zeeland 13 'Bouwers en kopers lopen weg' Sail de Ruyter trekt grootste schepen Mosselkwekers vestigen record met mosselzaad Ruim 3000 inzendingen kerstpuzzel Bouwkavels bij de kreek van Westkapelle die niet verkocht worden. maandag 14 januari 2013 mMmmmmmmMmmmmmmmmmmmmimmm door Harmen van der Werf YERSEKE - Zeeuwse mosselkwekers zijn erin geslaagd het afgelopen jaar een recordhoeveelheid mossel zaad in te vangen met speciale, in het water drijvende installaties. Zij wisten 15,2 miljoen kilo mossel zaad te oogsten, heeft de Producen tenorganisatie Mossel in Yerseke bekendgemaakt. De oogst is ruim 5 miljoen kilo groter dan in 2011, toen de teller bleef steken op 10 miljoen kilo mosselzaad. In 2010 was dat nog 'een fractie' minder; 9,3 miljoen kilo. De Waddenzee leverde het meest op, te weten 11,5 miljoen kilo. De oogst van mosselzaadinvanginstal- laties (mzi's) in de Oosterschelde en de Zeeuws-Zuidhollandse Voor delta bedraagt bijna 600.000 kilo. In 2008 zijn mosselkwekers, na tuur- en milieuorganisaties en de overheid overeengekomen dat de mosselsector op den duur geen mosselzaad meer zal vissen in de Waddenzee van natuurlijke mos- selbanken waarop mosselzaad is gevallen. TXvintig procent van de mosselbanken is toen gesloten. Dit gebeurde, nadat milieu- en natuur organisaties over de bescherming van natuurlijke mosselbanken een zaak hadden gewonnen bij de Raad van State. Als de oogst met mzi's toeneemt, is afgesproken meer gebieden te sluiten. In 2012 is ook op mosselbanken in de Waddenzee gevist. Dat leverde 41 miljoen kilo mosselzaad op, een veelvoud van wat met mzi's is inge vangen en tegen een veel lagere kostprijs. Mzi's zijn kostbaar en het oogsten van mzi-mosselzaad is arbeidsintensief. foto Ruben Oreel Nico Rietdijk reageert geschrokken als hij hoort dat alle Zeeuwse gemeen ten, met uitzondering van Schou- wen-Duiveland, de grondprijs voor bouwkavels bevriezen of zelfs licht laten stij gen. Hij is directeur van de Vereniging voor ontwikkelaars en bouwondernemers (NVB). „Gemeenten moeten met ten minste 30 tot 40 procent de grondprijzen voor bouwgrond verla gen. Doen ze dat niet dan komt geen enkel nieuwbouwproject meer van de grond." Het is beter dat gemeenten in een keer het vol ledige verlies nemen, dan dat ze het afboeken steeds maar uitstellen. „Wethouders kunnen wel stoer zeggen dat ze de grondprijs bevrie zen, maar dan zien ze ook de projectontwikke laars naar andere gemeenten overlopen. Ge meenten moeten juist nu concurrerend durven zijn. Bevriezen kan, maar dan moet de grond prijs erg laag zijn en dat is niet het geval in Zee land." De gemiddelde grondprijs in Zeeland in het eerste half jaar van 2012 was 249 euro per vier kante meter. In 2008 was dat gemiddeld 231 eu ro. Rietdijk: „Ik woon in de Randstad, maar ben van origine een Zeeuw. Ik zou misschien nog weieens terug willen naar Zeeland, maar niet voor die prijs die de gemeente Veere voor een kavel vraagt. En het heeft geen zin om een vergelijking te maken met een gemeente in de bollenstreek als Lisse, waar de grondprijs het dubbele is. Daar is de concurrentie anders, het aanbod afwijkend, de marktwaarde en de lig ging." Hij legt uit dat nu de waarde van de woningen in hoog tempo zakt - voor dit jaar is weer een verdere daling van 6 procent voorspeld - de kos ten die een bouwer of koper maakt ook naar beneden moeten gaan. „En sneller naar beneden gaan. In de tijd dat de prijzen van woningen en vastgoed stegen, namen de grondprijzen sterker toe. Stel dat een huis voor de crisis een waarde had van 100.000 euro. De kosten van de architect, bouw- en poductiekosten en dergelijke kwa men op 70.000 euro en de grondprijs op 30.000 euro. Datzelfde huis heeft nu in de cri sis een waardevermindering en komt op 85.000 euro, de bouw-productiekosten blijven 70.000 euro, dan moet de grondprijs minder worden om het voor de bouwer/koper accepta bel te houden. Zo niet, dan loopt de bouwer weg en ligt de bouw stil en zal ook schaarste optreden." MIDDELBURG - Bij de redactie zijn tot nu toe ruim drieduizend oplos singen binnengekomen van de 'Kerstpuzzel' die maandag 24 de cember in de krant stond. U kunt nog tot en met woensdag 16 januari insturen naar: Postbus 91, 4330 AB Middelburg of per e-mail naar redactie@pzc.nl onder vermelding van 'Kerstpuzzel'. Onder de juiste inzenders worden drie waardebonnen verloot, ter waarde van 100, 50 en 25 euro. De drie winnaars worden 19 janua ri bekendgemaakt in de krant. Zij krijgen vooraf een telefoontje. VLISSINGEN - De grootste schepen ter wereld zijn van 22 tot en met 25 augustus weer te bewonderen in Vlissingen tijdens de tweede editie van Sail de Ruyter. Het Russische tallship Mir en de Poolse Dar Mlodziezy komen on der meer naar Vlissingen, liet de organisatie zaterdag weten. Beide schepen zijn meer dan honderd meter lang. Ook de Nederlandse zeilschepen Eendracht, Thalassa, Wylde Swan, Loth Lorien, Morgenster en Abel Tasman komen naar Vlissingen, net als het Russische schip Shtan- dart en het Duitse schip J.R. Tol kien. Het hoogtepunt van het evene ment moet de vlootschouw op za terdag 24 augustus worden. Vanaf de boulevard kunnen toeschou wers tallships langs de boulevard zien zeilen. „Zoiets kun je nergens anders ter wereld zien", zegt Dick Schipper, voorzitter van Stichting Sail de Ruyter Zeeland. Hij hoopt, net als in 2007, op zo'n 200.000 be zoekers voor het evenement De Koninklijke Marine, die dit jaar het 525-jarig jubileum viert, is goed vertegenwoordigd tijdens Sail, net als de landmacht en lucht macht. Volgens Schipper is tachtig pro cent van het benodigde budget voor Sail de Ruyter inmiddels ge dekt, onder meer met geld van de provincie Zeeland en de gemeente Vlissingen. „Het is daarom zeker dat het evenement doorgaat, maar of we al onze plannen kunnen rea liseren, hangt af van de laatste twintig procent." Sail de Ruyter is een grote versie van Vlissingen Maritiem. Het eve nement werd voor de eerste keer gehouden in 2007, het jaar waarin de 400e geboortedag van Michiel de Ruyter gevierd werd. Kijk voor meer informatie op de websi te www.sailderuyter.nl Hoe gewoon is melk? melkisbijzonder.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3