161 zeeland Fresco Trio is echte eenheid R003K00R Het Hooge Huis PZC zeeland in de vorige eeuw Pianotrio's Fresco Trio door Jeanette Vergouwen Het publiek kreeg een hoog kwalitatief recital voorgeschoteld. Het Fresco Trio, dat bestaat uit violiste Birthe Blom, celliste Ka tharina Gross en pianist Yoram Ish-Hurwitz, heeft een internatio naal niveau. De drie musici zijn so listisch sterk, maar vormen als drie tal bovendien een echte eenheid. Dat bleek onder meer uit de articu laties die eensgezind en in balans waren. Er werd met duidelijk ge mak soepel gemusiceerd. Dat dit trio verschillende stijlen beheerst, bleek uit de toegift: het jazzy Café Music van Schönfeld. Het Pianotrio in G heeft Claude Debussy geschreven toen hij 18 jaar was en de invloed van Masse net is in het Andantino te horen. Het Scherzo, met een origineel rit mepatroon, werd pittig met pizzi- cati en oosters aandoende frasen gebracht en het appassionato slot deel kreeg een transparante invul ling. OPEN HAARD CONCERT Pianotrio's van Debussy, Martin en Schubert. Door het Fresco Trio. Gehoord zondag 11 januari in Por- gy en Bess in Terneuzen. Trio sur des mélodies populaires ir- landaises van Frank Martin is ver- strooiingsmuziek die meer aan dacht verdient. Het is in 1925 ge componeerd en ritmisch en melo disch schurkt het tegen de stijl van de tweede Weense School aan. De ritme- en melodische patronen worden ingenieus door elkaar ge weven en het dansante springerige ritme van de gigue kwam goed over. Fenomenaal was de uitvoering van het Pianotrio in Es, opus 100 dat Franz Schubert in 1827 schreef. Het is een van de weinige werken die door een uitgever gedrukt zijn en waarvoor Schubert geld ont ving. Hij stierf echter voor hij de proefdruk had gecorrigeerd. Op merkelijk zijn de stiltes die regel matig voorkomen in de laatste wer ken van Schubert. Ook de angstige akkoorden, lyrische thema's, de modulaties en de afwisseling van fortissimo en pianissimo zorgen voor een prachtige spanningsboog. Na het uitgebreide Allegro werd het Andante met het melancho lische/tragische thema, met de juis te emotionele lading, soms schrij nend, spannend vertolkt. Het Scherzo in canonvorm met het robuuste Trio klonk intens Het slotdeel, met een vrolijk begin- thema, is een compositorisch vreemd deel in een vrije sonate vorm die rondoachtig aandoet. Maar de afwisseling tussen vrolij ke frasen en in trieste passages, het kenmerk van Schubert, kwam goed uit. De techniek van de pianist is ver bluffend, onder zijn vingers spran kelde de vleugelpiano. Een uitzon derlijk recital. Een herhaling waard. maandag 14 januari 2013 Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. Henk Hage ziet nóg voor zich dat zijn vader tij dens de bezetting rich ting het Hooge Huis in Noordwelle slofte. Via het gange tje dat nog net zichtbaar is, aan de rechterkant op de foto, moest hij zijn radio inleveren. Hij droeg het apparaat in een juten zak over zijn schouder. Vlak voor het binnen gaan van het gebouw gebeurde het: Hages vader zwiepte de zak naar voren en sloeg de radio hard tegen de muur. „Het gebeurde ongeveer zeventig jaar geleden maar ik ben het nooit vergeten", zegt Hage, die zelf twee huizen naast het Hooge Huis heeft gewoond, in de woning met de witte gevel. „Voor de Ramp van 1953 was dit de kruidenierswinkel van Hendrik v.d. Maas. Daarnaast stonden nog twee woningen en vervolgens een pand van Klaas v.d. Maas. Die verzorgde pakketten en ander stukgoed, dat met de tram werd verzonden." Ook Neeltje van der Linde-Bevel ander uit Scharendijke herkende Noordwelle op de foto. „Op de voorgrond is het gemeentehuis te zien. Daar ben ik 65 jaar geleden geboren. Mijn ouders woonden er toen boven, waar een woning was die werd verhuurd. De twee ra men rechts waren van de kamer, terwijl aan de achterkant de slaap kamer, keuken en deur met trap waren. Naast het gemeentehuis staat de boerderij van Moermond, helemaal achterin is nog net een tramhalte zichtbaar." „Het gemeentehuis heeft bestaan van ongeveer 1815 tot 1956, toen het afgebroken werd", meldt Mar lies Deurloo-Staal. „Het heette 'Het Graote Uus' en werd ge bouwd voor schout B. Locker. Hij overleed in 1838 en legateerde het huis aan de kerk. Later werd het door de gemeente gehuurd. Hoe wel het door sommigen vanwege de grootte een monument van dwaasheid werd genoemd, wordt tot op heden in het dorp betreurd dat het huis niet meer bestaat." De winnaars van de bon zijn: M.P. Moelker-Slager, Burgh-Haamstede; M. Deurloo-Staal, Noordwelle en N. van der Linde-Bevelander, Scharendijke. Het optreden van het Fresco Trio, dat bestaat uit violiste'Birthe Blom, celliste Katharina Gross en pianist Yoram Ish-Hurwitz. foto Mark Neelemans Een initiatief van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52