281 sport Ireen Wüst is er weer 'De aanloop is zwaarder dan kunstje zelf I I I 1 I Elf aankomsten bergop in Ronde van Spanje Kramer pakt in Thialf zesde Europese titel maandag 14 januari 2013 Ireen Wüst rijdt een ererondje door Thialf na het veroveren van haar tweede Europese titel, foto Jerry Lampen/ANP door Rik Spekenbrink HEERENVEEN - Wie Ireen Wüst de afgelopen dagen hoorde praten, zou de indruk kunnen krijgen dat ze al jaren helemaal niets heeft; ge wonnen en alleen maar aan het aanmodderen is geweest. De 26-ja- rige Brabantse was naarstig op zoek naar 'de oude Ireen'. Naar het gevoel van 2007 en 2008, het jaar dat ze Europees kampioen werd. Als je al haar prijzen sinds 2008 achter elkaar zet gaat het dui zelen, zo veel won ze. Maar het voelde nooit meer helemaal per fect en dat blijft lastig voor een per fectionist als Wüst. Dit weekeinde was die Wüst van zes jaar geleden er weer. Haar tweede Europese titel is de ultie me bevestiging dat het goede ge voel wat ze al sinds de zomer heeft, ook daadwerkelijk klopt. On danks haar ziekte in november en december en het daardoor in dui gen gevallen voorseizoen schaatste ze iedereen op een hoop in Hee renveen. „Slechte jaren heb ik na tuurlijk niet gekend, met olym pisch goud en twee keer goud op het WK allround. Maar het was veel meer werken. Nu doet het lichaam weer wat het hoofd wil. Vorig jaar heb ik met Gerard Kern- kers en de sportarts een plan ge maakt over hoe terug te keren naar oude tijden. Ik wil bijvoor beeld weer pr's rijden, dat is veel te lang geleden. Ik dacht er bijna te zijn, maar dan word je ziek en slaat toch de twijfel toch wel toe." Het NK allround en het NK sprint brachten het juiste gevoel terug. Vooraf vreesde Wüst nog voor Sa- blikova, voor Pechstein of mis schien één van de Russinnen. Maar de meeste tegenstand, hoe wel je daar niet eens van kan spre ken, kwam gewoon uit eigen land. Na vier afstanden was het Neder land één, twee, drie en vijf, met de aan haar rug geblesseerde Sabliko- va er nog net tussen. „Op zich mooi hoor, het is lang geleden dat Nederland het zo goed deed. Maar het toont des te meer aan dat meer landen het allrounden moe ten oppakken", zei de kampioene zaterdag al. Behalve op het ijs imponeerde Wüst ook verbaal. Vrijdag gooide ze via haar column in De Telegraaf de knuppel in het hoenderhok door ISU-baas Cinquanta voor te stellen het allrounden olympisch te maken en zo van de ondergang te redden. Het leidde haar alle maal niet af van het schaatsen. Het enige moeizame halfuurtje dat Wüst kende, was na de 500 meter van zaterdag. Daar was niet eens veel mis mee, maar technisch was de rit niet perfect en daar baalde de Goirlese stevig van. Een dijk van een 3 kilometer (4.01.25, 'zo'n race heb ik zes jaar niet gevon den') betekende even later alweer de ommekeer. Zondag won Wüst ook de 1500 meter en hield ze een voudig stand op de 5 kilometer. Om zich vervolgens, zoals aange kondigd, met 'een lieve lach' de medaille om te laten hangen door nota bene Cinquanta. Andere landen mogen dan (ver) achterblijven, je kunt ook zeggen dat bij de Nederlandse schaats sters, een goed jaar voor de Spelen van Sotsji, alles volgens planning verloopt. Linda de Vries liet met zilver zien klaar te zijn voor de vol gende stap, het WK. Diane Valken burg stond voor het eerst in haar carrière op een allroundpodium. En de pas zeventienjarige Antoi nette de Jong bewees met haar vijf de plek opnieuw het grootste Ne derlandse schaatstalent te zijn. En dat de rest van Europa er niet aan te pas komt, daar kunnen die vier ook weinig aan doen. Sven Kramer is, zoals verwacht, een klasse apart tijdens het Euro pees kampioenschap allround. In Heerenveen zet de Fries al zijn concurrenten op een grote achterstand. Jan Blokhuijsen wordt tweede, de Noor Havard Bokko derde. door Robbert Minkhorst HEERENVEEN - Alsjeblieft en tot ziens. Zo zag het eruit, toen Sven Kramer in de buitenbocht ploeg maat en rivaal Jan Blokhuijsen bij haalde en hem op de kruising voor bij reed. Een paar minuten later fi nishte hij in 12.55,98, de snelste