19 reizen Op de fiets langs de rand van de Beierse Alpen. Dan verwacht je bergen. Maar je krijgt meren en rivieren. Karei Beckmans reed er van boskapel naar klooster, door dichte bossen met veengebied, zag de hoge bergtoppen aan de horizon en laafde zich in de Biergarten aan bier. IPS X- !W &L4 reizen@wegener.nl 1 024-3650360 Zaterdag 12 januari 2013 langs de Alpenrand Een weekje fietsen door Zuid-Duits- land kan op veel manieren. De meest luxueuze en relaxte manier is van hotel naar hotel hoppen, een uit gezette route volgen op fiets of e-bike terwijl een koerier zeult met tassen en koffers. We beginnen dit fietsavon- tuur ten zuiden van Mün- chen in Bernried aan de Starnberger See, een van de grootste meren tussen Mün- chen en de Alpen. Het landschap blijkt onver wacht vlak. Over golvende fietspaden langs meren en ri vieren volgen we de pijlen van de samenwerkende Ne derlandse en Oostenrijkse reisorganisatoren naar het zuiden, naar besneeuwde Al pentoppen. De veenstreek rond Mur- nau, de Murnauer Moos, is tegenwoordig een groot na tuurpark. Bij de entree zien we een historisch kerkje dat drie eeuwen geleden de plek was waar om de tien jaar kavels veengrond wer den verloot onder boerenbe volking. Vlakbij dat kerkje staat ook een van de vele Lourdeskapellen die ander halve eeuw geleden in Duits land gebouwd werden na dat de wonderen in het Franse Lourdes bekend wer den. De kapel hangt vol met bedankbriefjes voor 'bewe zen diensten' en verhoorde gebeden. Etappeplaats Garmisch Par- tenkirchen, bekend van het skispringen op nieuwjaars dag en zijn tandradtrein en kabelbaan naar Duitslands hoogste berg, de Zugspitze met 2.962 meter, trekt het Fietsen is populair in Duitsland. Aan fietsroutes en fietspaden geen ge brek met een netwerk van 70.000 ki lometer. Toch hebben de Oostenrijkse reisorganisator Eurobike en zijn Nederlandse partner Eigen-Wijze Reizen in Beieren eigen routes in kaart gebracht, die met gps zijn te vol gen. De etappes van circa 40 kilometer voeren van hotel naar hotel. Er is genoeg ruimte voor uitstapjes onderweg zodat je de aandacht kunt verdelen over na tuur en cultuur en de Biergartens die je onderweg tegen komt. Zie www.eigenwijzereizen.nl voor meer informatie over deze fietsreis. Meer weten over de regio Beieren? Kijk dan op www.duitsverkeersbureau.nl. hele jaar door massa's toeris ten. De bergtop met zijn ma gistrale uitzicht is beslist een bezoek waard. Maar dan wel bij helder weer. Vanuit Garmisch fietsen we naar het hoogste punt van onze fietstour. De bron van de rivier de Isar. Daarvoor moeten we even Oostenrijk in. De klim naar ruim 1.100 meter boven NAP is goed te doen, helemaal omdat we een stuk van de route met de trein afleggen. Zodra we in de kloof van de Isar fietsen, genieten we met volle teugen van het uit zicht op de Alpentoppen. Dat komt mooi uit, want na dat de bron is bereikt, dalen we langs dezelfde oevers van de Isar af naar de vol gende etappeplaats, Wall- gau. De Tuchtschilderingen' op Wallgau ligt op een kruising van historische handelswe gen en pelgrimsroutes. Het Posthotel was eeuwenlang de belangrijkste plek in het dorp. Bernard Neuner, die de zaak aan zijn zoon heeft overgedragen, vertelt graag over zijn voorouders die be halve herbergier en postbe- waarder ook smid en vlot- tenbouwer waren. „De paar den werden hier ververst, dan is het handig dat de posthouder ook hoefijzers kan vervangen. En die vlot ten werden gebouwd om hout, marmer, krijt en kalk steen naar München te ver voeren. Jonge werkers zak ten dan over de Isar per vlot af naar de stad. Voor de ach terblijvers, hun vrouw of gezin, was het af wachten of ze wel terugkwa men. Veel van die mannen verbrasten hun geld aan drank en prostituees." Vanuit Wallgau dalen we af naar kuuroord Bad Tölz, waar we twee dagen door brengen. We verkennen de omgeving per fiets en beslui ten ook tot een dagje Mün chen. Per trein reis je in een uurtje naar het centrum van de Beierse hoofdstad. We ge nieten er van de historische Viktualiënmarkt waar de Müncheners hun levensmid delen kopen en met ons een bier drinken en een Bretzel eten in de grote Biergarten. ijrO Reageren? reizen@depersdienst.nl Berlijn 1 DUITSLAND TSJECHIË «ÉL*. München OSTENRIJK de huizen in Wallgau zijn kenmerkend voor Beieren. Monumentaal voorbeeld daarvan is het Posthotel. Al vier eeuwen is deze herberg in handen van dezelfde fa milie. Oude koopaktes han gen als bewijs aan de muur. Aan de muren pronken ook foto's en tekeningen van be kende hotelgasten. Van de dichters Johann Wolfgang von Goethe en Heinrich Heine, tot filmsterren als Eli zabeth Taylor, Richard Bur ton en Sean Connery. Grote foto: Lekker bergaf waarts op de Isarradweg van de bron van de Isar in Oostenrijk naar Wallgau in Duitsland. Kleine foto: Bretzel en bier in Mün chen. foto's CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 71