41 binnenland Vorst weer in het land: strijd om marathon op het ijs barst los I I I I I Explosie op woonboot: twee zwaargewonden Adeles '21' populair en vaak teruggebracht Strenge regels onderwijs niet voor eigen kind Rijbewijs direct kwijt 'Biermarkt verziekt' PAUL KUSTERS toosenhenk.nl DO Daklozenopvang wegens kou verlengd maandag 14 januari 2013 Ouders meten met twee maten Scholen mogen best strenge regels hanteren, vinden de meeste ouders, maar niet voor hun eigen kind. Veel ouders vinden dat docen ten moeten openstaan voor kritiek, maar willen zelf niet aangesproken worden. door Joost de Poel den haag - Ouders verwachten dat de school stevige regels stelt. Als een docent hun eigen kind straf geeft, is hun steun voor een stevige lijn echter niet meer van zelfsprekend. Dit blijkt uit onder zoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) naar ouderbe trokkenheid dat vandaag wordt ge presenteerd. Vroeger werd je als kind thuis extra aangepakt als pa erachter kwam dat je op school was be straft. Die tijden zijn al lang vervlo gen. 8o procent van de ouders van basisschoolleerlingen vindt dat de schoolregels door het thuisfront moeten worden gesteund, maar slechts zes op de tien steunen de leerkracht als het eigen kind op het matje wordt geroepen. In het voortgezet onderwijs is die steun nog minder. En als hun kind wordt bestraft, vinden bijna alle DEURNE AMSTERDAM Een 18-jarige vrouw uit Boekei die sinds een paar dagen over een rijbe wijs beschikte, heeft dat meteen weer kunnen inleveren. Ze werd bij een routinecontrole in Deurne in de nacht van zaterdag op zondag achter het stuur betrapt met zes keer de toegestane hoeveelheid al cohol op. ouders dat ze recht hebben op uit leg van de school. Ze menen ook dat leerkrachten moeten open staan voor kritiek. Maar als leraren op hun beurt ouders aanspreken op de opvoeding thuis, vindt slechts de helft dat vanzelfspre kend. Vandaag houdt staatssecretaris San- der Dekker van Onderwijs een congres over ouderbetrokkenheid. Volgens zijn woordvoerder bevesti gen de eerste resultaten van de SCP-enquête dat leerlingen beter presteren als ouders en school sa menwerken. „Ook zorgt het voor een plezierig en veilig leerkli- maat."Het SCP toont aan dat het met de ouderbetrokkenheid best goed gaat, maar vooral in het mbo valt er nog veel terrein te winnen. Zo voelt bijna de helft van de ouders van oudere mbo-leerlingen zich slecht of matig geïnformeerd door de school. In het basis- en voortgezet onderwijs is daarover slechts 15 procent ontevreden. Een grote meerderheid van de ouders is te spreken over de wijze waarop de school hen bij het onderwijs be trekt. Vier op de tien mbo-ouders vinden echter dat de opleiding dat te weinig doet. En terwijl ruim 70 procent van de ouders ook op ei gen initiatief contact zoekt met de school, doet slechts 38 procent van de mbo-ouders dat. Schaatsers gingen gisteren op de natuurijsbaan in De Lier over een nacht ijs. foto Evert-Jan Daniels/ANP De biermarkt is verziekt door een gebrek aan concurrentie en de con sument is daar de dupe van. Dat staat in een rapport van het econo misch onderzoeksinstituut SEO. Brouwerijen dwingen hun horeca ondernemers om exclusief hun merk te tappen. Dat houdt de prij zen in cafés kunstmatig hoog. noordlaren/haaksbergen - Het gaat er weer om spannen waar dit jaar de eerste marathon op na tuurijs wordt verreden. De nacht vorst heeft zijn eerste werk gedaan en dat heeft de koorts bij ijsvereni- gingen in het noorden laten op lopen. Het KNMI verwacht dat de vorst overdag tot na het komende weekeinde aanhoudt. Zoals gebruikelijk strijden Noordla ren (Groningen), Veenoord (Dren the), Gramsbergen (Overijssel) en Haaksbergen (Overijssel) erom wie de eerste tocht kan organise ren. In Gramsbergen was het ijs gisteravond 1 centimeter dik. Voor zitter Hilko Odink van de ijsclub: „Eigenlijk kan de marathon al als het ijs 2 centimeter dik is, maar 3 centimeter is de eis van de KNSB." In Haaksbergen doen ze er van al les aan om van avond de eerste ma rathon op natuurijs te organiseren. In Gramsbergen lieten ze het ijs gisteren met rust en hoopten ze op weer een koude nacht. Rivaal Noordlaren meldde een ijslaagje van 1 tot 1,5 centimeter op de on dergespoten skeelerbaan. Noordla ren hoopt vandaag of morgen de toer te kunnen houden. Haaksbergen denkt het te winnen van de andere rivalen omdat het in de nacht van gisteren op van daag flink ging vriezen in iWente. zwolle - Twee bewoners zijn gisterochtend zwaargewond ge raakt bij een gasexplosie op hun woonboot in Zwolle. Dat meldde de politie gisteren. De twee slacht offers zijn naar een ziekenhuis ge bracht. Een 72-jarige man liep brandwon den op aan zijn gezicht en han den. De vrouw van 69 kwam door de ontploffing in het ijskoude wa ter terecht, waar ze door de brand weer en vissers na een kwartier uit werd gehaald. De woonboot werd compleet ver woest. De auto van de bewoners raakte beschadigd en hun twee kat ten worden vermist. „Harder dan in de andere regio's", zeggen de optimistische organisa toren. Gisteren was het ijs al onge veer 1,5 centimeter dik. Het winterweer heeft lang op zich laten wachten. De eerste tien da gen van januari leverden in De Bilt een gemiddelde temperatuur op van 7,7 graden tegen 2,8 graden normaal (gemiddeld over 1981-2010). Die tien dagen staan daarmee op een gedeelde vijfde plaats van de warmste periodes sinds 1901, zo meldt het KNMI. Amsterdam gaat de speciale winter- opvang van dak- en thuislozen ver lengen tot vrijdag. Omdat het ook de komende week erg koud blijft, heeft de gemeente dat gisteren be sloten. Utrecht beraadt zich nog over het langer openhouden van de opvang. Het KNMI verwacht dat de temperatuur de komende week 's nachts niet boven de nul komt. Amsterdam heeft sinds vrijdag ruim tweehonderd bedden neerge zet in een leegstaand kantoorge bouw. In de nacht van vrijdag op zaterdag maakten hier honderd mensen gebruik van. Hoe gewoon is melk? melkisbijzonder.nl Door de relatief hoge temperatu ren sinds half december is de na tuur al een tijdje bezig op te bloeien. De komende vorstperiode zal daar korte metten mee maken, al is volgens de site Natuurbe- richt.nl moeilijk in te schatten hoe groot de schade op planten en die ren zal zijn. De gemiddelde tempe ratuur vanaf half december liep op tot bijna 8 graden Celsius. Die ge middelden zijn volgens Natuurbe- richt.nl normaal voor de eerste helft van april. De ANWB verwacht vandaag on geveer 1100 keer extra uit te moe ten rukken om hulp te bieden aan automobilisten die stranden door de vrieskou. „Als na het eerste kou de weekeinde iedereen de weg weer opgaat, zal de teller van het aantal pechgevallen flink op lopen", aldus de woordvoerder. De ANWB stuurt vijftig wegenwach ten extra de weg op en zorgt voor extra bezetting in de telefooncen trale. Normaal gesproken rukt de ANWB op een maandagochtend in januari ongeveer 4500 keer uit voor het verlenen van pechhulp. Voor vandaag wordt rekening ge houden met 5600 gevallen. De ANWB raadt mensen aan de hand rem niet te gebruiken maar de au to in de versnelling te parkeren, om bevriezing te voorkomen. Van alle cd's die deze kerst onder de kerstboom zijn gelegd, is het album 21 van Adele het vaakst teruggebracht. Dat blijkt uit onderzoek van het Britse muziekblad NME. Wereld wijd is 21 tot nu toe al meer dan tien miljoen keer verkocht, dus wellicht dat veel mensen deze suc cesvolle plaat al in huis hadden. Op de tweede plek van meest on gewilde kerstcadeaus staat Emeli Sandé's album Our Version Of Events. De derde plek gaat naar de jon gens van One Direction. Hun al bum Up All Night werd ook vaak retour gebracht. 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4