81 buitenland 'jimmy dacht Bittere druiven in er altijd aan' 'Woordvoerder van Jezus' Artiest dood gevonden op levenswerk in Rio Meeste slachtoffers Savile zwegen Arbeidersrevolte in belangrijkste wijnregio Zuid-Afrika De Hex River Valley, een van Zuid-Afrika's bekendste wijngebieden, is getroffen door een staking. Het wran ge verhaal achter een lang lopend arbeidsconflict. zaterdag 12 januari 2013 Onthutsend onderzoek naar misdaden BBC-ster Jimmy Savi le gepubliceerd. Pedofiel maakte ruim 50 jaar slachtoffers. 34 kinderen verkracht in Britse ziekenhuizen en op scholen. door onze redactie buitenland LONDEN - De omvang van het pe dofilieschandaal rond de inmid dels overleden BBC-ster Jimmy Savile blijkt nog veel groter dan was aangenomen. In totaal zijn 214 misdaden gepleegd, waaronder 34 verkrachtingen. Savile, die geld inzamelde voor goede doelen, ver greep zich in dertien ziekenhuizen aan kinderen, waaronder het be roemde Londense Great Ormond Street. Dat staat in een gisteren gepresen teerd rapport over het onderzoek 'Yewtree' van de politie naar de misbruikzaak. Saviles misdaden lezen als een ont hutsende cijferreeks: in veertien ge vallen kinderen aangerand of ver kracht op scholen; het jongste slachtoffer was 8, het oudste 47; de vroegste beschuldiging dateert van 1955» de laatste van 2009. 73 pro cent van de 450 mensen die aangif te hebben gedaan sinds het schan daal bekend werd, was jonger dan 18 jaar. De meeste slachtoffers wa ren tussen 13 en 16 jaar. Tussen 1965 en 2006 vergreep Savile zich aan kinderen op zijn werkplek, in de studio's van de BBC, ook tij dens de opnamen van de laatste Top of the Pops, het gevierde cult- programma van de Britse staatsomroep. Er is, zo meldt het onderzoek, 'geen duidelijk bewijs' gevonden dat Savile handelde binnen een ge organiseerde kring van pedofielen, al wordt nog steeds onderzocht of de BBC-ster deel uitmaakte van een 'informeel netwerk'. Hoewel de meeste slachtoffers nooit eerder melding maakten van misbruik, blijkt een aantal wel de gelijk naar de politie te zijn gestapt voordat de zaak afgelopen jaar in volle omvang aan het licht kwam. Dat is tijdens het onderzoek geble ken uit documenten van de poli tie. Dat het nooit tot vervolging kwam, kwam volgens de politie onder meer doordat slachtoffers en getuigen niet verder wilden met de zaak. Inmiddels is de in spectie een onderzoek begonnen om te kijken of de contacten met de politie toch niet eerder tot ver volging hadden moeten leiden. Savile handelde vooral opportunis tisch en misbruikte zijn sterrensta tus om controle uit te oefenen over zijn slachtoffers. Soms plande hij zijn daden ook. Zo kwam Savi le in 1965 een 14-jarig meisje tegen in een nachtclub. Later zocht zij hem thuis op, waar hij haar ver krachtte. In 1972 bezocht een jon gen van 12 met twee vriendinnen de opnames van Top of the Pops. Toen de opnames even stillagen, betastte de presentator van het muziekprogramma de geslachtsde len van de jongen en de borsten van zijn vriendinnen. De meeste misbruikslachtoffers van Savile zwegen jarenlang. Velen van hen dachten dat ze niet zouden wor den geloofd of hadden onvoldoen de vertrouwen dat politie en justi tie Savile effectief konden vervol gen. Volgens een politiewoordvoer der gedroeg Jimmy Savile (die in 1990 werd geridderd vanwege zijn inzet voor goede doelen) zich als een 'seksueel roofdier'. „Elke mi nuut van elke dag was hij ermee bezig, wanneer er zich een gelegen heid voordeed, greep hij die." door onze correspondent Miriam Mannak Schreeuwende mannen en vrouwen, van wie sommi gen zwaaien met pikhou welen en stokken. Stenen gooiende jongeren. De plofknallen van rubber kogels. Dat was de si tuatie deze week in De Doorns, een armetierig dorp in één van Zuid-Afrika's belangrijkste wijn en tafeldruivengebieden. Ook buiten de Hex River Valley ging het er hard aan toe, want de druiven- en fruitplukkers zijn de confrontatie aangegaan met grond bezitters en de politie. Ze eisen een salaris van 150 rand per dag (zo'n 13 euro). Het mag niet veel lij ken, maar het is meer dan een ver dubbeling van het huidige gemid delde dagloon van 69 rand (iets meer dan 6 euro). Daarnaast wordt er gepleit voor betere werk en woonomstandigheden: hoewel landbouwmedewerkers bovenop hun dagloon vaak hun kost en in woning vergoed krijgen, zijn velen niet blij met hoe en waar ze wo nen. Daar valt veel voor te zeggen. Wie langs De Doorns rijdt ontkomt niet aan de rijen armetierige huis