Cameron om homo's met el kaar te kunnen laten trouwen. In andere landen gaat het wél goed met dat huwelijk. Ook op plaatsen waar je het helemaal niet zou verwachten. Zoals in Argenti nië en Uruguay. Het land van prin ses Maxima, waar 91 procent van de bevolking katholiek is, legali seerde het homohuwelijk in 2010, daarmee is het een pionier in La- tijns-Amerika. De wet werd er zo veranderd, dat er niet meer wordt gesproken van 'echtgenoot' en 'echtgenote' maar van 'contractan ten'. Ook adoptie mag. Uruguay is ook om. Het land, dat net als zijn buren geassocieerd wordt met machismo, kent al zes jaar een partnerschapsregistratie. Naar alle waarschijnlijkheid wordt het nog dit jaar mogelijk voor Erkenning Mexic0, Huwelijk wordt erkend Partnerschap erkend Vervolging Doodstraf Gevangenisstraf: 14 jaar tot levenslang gt 1 maand tot 14 jaar geen tijdsaanduiding X§ Onduidelijke wetgeving m.b.t. straf en vervolging Geen specifieke wetgeving ter bescherming twee mannen of twee vrouwen om in de echt te treden. Bij een stemming om alle obstakels hier toe weg te nemen, gaven 81 van de 87 aanwezige parlementariërs groen licht. Er is meer goed nieuws voor trouwlustige gays: in het conservatieve Amerika kun nen ze inmiddels terecht in negen deelstaten, vermoedelijk komen PARIJS/NEW YORK - Het komt goed met het homohuwelijk in Frank rijk, daar is Boris Dittrich van over tuigd. „Hoe meer er over gedebat teerd wordt en hoe meer er gede monstreerd wordt, hoe groter de kans dat Fransen het uiteindelijk zullen accepteren. En bovendien heeft president Hollande het ge woon toegezegd tijdens zijn verkie zingscampagne." Dittrich reageert vanuit New York op 'La Manif pour tous' waar gisteren volgens de politie 340.000 Fransen bij aan wezig waren. Een bonte schakering groepen was in Parijs aanwezig om zich tegen daar nog dit jaar enkele bij. Brazi lië en Mexico kennen partner- schap'sregistratie en in sommige re gio's het homohuwelijk. In totaal kan er getrouwd worden in elf soe vereine landen, in acht andere na ties staat het onderwerp op de rol en lijkt openstelling een kwestie van de korte termijn. Zuid-Afrika kent de mogelijkheid openstelling van het huwelijk uit te spreken en vooral tegen de mo gelijkheid van adoptie door twee mannen of twee vrouwen, hetgeen daarvan het gevolg is. Van tevoren zei de organisatie dat er een half miljoen mensen werden verwacht, op de dag zelf sprak men van 800.000. Maar de autoriteiten hiel den het dus op veel minder. Dittrich, voormalig leider van D66 en tegenwoordig werkzaam als voorvechter van homorechten bij Human Rights Watch, spreekt over twee weken in Parijs op een de monstratie van voorstanders. „Dit heeft invloed op de discussie in an- om te trouwen al sinds 2006, het is daarmee een witte raaf op het ei gen continent. Dat heeft wel conse quenties met betrekking tot een buurland als Zimbabwe. In dat land wordt een verbintenis tussen mensen van gelijk geslacht sinds enige tijd expliciet verboden in de grondwet. Homo's worden er vervolgd, vandaar dat Zimbab- dere landen. Als ze zien dat je over dit gevoelige onderwerp democra tisch met elkaar kunt strijden, is dat alleen maar goed voor het ho mohuwelijk." Wat Dittrich gaat zeggen in Parijs? „Het is voor mij belangrijk erop te wijzen dat de argumenten tegen het huwelijk dezelfde zijn als des tijds in Nederland, en dat is alle maal goed gekomen. Jonge mensen bij ons snappen niet meer waarom homo's ooit niet met elkaar kon den trouwen." In maart debatteert het parlement over het homohuwelijk. De voor standers hebben een meerderheid. waanse stellen die willen trouwen uitwijken naar Zuid-Afrika. Ondanks de goede berichten, is volgens de International Lesbian and Gay Association (ILGA) een toenemend aantal landen nog lang niet toe aan een homohuwe lijk, getuige de repressie tegen ho mo's. In een rapport van eind 2012 wordt gesproken van '78 landen die wetgeving hebben waarmee homo's kunnen worden vervolgd'. Een triest voorbeeld is Rusland, waar in een stad als Sint-Peters- burg 'homoseksuele propaganda' - waarmee het werk van activisten kan worden bedoeld die het opne men voor homo's - strafbaar is. Ge vreesd wordt dat ook de rest van Rusland deze kant op gaat. Zelfs gaypridedemonstraties worden met de regelmaat van de klok ver boden of gewelddadig verstoord door homofobe groepen. De poli tie kijkt slechts toe. Ronduit slecht voor homoseksuelen is de situatie in Iran, Saudi-Arabië, Soedan en Mauritanië waar zelfs de doodstraf kan worden gegeven voor seks tus sen mannen. Een homohuwelijk is hier nog heel ver weg. tientallen mishandelingen. In on ze cultuur zit haat tegen homo's erg diep. Politiek en kerk geven al tientallen jaren af op gays. Waar om? Misschien om de aandacht af te leiden van problemen." Kort na haar aantreden in 2011 verklaarde premier Portia Simpson-Miller dat ze voor meer burgerrechten was voor homo's en dat ze geen be zwaar zou hebben tegen een ho mo in het kabinet. „Dit was een mijlpaal", zegt Lewis. Wetten uit de 19e eeuw maken ho moseksualiteit nog steeds strafbaar met een maximum van tien jaar werkkamp. Dit wordt nooit opge legd, maar het gaat volgens J-Flag om de boodschap aan de samenle ving als wetten niet veranderen. Afgelopen november werd een ho moseksuele student van de TU in Kingston zwaar mishandeld door medestudenten en (nota bene) be wakers van de TU. „Toch wordt het voor homo's iets je beter", zegt Lewis. „Onderzoek laat zien dat 40 procent van het volk meer rechten wil voor gays, meer dan ooit. Daar staat tegen over dat J-Flag nog veel werk heeft aan mannen en vrouwen die op straat worden gezet door familie of hun baan verliezen. Soms moe ten we helpen bij relocation. Dan verhuist iemand naar een heel an der deel van het eiland, waar hij onbekend is." Homo's die een vi sum kunnen krijgen, nemen vaak de wijk naar een land als Canada. door John Jas KINGSTON - Zeg Jamaica en beel den van witte stranden, lachende Rastafari's en de bliksemschicht Usain Bolt doemen op. Een pracht- eiland. Behalve als je homo of les bienne bent. Landen als Iran en Oeganda hebben de naam zeer ho mo-onvriendelijk te zijn. Maar ook op een relaxed eiland als Ja maica is homo-emancipatie, laat staan een homohuwelijk, nog erg ver weg. „Vorig jaar zijn minstens acht moorden (op 2,6 miljoen in woners) op homo's gepleegd", ver telt Dane Lewis. Hij leidt in hoofd stad Kingston J-Flag, een particu liere organisatie die zich inzet voor seksuele minderheden. „Er waren O 1 piv Drive Portugal 8^ ver^n-of oktober Evora - Tornar - Fatima - Batalha - Obidos - Lissabon Voor informatie/boekingen of gratis brochure:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8