Walen buiten PZC Studium Generale Zeeland maandag 270 euro duur? In de gemeente Lisse wordt daarvoor het dubbele betaald Vul het lezersalbum maandag 14 januari 2013 21 zeeland door Wim Hofman Mijn schoonzus die van huis uit Vlaamse is, vertelde mij dat ze ooit als kost schoolmeisje met een grote groep andere kostschoolleerlin gen in een bus naar Leuven werd vervoerd om daar te gaan demon streren. Het was in de tijd van de grote Vlaamse studentenopstan den en zitstakingen. Ze wilden de universiteit zuiveren van Franstaligheid. Op veel muren in de stad stond: Walen buiten. Ik antwoordde mijn schoonzus dat ik in die tijd ook in Leuven verbleef, maar dat ik het toen niet met de Vlamingen eens was. Ik vond dat er best wat Franstaligheid op de Universiteit kon blijven. Die opvatting kwam me weliswaar duur te staan en het lag voor de hand dat men mij zag als een typisch voor beeld van een domme Hollan der. Uiteindelijk moesten de Franstaligen uit Leuven weg. De universiteit werd nauwgezet ge splitst en er werd elders een nieuwe Franstalige universiteit gebouwd: Louvain la Neuve. De COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) aikroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl 6 weken lang de krant voor C 9,95 Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor 9,95 (PR06AKTIE). U Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis (NA28). Ik betaal doormiddel van automatische incasso: €28,95 per maand □€82,50 per kwartaal Naam: Adres: mOv Postcode:Woonplaats: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Emailadres: Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer:Handtekening: Ga naar prc.nl/abonneren of stuur deze bon zonder postzegel naar PZC, Lezersservice, Antwoordnr. 54050,5004 VB Tilburg. touden. Op ale informatie (He u verstrekt is de Wet Bescherming Persoc In her colofon van de krant en op de website treft u nadere informatie aan. Wethouder Jaap Melse, gemeente Veere Vlamingen zagen dat als een overwinning, maar aan de uni versiteit van Leuven doen ze nu een en ander in het Engels. Ik legde mijn schoonzus uit dat ik het jammer vond dat Vlamin gen en Walen steeds verder uit elkaar gegroeid zijn. Eigenlijk zouden alle Belgen tweetalig moeten zijn. Ze zouden op zijn minst elkaar moeten kunnen ver staan. Mijn schoonzus zei dat het op de Vlaamse scholen niet gewoon meer is om de Franse taal te le ren. Men geeft de voorkeur aan Engels, omdat men de indruk heeft dat het gemakkelijker is. In Nederland zie je ook iets der gelijks: terwijl men streeft naar een samenwerkend Europa, leert men juist weinig talen meer. Men zou toch de buurtalen op z'n minst passief onder de knie moeten hebben, zodat men el kaar kan verstaan. Het is toch wel een vreemd ver schijnsel dat we ons in veel Euro pese landen van een doorgaans gebrekkig soort Engels moeten bedienen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Grondprijs omlaag voor woningbouw In Zeeland verlaagt alleen Schou wen-Duiveland de grondprijs voor bouwkavels. Andere Zeeuw se gemeenten zijn voorzichtig. Hoogleraar De Zeeuw: 'De grondprijzen moeten naar bene den, anders verkopen gemeen ten helemaal geen grond meer.' door Edith Ramakers en Denise van Minnen Gemeenten moeten iets doen om de stag natie van de woning bouw op gang te hel pen. Al is het maar uit eigen belang. Ze lijden nu mil joenen euro's verlies omdat de ver wachte opbrengst van bouwplan nen al jaren uitblijft. De kostbare bouwgrond blijft braak liggen. Ge meenten betalen intussen wel ren te over hun grond. Deskundigen in de bouw roepen dat gemeenten de grondprijs moe ten laten zakken. In Zeeland volgt alleen de gemeente Schouwen- Duiveland dat advies. De grond prijs zakt met 10 procent. Ad Ver- seput, wethouder van Schouwen- Duiveland: „Door de grondprijs goedkoper te maken, maken we een klein gebaar naar de onderne mers, projectontwikkelaars, die Jacques Damen hun nek uitsteken door in deze moeilijke tijd toch te bouwen." Schouwen-Duiveland neemt zijn verlies (de grondprijs varieert van 135 tot 225 euro per vierkante me ter. „Het kost ons inderdaad heel wat. Maar nu we de kavels niet, zo als we verwacht hadden, binnen tien jaar zouden verkopen, leve ren we ook geld in. Als we door deze maatregel grond sneller ver kopen, krijgen we