tijd ooit op een tien kilometer tijdens een EK allround. Met het record en de onvermijde lijk bijbehorende (tweede) af standszege gaf de TVM'er zijn titel meer bling-bling. Het was boven dien zijn zesde Europese prijs, wat een evenaring inhield van het re cord van Rintje Ritsma. Niet dat de winnaar daar zo aan hechtte. „Het is een leuke bijkom stigheid. Misschien dat ik er over een paar jaar trotser op ben dan wat mijn gevoel nu zegt." Plus: „De maanden ervoor zijn zwaarder dan het kunstje op zich." De Fries kon digde zelfs aan dat hij overweegt om zijn titel volgend seizoen niet te verdedigen. „Ik denk niet dat ik een EK ga rijden", zei hij. Want het toernooi past vermoedelijk niet in zijn olympische voorpro gramma. Wel van veel waarde vond Kramer zijn kampioenschapsrecord. Die was „weer een stap" op weg naar het grote pieken bij de Spelen van Sotsji. Kramer en Blokhuijsen, op dat mo ment de nummers één en drie van het klassement, hielden elkaar op de tien kilometer lange tijd in be dwang, zoals ook de Noren Havard Bokko en Sverre Lunde Pedersen dat in de rit ervoor deden. De erva ren Bokko hielp zo zijn jonge land genoot aan een goede eindtijd. De twee hadden het ook bewust zo af gesproken, meldden ze nadien. Pe dersen moest Bokko aan het einde alleen laten gaan. Van een opzetje was bij de twee Nederlanders geen sprake. Maar op de bagagedrager van Kramer kon Blokhuijsen mooi zijn tweede plek, die hij zaterdag was kwijtge raakt aan Bokko, heroveren. „Wel licht dat je elkaar onbewust dan wel helpt", zei Blokhuijsen. Het was 'geen noodzaak' om twee TVM'ers op plek één en twee te hebben, zei Kramer. Dat was „meer een logisch gevolg van het samen oprijden". Blokhuijsen kwam na zijn fletse 1500 meter van zaterdag met hulp van zijn mental coach Dirk Zoute- welle tot een revanche. „Je ver wacht hier de sterren van de he mel te schaatsen en als je dan heel matig in de rondte rijdt, is dat niet goed voor je positieve energie. En als je niet lekker in zo'n toernooi zit, krijg je de neiging om de knop om te zetten. Ik was al bijna bezig met het WK." Zoutewelle leerde hem weer waar om Blokhuijsen hard schaatsen zo mooi vindt. „Ik moest in een ande re state of mind komen. De dierlijke agressie moest terug. Ik vind het knap dat ik met een mindere fy siek toch een mooie rit kan neerzet ten. Een van mijn mooiste tien ki lometers ooit" „Het was maximaal rendement, VICO - De bergen staan dit jaar centraal in de Ronde van Spanje. Het parkoers telt elf aankomsten bergop. Dat is zaterdag bij de pre sentatie in Vigo bekendgemaakt. De Vuelta begint op 24 augustus met een ploegentijdrit naar Sanxenso. Al twee dagen later die nen de eerste beklimmingen zich aan. In de tiende rit staat de nieuwe slotklim Alto de Haza Lianas met stijgingspercentages tot 22 procent op het programma. Na een rust dag wordt een individuele tijdrit rond Tarazona verreden. Na twee vlakke ritten volgen aankomsten bergop op La Gallina, Peyragudes en de Formigal. Na de tweede rustdag en een rit naar Burgos moeten de renners nog aan de bak met aankomsten op de Pena Cabarga, Alto del Na- ranco en de beruchte Alto de el Angliru, met stijgingspercentages tot 23 procent. De Vuelta eindigt op 15 september in Madrid. Alberto Contador was onder de in druk. „Het is mooi en spectacu lair. Maar het zal zeker ook pijn doen aan de benen", voorspelde de Spaanse renner. „Het wordt een zware Vuelta met veel span ning door de vele beklimmingen. De mensen gaan hier zeker veel plezier aan beleven." Hij kon zaterdag nog niet zeggen of hij aan de komende editie mee zal doen. „Ik moet dat met mijn team overleggen. Ik wil mij con centreren op de Tour." Joaquim Rodriguez omschreef het parkoers als 'survival of the fit test'. „We gaan vanaf de eerste dag zien wie er voor het algemeen klassement gaat", zei de Catalaan, die met zijn ploeg Katoesja nog niet zeker is van deelname. Lars van der Haar gaat op kop tijdens het Nederlands kampioenschap in de Beekse Bergen. Lars Boom volgt. foto Marcel van Hoorn/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28