jes en hutjes vervaardigd van plaat staal, afvalhout, landbouwplastic en ander materiaal. Hier scharre len kinderen op blote voeten, hon den en kippen door het rondslin gerende huisvuil. Dat wordt, net als in veel andere townships en ar me gebieden in Zuid-Afrika, maar sporadisch opgehaald. Goed werkende riolering en sani taire voorzieningen bestaan hier vrijwel niet, en voor drinkwater is het leeuwendeel van de naar schat ting 10.000 inwoners afhankelijk van waterkranen die gedeeld moe ten worden met andere huishou dens. Andere sociale diensten zo als openbare gezondheidszorg Boze wijngaardwerknemers blokkeerden gisteren de snelweg N1 tussen Kaapstad en Johannesburg bij De Doorns. foto Nic Bothma/EPA functioneren niet of nauwelijks. Wat dat betreft staat de situatie in De Doorns in schril contrast met de oogverblindende omgeving: de eindeloze wijngaarden, de pittores ke bergketens en het leven van veel boerderijeigenaren. Hoewel het runnen van een agrarisch be drijf in Zuid-Afrika net als in veel Europese landen absoluut geen vetpot is, is het leven van menig werkgever in de landbouw vele malen beter dan dat van zijn perso neel. Sterker nog, de woon- en werkomstandigheden in De Doorns en soortgelijke landbouw nederzettingen zijn over het alge meen zo slecht dat de internationa le mensenrechtenorganisatie Hu- man Rights Watch (HRW) er in 2011 een onderzoek aan wijdde. In het document Ripe with Abuse komen zo'n 260 landbouwarbei- ders aan het woord, waarvan een aantal uit De Doorns. Duduza vertelt bijvoorbeeld hoe landbouwmedewerkers worden blootgesteld aan pesticiden: „De door onze redactie buitenland RIO DE JANEIRO - T\vintig jaar legde hij stukje voor stukje felgekleurde tegels in de 215 treden naar het klooster van Santa Teresa in Rio de Janeiro: de Chileense kunste naar Jorge Selarón woonde in een huis naast zijn levenswerk. Gisteren werd hij dood gevonden op de trap. Een doodsoorzaak van de kunste naar is niet bekendgemaakt. Het dagblad O Globo publiceerde juist donderdag een interview met hem, waarin hij zegt dat een vroe gere medewerker van zijn atelier hem vanaf november diverse ke ren met de dood heeft bedreigd. Volgens O Globo vertoonde Selaróns lichaam brandwonden en lag er bij het lijk een blik oplosmid del, maar de politie heeft dat niet bevestigd. Jorge Selarón maakte de mozaïek- trappen een van de bekendste at tracties van Rio. Hij begon ermee toen hij vanuit Chili verhuisde en de vervallen trap naast zijn huis op wilde knappen. Het is zijn 'eer betoon aan het Braziliaanse volk'. Rond de plek waar het lichaam van Selarón gevonden werd, ston den al snel vele kaarsen uit respect voor de geliefde man die, ondanks zijn roem nooit vertrok uit de wat verlopen buurt waarin hij naast zijn levenswerk woonde. In een prachtige documentaire, te bekijken op YouTube, zien we hoe de kunstenaar in die twintig jaar een belangrijk figuur in de buurt werd. De Escadaria Selarón waren trou wens ook te zien in het filmpje waarmee Rio de Janeiro de kandi datuur voor de Olympische Spelen opleukte. zie onze website:buitenland Selarón: The Movie vertelt in half uur zijn kleurrijke verhaal Frigide Barjot. foto Cees van Zweeden door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - In Nederland bestaat het al elf jaar, en zelfs katholieke lan den als Spanje en Portugal heb ben het gelegaliseerd. Maar Parijs verwacht morgen de 'grootste be toging sinds 1984'. Steen des aan stoots: het homohuwelijk. In 1984 demonstreerde rechts om de katholieke school te redden. De betoging van morgen brengt de kerk opnieuw de straat op. Kar dinaal André Vingt-Trois is ter plekke voor een 'groet' aan de be togers, volgens bisschop Jean-Pier re Cattenoz anderhalf miljoen sterk. Monniken uit Barroux (Zuid-Frankrijk) rukken in geslo ten formatie op naar de Eiffelto- ren. Leidster van de betoging is de on waarschijnlijke figuur van Frigide Barjot, een 50 jaar jonge dame ge kleed in roze minirokken, gebleek te spijkerbroeken en laag uitgesne den hemdjes. Ze is al maanden niet van de Franse tv af te bran den, met haar aversie tegen - voor al - adoptie door homo's. Frigide Barjot, haar artiesten naam, gaat door het leven als zan geres. Een van haar klassiekers, een subtiel werkje, heeft als re frein 'Fais-moi 1'amour avec deux doigts, avec trois ga ne rentre pas' (neem me met twee vingers, drie passen er niet in). Ze is tevens, zegt ze, 'woordvoer-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8