141 zeeland 1ste indruk 'Susteams Renesse taak van overheid' Christenunie: 'Debat over zuipketen' Pact Middelburg- Dordrecht-Breda 'Als de horeca de zaken binnenshuis voor elkaar heeft, is de veiligheid op straat een taak van de overheid.' MONNIKENWERK De Ondernemersvereniging Renesse wil eens stevig praten met de gemeente. Boven aan hun agenda staat het afbouwen van de bijdrage aan de susteams. Feiten fictie Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto maandag 14 januari 2013 sas?*!® - wa&m msmmmm - Anton «rijnse Locker, voorzitter OVR jWWM Renesse is voor jong en oud. Ook de lokale bevolking voelt zich er thuis. B en W moeten echter niet vergeten dat de toerist in Renesse zijn eerste indrukken opdoet. door Joeri Wisse bruinisse - Raadslid Wim Dorst van de Christenunie maakt zich zorgen over de gevolgen van de ka binetsplannen om de minimum leeftijd voor de verstrekking van al cohol te verhogen naar 18 jaar. Hij vreest dat jongeren langer door drinken in de 'zuipketen' in de pol ders, met alle risico's van dien. Afgelopen weekend bracht Dorst een bezoekje aan een zuipkeet tus sen Bruinisse en Oosterland. „De jongeren daar zijn ongeveer tussen de 15 en de 19 jaar oud. Ze zitten er elk weekend tot een uur of ne gen of tien en fietsen daarna naar de kroeg in Bruinisse of Ooster land", weet Dorst „Het is daar echt gezellig en het zijn gasten die geen vlieg kwaad doen, maar ze ga ven ook wel toe dat soms iets te veel wordt gedronken." Dorst vermoedt dat zodra de leef tijdsgrenzen in de horeca omhoog gaan naar 18, de jongeren langer doordrinken in de keten. „En dan heb je er helemaal geen controle meer over." Hij ziet naast gezond heidsrisico's ook gevaar in het ver keer. „Sommige gasten hebben te veel op, maar moeten nog wel door de polders en de N59 overste ken om thuis te komen." Dorst is niet tegen de verhoging van de leeftijdsgrens en wil ook de zuipketen niet verbieden. Een pas klaar antwoord heeft hij dan ook niet. „Ik vind het lastig om dit in goede banen te leiden, het is wel goed om hier eens met z'n allen over na te denken." Dorst geeft al vast een voorschot. „Misschien is er een rol voor het preventieteam van 'Laat ze niet verzuipen'. Ze kunnen eens beginnen met alle ke ten een keer te bezoeken." Over Zeeuwse kerken en kerkgenoot schappen leest u alles op: www.pzc.nl/monnikenwerk STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl middelburg - Middelburg gaat met Breda en Dordrecht in zee om de zuidwestelijke delta - tussen Rotterdam en België - sterker te maken. Middelburgs burgemeester Harald Bergmann kondigde dat za terdag aan tijdens de nieuwjaarsbij eenkomst van zijn gemeente. De drie steden maken binnenkort sa men een aantal concrete acties be kend, stelde Bergmann in het voor uitzicht „Door meer samen te wer ken, worden we als regio sterker en dus interessanter voor bedrij ven uit Rotterdam en België." door Ton van den Nouweland Voorzitter Anton Krijn- se Locker stelt het klip en klaar: „Als de hore ca binnenshuis de za ken op orde heeft, is de veiligheid op straat een zaak van de overheid. De Ondernemers vereniging Renesse wil daarom haar bijdrage aan de toezichthou dende susteams afbouwen." De nuance komt van secretaris Bruno van der Hoek: „Er komen minder jongeren in Renesse, dus is er minder inzet op straat nodig. Onze vereniging draagt 15.000 eu ro bij aan de susteams en daar wil len we zo langzamerhand van af. Ie kan wel zeggen dat veiligheid in de openbare ruimte een overheid staak is, maar dan zegt de burge meester dat de horeca de bron van alle overlast is en daar heeft hij een punt, natuurlijk. Maar van de andere kant willen de onderne mers nu wel eens weten hoe hoog de lat wordt gelegd. Let wel: hore ca, recreatiebedrijven en andere on dernemers hebben vorig jaar 70.000 euro bijgedragen aan de sus teams. De overheid kan niet alleen maar blijven vragen. Wij willen weten wat er gebeurt met ons geld en wat het oplevert. Kijk, wij staan hier positief, maar ook zakelijk in. Een goede marketing van Renesse is het hoofddoel van de vereni ging. Daar stoppen we die vijftien duizend dan toch liever in." Wat de ondernenlers - niet alleen die in de horeca - ook stoort is de bijdrage voor bewaking op bussen van de TCR. Van der Hoek: „In het hoogseizoen laat de Stichting Horeca Renesse bussen rijden. De stichting betaalt ook de bewaking op die bussen. Maar de normale dagelijkse bussen van TCR rijden ook. De TCR is een commercieel bedrijf. Bewaking op die bussen kan niet ten laste van ons budget komen", aldus Van der Hoek. Het zag er overigens even naar uit dat de susteams zouden verdwij nen. Er prijkte een tekort van 50.000 euro op de begroting. Voor zitter Krijnse Locker: „Inmiddels ziet het er wat beter uit. Ik begrijp dat de gemeente wat geschoven heeft. Sommige paviljoenhouders betalen nu ook mee." Een gezellig vakantiedorp voor jong en oud moet Renesse zijn vol gens de ondernemers. Politie te paard past volgens Krijnse Locker niet in dat beeld. „Ik heb liever een beveiliger die zich als gastheer gedraagt. Die kan die paar rotte ap pels ook wel naar het politiebu reau brengen." De ondernemers hebben meer klachten en ideeën. Zo vinden ze dat de gemeente de bewegwijze ring moet verbeteren. Te veel gas ten kunnen zonder hulp de weg in en om Renesse niet vinden. De ondernemers vragen zich ook af waar de beloofde borden 'Welkom op Schouwen-Duiveland' blijven. Een andere belofte van B en W - douches op het strand - is ook nog niet nagekomen. Het is mooi dat Schouwen-Duiveland acht Blauwe Vlaggen heeft. Alleen jammer dat ze niet zijn geplaatst. Komend sei zoen toch maar doen, vinden de ondernemers. Het pleintje bij de watermeter in Renesse kan overdekt worden met een glazen dak. Als de Jan van Renesseweg een boulevard wordt, zou een pier in zee niet misstaan. Bovenstaande ideeën zijn uitslui tend ter inspiratie. Anton Krijnse Locker: „Zo houden we onze ge- sprekspartners'scherp." Renesse niet meer alleen voor jon geren: „Maar we worden geen Benidorm, ontmoetingsplaats voor rollators", vinden de ondernemers. Verlichte routes naar de strandpa viljoens is een serieus idee. De ondernemersvereniging wil geleidelijk af van de bijdrage aan de susteams in Renesse. foto Pieter van der Laan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42