te hulp buitenland 19 schiet Franse kerk VROEGBOEKPRIJZEN PORTUGAL Franse aanval op doelen Mali Duitsers laten SPD'er Peer Steinbrück vallen Opstandige wijnregio ZUID-AFRIKA www.priaaaverareizen.nl of 010-2452555 accommodaties vertrek in mei al v.a. Diverse 8 dagen - Het homohuwelijk heeft niets met adoptie te maken, zegt Vallaud-Belkacem. Iedere Frans man kan in beginsel een kind adopteren, getrouwd of niet. Het land kent nu ook homo's met kin deren. Als die straks met hun part ner trouwen, verandert er in de praktijk niets. Een hoop geschreeuw om niets dus, zegt de minister. De nieuwe wet geeft alleen een minderheid dezelfde rechten als de heterosek suele meerderheid. Dat vinden ook de dames van Fe- men, oorspronkelijk een Oe kraïense groep die een tegenactie overweegt. Op hun ontblote bo venlichaam stonden bij hun vorige actie twee woorden: 'Fuck God'. Boek nu en profiteer van de speciale vroegboekprijzen! Dl moidt unkaJAÜ^ f. WJPs zaterdag 12 januari 2013 township De Doorns tractor sproeit pesticiden, ook wan neer er mensen aan het werk zijn. De spray wordt door de wind naar de plukkers gebracht en irriteert de huid. De tractorchauffeur heeft een gezichtsmasker, maar de men sen in het veld niet. Het is niet eer lijk." Ook elders in de provincie West kaap klaagt men, en niet alleen over de werkomstandigheden. Een heikel punt is dat sommige wijn boerderijen hun personeel nog steeds voor een gedeelte uitbeta len in goedkope, onverkoopbare en dus waardeloze alcohol. Dit zo genaamde dop-systeem {dop is het Afrikaanse woord voor borrel) is officieel verboden en werd ten tij den van de apartheid op grote schaal toegepast om kosten uit te sparen en het personeel door alco holisme aan zich te binden. Het HRW-rapport deed in Zuid-Afrika veel stof opwaaien, maar de ophef was van korte duur. 1\vee jaar later is in De Doorns vrij weinig veranderd. Van daar de gewelddadige stakingen de ze week en in november. Boeren in de regio zijn niet happig om met de pers te spreken. Ze zijn bang dat hetgeen zij zeggen tegen hen gebruikt kan worden. Een ap- pelboer, die niet met zijn naam in de krant wil, laat weten dat zijn be drijf vorig jaar gespaard bleef. In november gingen er ten minste vijftien wijngaarden en andere boerderijen deels in vlammen op. „Ik heb mezelf en mijn bedrijf bui ten het geweld weten te houden omdat we ons personeel beter be talen, en dat weet men. Dit keer is de situatie is gespannen, ook rond om mijn bedrijf. Ik wil geen olie op het vuur gooien." In de rest van Zuid-Afrika zijn de meningen over de acties verdeeld. De Nederlander Ronald Kennedy, die al jaren in Kaapstad woont, Hex River Afrika e Doorns Kaapstad infographic DPd staat pal achter de stakers en be grijpt het geweld. „Je kan niet te gen een landbouwmedewerker uit De Doorns zeggen: je wordt zwaar onderbetaald, uitgebuit en behan deld als een slaaf, maar gedraag je alsjeblieft wanneer je staakt," zegt hij. „Deze woede is het resultaat van jarenlange frustraties. Als Zuid-Afrika zijn wijn- en fruit- bouw en fruitteelt ook maar enigs zins serieus neemt, moet men dat ook doen met de klachten en het wel en wee van hun werknemers, deze mensen." Anderen hebben geen probleem met de stakingen, maar veroorde len de landbouwarbeiders voor het gebruik van geweld. „Er is geen excuus om geweld te gebrui ken en andermans eigendommen te vernielen", zegt Mo Haarhoff uit Durban. „Ik vermoed dat boe ren hun personeel graag 150 rand per dag zouden uitbetalen als ze dat zouden kunnen." Volgens Marelize van der Merwe, een Kaapse journalist die de stakin gen volgt, slaat Haarhoff de spijker op zijn kop. „Er is zojuist een rap port gepubliceerd over de land bouw in