Kind Hulst eerder naar speelzaal 141 zeeland Protest in Cadzand-Bad Je 'n èrte zeg: kjèèr t'rug, moa je voet'n wil nie Zoekvraag almanak Gevarieerd aanbod Een negenjarige jongen uit Vlissin- gen is helemaal gek van Minecraft. Het computerspel bestaat uit kubus sen waarmee de gamer landschap pen en huizen kan bouwen. Wie ver der in het spel komt kan ook achtba nen bouwenrotspartijen opblazen met dynamiet of het landschap aan kleden met blokkige schapen, kippen en spinnen. De jongen hoorde dat er ook gras en bloemzaadjes gezaaid kan worden, maar waar hij die kon vinden wist hij niet. In stilte ging hij op zoek. Toen de zoekvraag op Goog le wel hele rare treffers opleverde, riep hij de hulp in van zijn vader. Die had vervolgens heel wat uit te leggen. Want de zoekvraag die zijn jonge zoon had ingetypt luidde: 'Hoe kom ik aan zaad.' Soeroejdew Baynath verkoopt 130 verschillende soorten wierook. '$ws? i j» niMuiMiM—jump door Eugène Verstraeten HULST - Kinderen in de gemeente Hulst mogen voortaan al vanaf hun tweede verjaardag naar de peuterspeelzaal en de voorschool se educatie. Het gemeentebestuur heeft dat besloten op verzoek van de organisaties voor kinderopvang en peuterspeelzaalwerk en het ba sisonderwijs. Tot nu toe was de instroomleeftijd voor het gesubsidieerde peuter speelzaalwerk en de voorschoolse educatie twee jaar en drie maan den. De organisaties willen een verlaging naar twee jaar omdat de educatieve programma's en peuter volgsystemen die ze gebruiken ook starten bij die leeftijd. In de praktijk blijkt dat een eerste observatie en registratie pas kan worden gedaan nadat het kind een periode van ongeveer drie maan den gewenning achter de rug heeft. Door de instroomleeftijd te verlagen naar twee jaar kan deze periode worden ingelopen en kan indien nodig vroeger en effectie ver worden ingezet op voorschool se educatie. Op de peildatum van afgelopen 1 oktober hadden 48 kinderen meer Qaar de peuterspeelzaal gekund bij een instroomleeftijd van twee jaar. De verlaging kan volgens de ge meente dan ook een gunstig bijko mend effect hebben op het peuter speelzaalwerk dat te kampen heeft met een teruglopend aantal kinde ren. In de buurgemeenten Terneuzen en Sluis wordt al een instroomleef tijd van twee jaar aangehouden, zodat er door de maatregel meer eenduidigheid ontstaat voor de re gionaal werkende kinderopvangor ganisaties. maandag 14 januari 2013 Peter de Lijser bladert in zijn nieuwe bundel. foto Mark Neelemans door Martijn de Koning Oude gedachtenkron- kels, elk aangevuld met symbolische af beeldingen en een kór- te, Zeeuwse tekst. Dat is de op bouw van het nieuwe boekje van schrijver Peter de Lijser uit Bres- kens. De Lijser, die zichzelf in de subti tel hypochonder, casanova, brok kenmaker, optimist en surviver noemt, gaf zijn bundel de titel 'Dood grauwe vogel de ego van on rust' mee. Die onrust loopt als een rode draad door zijn leven, ver klaart hij. „Het,zit in mijn lijf. En het gaat er nooit uit." Het leidde tot een stormachtig bestaan, met verschillende relaties. In het boek je komt het terug als 'jen èrte doe zjèèr en zeg: kjèèr t'rug noa aol wa je lief is, moa je voet'n wil nie omd- raoi.' „Het is niet dat ik excuses wil aanbieden aan mijn kinderen", ver duidelijkt De Lijser. „Maar ik pro beer wel duidelijk te maken dat al les mij ook niet in de kouwe kle ren is gaan zitten. Ik stapte niet zo maar van het ene paar schoenen in het andere." Tot zover de boodschap voor inti mi. Naar de buitenwereld wijst de 75-jarige De Lijser liever op zijn ge dichten over de samenleving. Daar in geeft hij compromisloos af op religie en onderdelen van de maat schappij. „Ik wil niet overkomen als een Don Quichotte, maar vind toch echt dat we iets móeten gaan doen aan'intolerantie en onfat soen. In de jaren dertig van de vo rige eeuw deed ook niemand wat. Het baart me zorgen." Óndanks zijn kerkelijke opvoeding is De Lijser inmiddels een 'an tichrist', vertelt hij. Als bewijs wijst hij op de laatste twee pagi na's van zijn bundel. Die vormen een ode aan zijn moeder, van wie hij een gedicht over een vlinder af drukte. Ernaast beschrijft hij hoe tijdens haar uitvaartsdienst een vlinder binnenvloog en op de kist ging zitten. Dat kan toch geen toe val zijn? „Jawel hoor", verklaart De Lijser ontnuchterend. „Welis waar een heel mooi, symbolisch toeval. Maar wel toeval." CADZAND-BAD - Zes eigenaren van een appartement in gebouw Deur- loo aan de Boulevard de Wielin gen in Cadzand-Bad tekenen be zwaar aan tegen de bouw van nieu we appartementencomplexen naast hun deur. Compagnie Het Zoute wil op de plek van restau rant De Branding, direct naast Deurloo, een complex van vijf ver diepingen met 54 appartementen neerzetten. Ernaast wordt het Strandhotel uitgebreid van 38 naar 70 kamers, en komen drie gebou wen met nog eens 62 appartemen ten. De zes briefschrijvers menen dat de bouw 'onacceptabel verlies van uitzicht, zonlicht en privacy' met zich meebrengt. Ze benadruk ken geen tegenstander te zijn van ontwikkeling. „Maar met dit plan wordt elke proportie uit het oog verloren." Ze vragen de Sluise ge meenteraad die binnenkort over het plan beslist, om 'de initiatiefne mers te verzoeken een gematigder plan in te dienen dat past bij de schaal en vorm van Cadzand-Bad'. Tip? redactie@pzc.nl mmmÊHmmmmmmm 1 11 11111111 mi111w— Het aanbod tijdens de spirituele beurs is gevarieerd. Een greep uit de mogelijkheden: voetreflexologie, handlezen, pendelen, zandlezen, reikibehandeling, kaartleggen, paragnost, spirituele therapie, tekeningen van het innerlijke kind, stoelmassage, tartotkaarten, magnetiseur, iriscopie, raja yoga, healings, fotowaarnemingen. Tarotkaarten voorspellen de toekomst van dit echtpaar. foto's Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58