eerder geld. Dat is ook een vorm van winst." Door de verlaging van de grond prijzen met 10 procent krijgt Schouwen-Duiveland zo'n 335.000 euro minder opbrengst uit de bouwgrond. De verlaging gaat om woningbouwplannen d'Heule II (Nieuwerkerk), Oost- kenshil II in Oosterland, Vuuf Ge meten II in Kerkwerve en de Plat- teweg te Zierikzee. De bouwgrond voor industrieter rein Straalweg II in Zierikzee mag voor 30 procent minder weg en dat is een 'verlies' van ongeveer 1.333.000 euro. De andere gemeenten zijn behoed zaam of te voorzichtig, vindt hoog leraar gebiedsontwikkeling Friso de Zeeuw. Die zei in 'Cobouw' dat in een tijd waarin de prijzen van woningen dalen, de grondprij zen harder moeten afnemen. „An ders verkopen gemeenten hele maal geen grond meer." In de gemeente Vlissingen zal vooral 'creatief met de moge lijkheden in de markt worden omgegaan'. Jacques Damen, wet houder van Vlissingen: „2013 moe ten we overleven en daarna zal het beter gaan. Stel dat er op het Schel- dekwartier iemand een plan heeft om daar hoogwaardige recreatie te ontwikkelen. Dan rijd ik daar me teen naar toe en zeggen we niet meer dat dat niet kan, omdat het bestemmingsplan dat niet toestaat. We kijken naar kansen." Damen zegt dat hij iedereen wil horen, die een goed plan heeft. „We moeten minder star zijn en bijvoorbeeld ook particulier opdrachtgever- MIDDELBURG - Ir Marie M. van Es sen, programmamanager Deltapro gramma Zuidwestelijke Delta, is 15 januari te gast bij Studium Genera le Zeeland (SGZ). In de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg spreekt zij vanaf 20.00 uur over 'Het Deltaprogramma 2013 en de kansen voor Zeeland'. Het Deltaprogramma bestaat uit maatregelen op het gebied van vei ligheid en zoetwatervoorziening. Van Essen zal de hoofdlijnen van dat programma en de gevolgen Zijn oproep bereikt Zeeland am per. De gemeente Veere laat de grondprijzen zelfs licht stijgen. Wethouder Jaap Melse van Veere zegt dat een verlaging ook niet no dig is omdat het goed gaat. „We verkopen vrijstaande kavels voor 270 euro per vierkante meter." Duur? In de gemeente Lisse wordt daarvoor het dubbele betaald. Bij het bouwproject De Tienden in Zoutelande zijn nu al acht kavels aan jongeren uit Zoutelande zelf verkocht. Als je geen probleem hebt, waarom zou je dan morren aan de grondprijs?" Hij erkent dat het op enkele plaat sen in zijn gemeente minder goed gaat. Ruime kavels in Westkapelle bij de kreek gaan moeizaam van de hand. „De projectontwikkelaar wil graag dat die huizen ook een semipermanente woonbestem ming krijgen. Wij zijn daarover met hem in overleg." Ook Sluis verlaagt zijn grondprij zen niet om diezelfde reden als Veere. Middelburg, Hulst en Ter- neuzen houden het bij het oude en ook de Bevelandse gemeenten hebben de grondprijzen bevroren. Jon Herselman, wethouder Kapel- Ie: „De grondprijs speelt wel £en rol in de verkoop van grond, maar is geen beslissende factor bij de bouw van een huis. De grondprijs staat zes jaar op hetzelfde niveau." schap stimuleren." „Want", zegt hij, „waarom zouden we een groep van 5 of 6 mensen die een goed idee hebben om samen te bouwen, laten wachten tot we een bepaald percentage van een bouw terrein hebben verkocht?" Die aan pak behoort tot het verleden. „We moeten met elkaar kijken naar de kansen om iets te ontwikkelen. De gemeente zal snel vergunningen moeten regelen. Niet alleen de aan nemer die de opdracht krijgt, is er bij gebaat, wij en de middenstand. Ik geloof meer in deze aanpak dan de afkondiging dat we de grond prijs algemeen verlagen. Over die prijs onderhandelen we op maat." voor Zeeland schetsen. Daarna gaat zij in op de kansen voor Zee land op economie, ruimtelijke or dening en leefbaarheid. Na de pauze gaat zij onder leiding van Nico Out van Scoop in ge sprek met experts. Dat zijn onder andere: dijkgraaf Toine Poppelaars. coördinator Margot Tempelman van het Kenniscentrum Toerisme bij de HZ en Rinus Platschorre van de Stichting Zeeuwse Tong. Aanmelden voor de bijeenkomst kan bij pvkooten@scoopzld.nl Piet Grim fotografeerde deze lamme tjes in 's-Heerenhoek. Plaats uw foto in het album op www.pzc.nl/foto STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter: @pzcredactie I I I I I F

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2