Zuid-Afrika. De meeste boeren kunnen niet meer dan 104 rand (9 euro) per dag per werkne mer betalen. Gaan ze daar over heen, dan gaan ze failliet. Aan de andere kant kunnen arbeiders hun gezinnen niet voeden van 104 rand, laat staan 69 rand. Het is een onhoudbare situatie." Inmiddels is een aantal boeren het gesprek aangegaan met de bonden in de hoop een gulden midden weg te vinden. Desondanks heb ben de vakbonden gezegd de sta king voort te zetten totdat er ge hoor wordt gegeven aan de eisen. BERLIJN - De Duitsers hebben steeds minder vertrouwen in Peer Steinbrück, de kandidaat voor het bondskanselierschap van de so ciaaldemocratische SPD. Toen de partij de oud-minister van Financiën begin oktober aan wees als haar kandidaat bij de fede rale verkiezingen komend najaar, stond hij op 59 procent. Volgens een recente peiling van de publieke omroep ARD heeft nog slechts 36 procent van de Duitsers vertrouwen in hem. Bondskanse lier Angela Merkel van de christen democratische CDU/CSU is met 65 procent het populairst. De Duitsers hebben veel minder vertrouwen in Steinbrück dan in zijn partijgenote Hannelore Kraft (51), de premier van de deelstaat Noordrijn-Westfalen. Zij wordt vaak genoemd als toekomstige SPD-kandidaat voor het bondskan selierschap. Steinbrück raakte na zijn verkie zing tot kanselierskandidaat in op spraak door zijn betaalde bijba nen. Toen bekend werd dat hij tus sen 2009 en 2012 naar schatting 1,2 miljoen euro had verdiend met le zingen, kreeg hij al snel het stem pel 'Millionarsminister'. PARIJS - Frankrijk heeft gisteren op de eerste dag van de militaire inzet een luchtaanval uitgevoerd in Ma li. Dat gebeurde ter ondersteuning van regeringstroepen, die probeer den een opmars naar het zuiden van islamitische rebellen tegen te houden. Dat zei de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Lau rent Fabius. Franse militairen zijn gisteren sa men met troepen uit Nigeria en Se negal aangekomen in Mali om daar te helpen in de strijd tegen ex tremisten in het noordoosten van het land. Frankrijk bood eerder op de dag zijn Afrikaanse oud-kolonie Mali militaire hulp aan. Volgens presi dent Francois Hollande bedreigt openlijke agressie het voortbe staan van Mali. Islamitische rebel len hebben grote delen van het noorden van het land veroverd. der van Jezus Christus'. Het episco paat, dat wel een moderner imago kan gebruiken, protesteert niet. De kerk verkeert in grote proble men in Frankrijk, waar restaurants meer publiek trekken dan gebeds huizen. Het beeld van de dorpspas toor op zijn Solex bestaat alleen nog in zwart-wit. Maar het homohuwelijk heeft de kerk de wind in de zeilen gegeven. Frigide Bar jot, die in 2004 in Lour- des 'verliefd' werd op de paus, zei deze week: „De wet legaliseert niet alleen het homohuwelijk, maar ook adoptie door homo's." 60 procent van de Fransen is voor het homohuwelijk, waar het parle ment zich eind januari over uit spreekt. Maar 54 procent is tegen de mogelijkheid van adoptie. Aan vankelijk richtten de tegenstan ders hun pijlen op het huwelijk. Barjot lijkt erin geslaagd twee an dere rode lappen de arena binnen te smokkelen: adoptie en kunstma tige inseminatie. Trouwen - mis schien. Maar kinderen? Barjot, wiens prof op de universi teit de huidige president Francois Hollande was, is in luttele maan den uitgegroeid tot superster. Maar ze legt het in debatten af te gen een andere 'leerlinge' van Hol lande. Najat Vallaud-Belkacem is van oorsprong Marokkaanse, jong, mooi en uiterst welbespraakt - een dodelijke combinatie. Ze is ook mi nister van Vrouwenzaken en rege ringswoordvoerder. Voor informatie/boekingen of gratis brochure:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9