17 reizen Zwart geheim van Delfts blauw Ontdek Delfts Design met WestCord Hotels lezersaanbieding Het wereldberoemde Delfts blauwe aardewerk wordt niet met blauwe verf beschilderd. Hoe onderscheid je echte Delfts blauwe klompjes van neppers? Agnes Zuiker zocht en vond antwoorden in de Royal Delft Experience. PER PERSOON INCL. ONTBIJT EN ENTREEKAARTJES reizen@wegener.nl ||i| 024-3650360 Zaterdag 12 januari 2013 In de Royal Delft Experience leer je alles over de pro ductie van Delfts blauw aardewerk. Foto links: De witte objecten worden beschilderd met zwarte verf. Pas in de oven vindt de transformatie naar blauw plaats, foto's CPD en staan enorme aantallen objec ten te wachten op het schilderpen- seel. Tijdens workshops mag je dat trouwens ook zelf proberen. Een bezoekje aan de historische binnentuin en de showroom ma ken de Royal Delft Experience compleet. Natuurlijk kun je er, net als in een ordinaire souvenirwin kel, Delfts blauwe klompjes kopen. Als je goed hebt opgelet, weet je of ze echt zijn. Reageren? reizen@depersdienst.nl Royal Delft/De Koninklijke Porce- leyne Fles, Rotterdamseweg 196, in Delft. Open maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Entree vanaf 12 jaar bedraagt 12 euro. In de Amster damse Munttoren zit een depen dance van de Koninklijke Porce- leyne Fles. Het is een compacte versie van de Royal Delft Expe rience. Zie voor meer informatie www.royaldelftexperience.nl waar de ovens roodgloeiend wor den gestookt voor een opdracht van een koningshuis. Meester schilders voorzien een nog poreu ze, witte vaas van prachtige decora ties. Een knap staaltje vakman schap, dat uiterste precisie vergt. Fouten zijn niet te herstellen. Eén van die meesterschilders is Leo de Groot. Hij werkt al 34 jaar bij Royal Delft. De Groot is bezig met het decoreren van de populai re Nijntje-spaarpotten. Met zijn penseel mengt hij zwarte verf met water. Zwart? „Ja, zwart", zegt De Groot. „Pas in de oven vindt de transformatie naar blauw plaats." De samenstelling van deze zwarte- verf-die-blauw-wordt blijft een goed bewaard geheim. De meester schilder wil er alleen over kwijt dat er kobalt-oxide in zit. De Groot is gepokt en gemazeld in het eeuwenoude ambacht en trots op zijn vak. „Kijk", zegt hij terwijl hij een vaas omdraait, „hier zie je een flesje, de initialen JT, de initia len van de schilder, een jaarcode en een artikelnummer. Als dat er opstaat, weet je dat het echt Delfts blauw is. De rest is nep." Na de demonstratie van deze meesterschilder voert de Experien ce naar de authentieke eetkamer van Johannes Vermeer. Het oer- Hollandse tafereel biedt een in tiem kijkje in het dagelijks leven van deze beroemde Delftse schil der. Ook mooi is de complete col lectie Delfts blauw, die in de loop der tijden speciaal voor de Oranjes is vervaardigd. De vele borden, te geltjes en vazen staan in de Ko ninklijke Schatkamer en herinne ren aan koninklijke verlovingen, huwelijken en geboortes. In enorme antieke kasten staat bo vendien de privécollectie aarde werk van koning Willem III. Je vindt hier ook de oudste stukken Delfts blauw uit het museum. Hoe het productieproces precies in zijn werk gaat, zie je natuurlijk het best in de fabriek zelf, De Porceley- ne Fles. Het is het hart van Royal Delft. Dag en nacht branden hier vijf grote ovens, worden kleimas- sa's gemengd en in mallen gegoten Royal Delft/De Koninklij ke Porceleyne Fles is de enig overgebleven aarde werkfabriek uit de zeven tiende eeuw in Delft. Het vermaarde Delfts blauw wordt hier al eeuwenlang helemaal met de hand beschilderd. Anno 2012 ge beurt dat nog steeds volgens exact hetzelfde procédé. Alsof de tijd heeft stilgestaan. Toch is dat laatste schijn. Royal Delft heeft alles uit de kast gehaald om het museum een moderne touch te geven. Voor de meest re cente verbouwing van het bezoe kerscentrum is zelfs de expertise ingeroepen van de bedenker van de Panda Droom uit de Efteling, Léon Wennekes. Onder zijn lei ding is de Royal Delft Experience tot stand gekomen. Je maakt er een boeiende reis door de tijd van het eeuwenoude aarde werk. De tour start met een multi mediale presentatie, waarin de ge schiedenis en de productie van het Delfts blauw tot leven komen. Je waant je in De Porceleyne Fles, Dat het Delfts Design alles behalve stoffig is, beleeft u tijdens dit unieke verblijf in Delft. Delft is een stad met historie en in de binnenstad kunt u wandelen langs de grachten en mooie gevels. U komt natuurlijk ook voor het bekende Delfts Blauw naar Delft! Tijdens uw verblijf bezoekt u het Vermeer Centrum en Royal Delft. Aan het einde van de dag is het heerlijk thuiskomen in het sfeervolle en moderne WestCord Hotel Delft, waar u zelfs aan het einde van de dag nog kunt ontspannen in de sauna. Het centrum van Delft ligt op slechts vijf minuten fietsafstand van het hotel en uw auto kunt u gratis bij het hotel parkeren. U gaat met een mooie herinnering naar huis, want u ontvangt ook nog een presentje uit de Royal Delft porseleincollectie! Entreekaartjes voor Vermeer Centrum en Royal Delft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69