141 zeeland Pact Middelburg- Dordrecht-Breda Waterparels tentoon in Polderhuis Westkapelle Buienradar Als Goes niet meer geld geeft, stapt Origineel FM naar de rechter Zeehond zoekt speelmaatjes 'Weerbureaus houden te weinig rekening met de bijzondere omstandighe den langs de kust' maandag 14 januari 2013 W ■■■Mi door Henk Postma MIDDELBURC - Middelburg gaat met Breda en Dordrecht in zee om de zuidwestelijke delta - tussen Rotterdam en België - sterker te maken. Middelburgs burgemeester Harald Bergmann kondigde dat za terdag aan tijdens de nieuwjaarsbij eenkomst van zijn gemeente. Middelburg, Dordrecht en Breda maken binnenkort samen een aan tal concrete acties bekend, stelde Bergmann in het vooruitzicht. „Door meer samen te werken, wor den we als regio sterker en daar door interessanter voor bedrijven uit Rotterdam en België. En dan hebben we het niet alleen over ha venbedrijven, maar ook over on derwijs, logistiek, recreatie, toeris me, leefbaarheid, veiligheid en be reikbaarheid", speechte de Middel burgse burgemeester. Het vertrek van steeds meer Rijks diensten uit Zeeland, en met na me Middelburg, schreeuwt vol gens Bergmann om actie. Hijzelf was al geregeld in Den Haag om zich te verzetten tegen het verdwij nen van de Rijksdiensten. Hij riep anderen op dat voorbeeld te vol gen. Want volgens Bergmann komt Zeeland in Den Haag nog te weinig voor zichzelf op. „We pra ten er in Zeeland veel met elkaar over, maar moeten er vooral ook in Den Haag over praten, met de mensen die er over gaan. De lobby daar voeren waar die gevoerd moet worden - permanent, dag in dag uit, jaar in jaar uit. Tijdens de jaarwisseling dachten ze op het stadhuis nog dat Middel burg het afgelopen jaar was ge krompen. Maar uiteindelijk bleek het inwonertal toch nog wat ge groeid. Als het aan Bergmann ligt blijft dat zo. In ieder geval, kondig de hij aan, kan de gemeente er op 22 februari weer vier nieuwe inwo ners bijschrijven. Want dan gaat hij met zijn gezin daadwerkelijk in Middelburg wonen. In 'de stad, waar eeuwen grimmig tegen gevels leunen', zoals de nieuwe stads- poëet Theo Raats zaterdag dichtte bij zijn debuut. In zijn eerste vers rept hij ook over het ooit nog te bouwen zieken huis: „Te wachten ligt de Gorbatsjov- kliniek, die muren laat verdwijnen tussen Vlissingen en Goes." Óver Middelburg zelf: „En toch ligt hier een stad, die ondanks achterhaalde kansen, nooit ontmoedigd raakt. De dagen liggen open. Al wat ons lief is, kwam op eigen kracht. Je voelt een ritme uit een trots verleden. Het is het kloppend hart, dat wacht. WESTKAPELLE - Onder het motto 'Waterparels' begint woensdag in het Polderhuismuseum te Westka pelle een tentoonstelling van on derwaterfoto's. Die zijn gemaakt door vier vrouwelijke fotografen: Janny Bosman, Karin Brussaard, Linda Engels en Marion Haarsma. Ze zijn met regelmaat in de Greve- lingen en Oosterschelde te vinden om het onderwaterleven in beeld te brengen. Met de expositie wil len zij het Zeeuwse onderwaterle ven meer bekendheid geven. „Aan mensen die niet duiken valt met woorden niet uit te leggen hoe kleurrijk de bodem van de Greve- lingen en de Oosterschelde is en hoeveel soorten dieren hier le ven." De vrouwen duiken in de wereld op exotische plekken. Ze publiceren in internationale duik- bladen en wonnen met hun foto's diverse prijzen. De tentoonstelling duurt tot 3 maart. Het Polderhuis is wekelijks open van woensdag tot en met zondag, steeds van 11 tot 17 uur. De buienradar, die op internet massaal wordt geraadpleegd, is voor Walcheren minder geschikt, zegt weerman Erik Chavanu. De radar bevindt zich op te grote afstand. Je ziet soms valse echo's. En als het motregent, dan wordt dat niet gesignaleerd. Meteoroloog maakt Walcheren zonniger RITTHEM - Bij Ritthem waagde zich zaterdag een zeehond op het strand om te spelen met langslopende kinderen. Het dier zwom een kilometer mee met twee Middelburgse families, toen die er een strandwandeling maakten. „Een unieke ervaring", zegt Gerard Lek, die meteen een foto maakte. „Het zeehondje vond het kennelijk reuze interessant. Het zwom naar onze kinderen, en kwam even het strand op." Op de foto zoekt de zee hond toenadering tot zijn dochter Finette en haar vriendinnetje Imke van Schoonhoven. Het dier werd, dartelend in het kustwater, ook door veel an dere wandelaars waargenomen, en is al wel vaker bij Ritthem gesignaleerd. Al jaren klaagt het toeristisch be drijfsleven dat de weerberichten voor Walcheren vaak niet klop pen. Dat euvel is nu