141 zeeland Bewoner Vossenkuil voelt zich bedreigd Eeuwelinge voelt zich nog lang geen honderd Kerk geeft steeds meer geheimen prijs Veel krabbels voor behoud van schaapskudde Barbara van Dijk maandag 14 januari 2013 WtÊÊÊÊÊKKÊÊKHÊKÊÊÊÊÊM door Rob Paardekam kruiningen - Anna Dronkers uit Kruiningen mag dan honderd jaar zijn geworden, zo voelt ze zich nog lang niet. De kwieke dame woont nog zelf standig en maakt regelmatig een wandeling door het dorp, bijvoor beeld om een paar boodschappen te halen. Gevoel voor humor heeft ze ook, zo bewijst een opmerking over de straat waarin ze woont. „Ik woon in de Braillestraat. Aan gezien ik niet meer zo goed kan zien, ben ik daar op m'n plek." Door haar verminderde gezichts vermogen wordt Anna in sommi ge dingen beperkt. De krant lezen gaat bijvoorbeeld niet meer. „Ge lukkig heb ik lieve buren die me met van alles helpen. Zij lezen de krant aan mij voor." De eeuwelinge werd in 1913 gebo ren in Vlissingen, waar ze tot haar elfde bleef wonen. Daarna verhuis de ze met haar ouders naar Terneu- zen. „Toen ik 19 was, overleed mijn moeder. Omdat mijn vader niet veel later hertrouwde, kwam ik op m'n twintigste bij mijn opa en oma in Kruiningen terecht." door Rob Paardekam oud-vossemeer - Joop Faasse, één van de drie mannen die in deze krant hun verhaal deden over ge luidsoverlast in De Vossenkuil, voelt zich bedreigd. Iemand heeft een foto van hem en de twee me debewoners opgehangen met daar bij weinig vleiende teksten. In Oud-Vossemeer is een paar jaar geleden De Vossenkuil gebouwd. Dat is een complex met daarin se niorenwoningen en een dorps huis. De gemeente wil nu in Scher- penisse hetzelfde gaan doen. Drie bewoners van De Vossenkuil waarschuwden in de PZC echter dat dit geen goed idee is. Ze zeg gen veel geluidsoverlast te ervaren van het dorpshuis. „Als er muziek is, staan de kopjes hier te trillen", vertelde loop Faasse in de PZC. Op aandringen van de bewoners gaat de muziek tegenwoordig iets vroeger uit. Blijkbaar leeft niet iedereen in het dorp met de bewoners van De Vos senkuil mee. Kort nadat het inter- „Ik geniet van deze periode, maar het is heus niet allemaal rozengeur en maneschijn. Zo'n restauratie betekent gewoon hard werken en het kost handen vol geld. Ik wil de kerk recht doen door hem goed te restaureren. We gaan er geen haastklus van maken." Anna Dronkers uit Kruiningen is honderd geworden. foto Willem Mieras Dat dorp verruilde ze na haar hu welijk voor het even verderop gele gen Hansweert-Oost. Daar maakte ze naar eigen zeggen twee ver schrikkelijke dingen mee. Eerst de Ramp van 1953, die haar hele huis verwoestte, en een kleine dertig jaar later de sloop van het dorp. Hansweert-Oost moest wijken voor de verbreding van het kanaal. „Wat een nare tijd was dat", kan de eeuwelinge zich herinneren. „De sloop van ons dorp heeft heel veel mensen verdriet gedaan." Anna, die lange tijd dienstbode was bij de Belgische consul, be sloot samen met haar man om niet in het andere Hansweert te gaan wonen, maar in Kruiningen. Daar is ze nu al 32 jaar gelukkig in de Braillestraat. Samen met het nageslacht, familie leden en vrienden vierde Anna haar honderdste verjaardag zater dag in Ons Dorpshuis. Overigens heeft ze nog een tip voor wie lang mooi wil blijven. „De dokter zei pas nog tegen me dat ik totaal geen rimpels heb. Ik zei tegen hem: dat komt omdat ik nog nooit van dat spul op m'n ge zicht heb gesmeerd." view met daarbij een foto van de drie mannen, in de PZC was ver schenen, werd deze foto opgehan gen in de hal van het seniorencom plex. Daarbij stonden teksten die bepaald niet positief bedoeld zijn: 'anti-leefbaarheidscomité' en 'de drie lullen'. Faasse zegt daar erg van geschrok ken te zijn. Hij voelt zich bedreigd en gaat maandag aangifte doen bij de politie. „Wij zijn helemaal niet tegen de leefbaarheid", benadrukt hij. „We vragen enkel om een beet je begrip en wilden de gemeente waarschuwen, zodat ze het plan in Scherpenisse wellicht nog kunnen aanpassen." Faasse noemt het ophangen van de foto en de teksten een laffe ac tie. „Wij worden nu zwart ge maakt door een anoniem persoon. Dat is lekker gemakkelijk. Als ie mand problemen