verholpen. Vandaag start weerman René Chavanu uit Gapinge zijn website weeropwalcheren.nl. Met exacter voorspellingen. door Henk Postma GAPINGE - Is het in Nederland kwakkelweer, baadt Walcheren in de zon. Maar wie weet dat dan? De grotere landelijke weerbureaus zien zoiets veelal niet aankomen. Zoals vorige week zondag. „Het zouteloze weer blijft voorlopig aan houden", meldde Meteoconsult. Terwijl op dat moment vrijwel heel Zeeland, en met name Wal cheren, van een schitterende zon dag genoot. Uitgezonderd hote liers, strandhouders en andere re creatie-ondernemers. Die consta teerden gefrustreerd dat de voor die weersomstandigheden gebrui kelijke run op Zeeland uitbleef. Al jaren beklaagt het toeristisch re creatief bedrijfsleven op Walche ren zich over de weerberichten, sa mengesteld op basis van de compu termodellen van de landelijke weerbureaus. Die weten veelal pre cies te voorspellen hoe het weer zich houdt op land of zee. Maar ze houden te weinig rekening met de bijzondere omstandigheden bij de kustlijn, zegt weerman Eric Cha vanu uit Gapinge. In die leemte gaat hij nu voorzien. Vanaf van daag houdt hij, op aandrang van het toeristisch bedrijfsleven, de website weeropwalcheren.nl in de lucht. Die brengt het weer in beeld voor negen verschillende Erik Chavanu bij een KNMI-instrument dat de straling meet van de zon. plekken op Walcheren. Want zelfs in zo'n klein gebied is het weer niet overal hetzelfde. Afhankelijk van factoren als windrichting, sei zoen en vochtigheidsgraad is het in Vrouwenpolder en Oostkapelle aanzienlijk aangenamer verpozen, dan in Vlissingen en Zoutelande. Of omgekeerd. En je recreëert dan liever niet in Middelburg. Of juist wel. Op weeropwalcheren.nl brengt Chavanu voortaan dagelijks in beeld hoe het weer zich die dag ontwikkelt, op elk van de negen plaatsen afzonderlijk. Er zijn apar te vooruitzichten voor de ochtend, de middag en de avond. En hij kijkt ook steeds één, twee, drie, vier en vijf dagen vooruit. Satelliet- beelden, webcams en foto's laten het actuele weerbeeld zien. „Het is tot dusver het enige pro ject in Nederland dat zo compleet inspeelt op de behoefte aan regio nale weersverwachtingen", zegt de weerman die kan bogen op 27 jaar werkervaring bij het KNMI en drie jaar op de weerkamer van vliegba sis Woensdrecht. „Daarom", zegt hij, „weet ik waar om gehanteerde computermodel len minder goed scoren voor de kust, en signalen van weerstations en buienradar vpor Walcheren minder goed doorkomen." Cha vanu verzekert dat zijn werkwijze, en zijn ervaring eén betrouwbaar der weerbeeld garandeert. „Ik kan er ook veel meer tijd in ste ken dan de weerbureaus: iedere dag tweeënhalf uur." Een select aantal advertenties van recrea tie-ondernemers moet dat renda bel maken. door Rob Paardekam GOES - De lokale radiozender Origi neel FM sleept de gemeente Goes voor de rechter als die niet snel met meer geld over de brug komt. „Met wat we nu krijgen, komen we in grote financiële problemen", zegt Marcel Blok. Origineel FM zendt uit in de ge meenten Goes, Borsele en Kapelle. Voor 2012 werd aan al die gemeen ten een bijdrage van 1,09 euro per wooneenheid gevraagd. Daarmee is de zender nog onder de norm van de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) gaan zitten. Die adviseert gemeenten om 1,29 euro per woning te verstrekken aan de lokale omroep. Gemeenten krijgen daar overigens geld voor van het Rijk, maar dat is niet geoormerkt. Er kan dus ook iets anders mee worden gedaan. Borsele en Kapelle hebben het ge vraagde bedrag verstrekt, maar Goes wilde niet meer geven dan 50 cent per woning. De zender maakte daar met succes bezwaar tegen. Daarom nam het college vo rige week een nieuw besluit. Dat viel echter hetzelfde uit. B en W geven tal van redenen waarom Ori gineel FM niet meer zou moeten krijgen dan 50 cent. Zo zou de zen der in de eerste twee jaar van haar bestaan, toen wel een groter be drag werd verstrekt, veel geld heb ben overgehouden. Ook kan het ra diostation volgens de gemeente zelf 10.000 euro per jaar binnenha len uit reclame en donaties. Volgens voorzitter Marcel Blok van de stichting die achter Origi neel FM staat, zijn beide bewerin gen onjuist. „Dat van die reclame gelden hebben we ooit wel eens ge zegd, maar het bleek niet haalbaar. Dat hebben we ook aangegeven, maar ze blijven dit soort dingen te gen ons gebruiken." De voorzitter hoopt dat de gemeenteraad van Goes het college nog op andere ge dachten brengt. -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14