met ons heeft, kan hij of zij daar gewoon over ko men praten." Faasse stelt overigens dat de ge meente binnenkort geluidsmetin gen komt doen in het complex. Barbara van Dijk geniet met vol le teugen van de restauratie van de voormalige hervormde kerk aan de Hoofdstraat in Ovezande. „Het gebouw geeft steeds meer geheimen prijs", zegt ze. „On langs hebben we een raam ont dekt waarvan we niet zeker wis ten of het er wel zat." door Rob Paardekam Toen Barbara van Dijk het witte kerkje in 2009 kocht, durfde ze nog uit te spreken wan neer de restauratie klaar moest zijn. Die datum is in middels al lang verstreken. „Ik noem geen jaartallen meer", zegt ze. „Het gaat erom dat de res tauratie goed wordt uitgevoerd en dat ik er van kan genieten. Of het dan over twee of drie jaar klaar is, vind ik minder belangrijk. Ik wil dit gebouw recht doen. Dat gaat niet lukken als we er een haastklus van maken." Het gaat dan misschien iets min der snel dan Van Dijk een paar jaar geleden hoopte, voorspoedig gaat het wel. Op wat kleine tegen slagen na („daar heb je bij elke res tauratie mee te maken") verloopt het hele proces zonder grote strub belingen. Zo nu en dan doen de restaura teurs een bijzondere ontdekking. Onder de kerk werd een gewelf aangetroffen waarvan niemand wist dat het bestond en er zijn ook al een paar nissen opgedoken. De meest bijzondere vondst vindt Van Dijk echter het raam aan de korte zijde aan de achterkant van de kerk. Ze had lang geleden al eens een oude tekening van de kerk gezien waarop het raam te zien was, maar ze wist niet zeker of het er ook daadwerkelijk gezeten heeft. „Het zou ook de artistieke vrijheid van de tekenaar geweest kunnen zijn." De laatste bleek niet het geval, want onlangs kwam het raam van achter het stucwerk tevoorschijn. Het blijkt te zijn dichtgemetseld. Van Dijk vermoedt dat dit is ge beurd tijdens of kort na de refor matie. De protestanten moesten immers niets hebben van alle op smuk van de katholieken. „Boven dien zit het raam boven de preek stoel", stelt Van Dijk. „Waarschijn lijk vonden ze dat het te veel afleid de." De eigenaresse van het vijf tiende eeuwse kerkje wil graag een nieuw glas-in- loodraam laten plaatsen. „Als de fi nanciën het toelaten", zegt ze. „Dat is niet vanzelfsprekend. Be grijp me niet verkeerd, ik geniet echt van deze tijd, maar het is heus niet allemaal rozengeur en maneschijn. Zo'n restauratie bete kent gewoon keihard werken en het kost handen vol geld." In dat kader steekt ze de loftrom pet over de gemeente, de provin cie en het Rijk. Die doen allemaal een flinke duit in het zakje. Ook de belastingdienst kan bij Van Dijk een potje breken. „Dat hoor je niet zo vaak, he?", grapt ze. „Ze hebben mij enorm goed geholpen met een regeling waarbij ik de kos ten van de restauratie kan aftrek ken. Ik ben daar erg gelukkig mee, want verzoeken om van deze rege ling gebruik te kunnen maken, worden niet vaak ingewilligd." In ruil wilde de belastingdienst dat Van Dijk het allemaal wat bedrijfs matiger ging aanpakken. „Ik vind dat niet meer dan logisch", zegt de in Weert woonachtige eigenaresse van de kerk. „Nu geven ze mij iets, maar daar willen ze op termijn iets voor terugzien. Daarbij moet je denken aan de belasting die ik afdraag als ik de kerk in de toe komst ga verhuren." Verhuur van de kerk, als de restau ratie is voltooid, was altijd al het plan van Van Dijk, dus zo'n enor- 's-gravenpolder - Schapenboerde rij De Schaapskooi heeft zaterdag veel handtekeningen opgehaald bij de Emté in 's-Gravenpolder. De krabbels worden ingezameld om de Zeeuwse Schaapskudde te behouden. De beheerders van de ze Zuid-Bevelandse kudde vinden het niet eerlijk dat de kudde van Zeeuws-Vlaanderen nog twee jaar gesteund wordt door de provincie, maar zij niet. Yvonne Nijssen van de schapen boerderij wil nog niet verklappen hoeveel handtekeningen de afgelo pen weken in totaal zijn opge haald. „Dat maken we komende dinsdag bekend." Die dag gaan de eigenaren van de schapenboerderij met de kudde naar het gemeentehuis om de handtekeningen te overhandigen. De lammetjes trokken zaterdag veel belangstelling. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50