spectrum Zaterdag 12 januari 2013 droompolder daarom duidelijk een streepje voor. Geloofsovertuiging speelde ook mee: bij de samenstelling van de Noordoostpolder moest een derde van de bewoners protes tant, een derde katholiek en een derde vrij zinnig zijn. Een ander puzzelstuk bij de se lectie was het zoeken naar goede combina ties. Zo speelde het type bedrijf mee: was de kandidaat gericht op akkerbouw, vee teelt of had hij een gemengd bedrijf? Was hij thuis op zand- of kleigrond? Daar kwam nog bij dat er na 1953 voorrang verleend moest worden aan Zeeuwse boe ren die in dat jaar waren getroffen door de watersnoodramp. Ook diende de nieuwe polder plaats te bieden aan 'ruilverkave lingsklanten' die op het oude land bunders achterlieten die nodig waren voor zo'n ver kavelingsproject. Liever hadden ze die cate gorie niet, lees je tussen de regels door. Maar ja, politiek... In het onderzoek voor haar boek belicht Vriend de harde, autoritaire aanpak van de rijksdienst die de selecties deed. Zo sprak ze met een man die zeven keer voor een boerderij solliciteerde en net zo vaak werd afgewezen, zonder te weten waarom. Ook anderen die ze opspoorde, vonden steeds opnieuw een brief op de mat met de woor den 'niet in aanmerking'. Of een epistel met een dooddoener als 'we raden u aan om vooral uw best te blijven doen'. En ie dere keer als de envelop openging, bleef die ene vraag hangen: waarom anderen wel en wij niet? Een antwoord kwam er nooit, want over de redenen van een afwijzing deed de 'rijksdienst' geen mededelingen. Verzoe ken om een gesprek hierover werden stee vast afgewezen. De dominee die in haar boek aan het woord komt, onderstreept waarom het ongemotiveerde 'nee' zo hard aankwam: „Je werd afgewezen op iets fun damenteels. Je capaciteiten, je persoonlijk heid, je gezin." Door die geheimzinnigheid kregen de afge wezen kandidaten het idee dat er op de man is gespeeld en dat een blik in hun lin nenkast of op een stoffige plint in de woonkamer een reden was voor de afwij zing. Of dat écht zo was? Bijna alle beoordelings formulieren van de selectie-ambtenaren ('een clubje eigengereide doeners', meent Vriend) zijn vernietigd, maar in de archie ven dook de schrijfster er toch nog een sta peltje op. Zo ontdekte ze redenen waarom kandidaten werden afgewezen. 'Stugge per soonlijkheid', vermeldt een papier. En: 'Tenger. Een zielige figuur die een zeer ti mide indruk maakt'. „In deze tijd zou je je afVragen wat iemand het recht geeft om over anderen te mogen oordelen, maar in die tijd was dat niet on gebruikelijk", zegt ze. Daar komt bij dat hun observaties niet doorslaggevend wa ren. „Als iemand met een matige persoon lijke beoordeling werd afgewezen, klopte de rest van het plaatje vaak ook niet. Dan was het meestal geen moderne agrariër, was zijn opleiding middelmatig, de boek houding niet op orde of was hij niet actief In het verenigingsleven." De selectie kon subjectief en hard zijn maar was ook integer en nauwgezet, vindt ze. Daarbij was haast geboden. De rijks dienst was daarom gericht op doelmatig heid en bestond uit types van 'niet praten maar heien'. Heren die lastig Den Haag handig op afstand wisten te houden. Door de toenmalige regels - nauwelijks in spraak, geen bezwaarprocedures - konden ze hun gang gaan. „Om de polder op tijd af te krijgen, was een dictatoriale opzet no dig, maar door hun dadendrang er is soms gegoocheld met mensen." Vanuit agrarisch oogpunt is het nieuwe land een groot succes geworden. De op brengst per hectare ligt ver boven het ge middelde. Maar is de poldergemeenschap ook die krachtige bevolkingsgroep gewor den die het moest worden? „Aanvankelijk wel. Het duurde tientallen jaren voor de politie in de Noordoostpolder te maken kreeg met een groot misdrijf. Werkloos heid en armoede kwamen er de eerste tijd niet voor en de huisarts had er vrijwel al leen werk aan bevallingen, want de bevol king was zo gezond als een vis. Zwakkelin gen kwamen er niet in." Maar noem het geen ideale samenleving. „Veel polderbewoners kampten met heim wee naar hun geboortegrond. Daarnaast riep de selectie een enorme competentie drift op. De boeren wilden uitblinken met de beste suikerbieten, de meeste aardappe len, de grootste tractor en de mooiste au to." Vriend signaleert een groot standsverschil in de beginjaren waarbij de boer neerkeek op zijn knecht en de 48-hectare boer zich verheven voelde boven de kleinere collega. Het voorbeeld dat de 'grote' boerinnen bij een feestavond je van de kerk aan de 'klei ne boerinnen' vertellen hoe ze slingers moeten ophangen, is veelzeggend. Ook bij het koffierondje na kerktijd klitten de gro te boeren in de beginjaren samen en wa ren er lang aparte tafels voor de collega's met 24 en 12 hectare. „Het verdriet bij dege nen die zijn afgewezen voor een boerderij, werd bij menigeen groter, omdat de goed gekeurde boeren er zo mee te koop lopen dat zij het wél hebben gered." De kunstmatig samengestelde polder is daarom zeker in de beginjaren het decor van kliekjesvorming en jaloezie. Nee, het selecteren van bewoners op gemeenschaps zin is daarom geen garantie voor succes, vindt Vriend. „In die zin dat de geselecteer den niet vanzelfsprekend hartelijk zijn voor hun medemens." Inmiddels heeft de tijd de kliekjesvorming en de klassenstrijd toegedekt. „Jongere ge neraties weten nauwelijks meer wie er een grote boer is en wie niet. Ook speelt mee dat er inmiddels veel nieuwe polderbewo ners van buiten bij kwamen. Er staat nu eenmaal geen hek omheen. Door die im port is het effect van de selecties verwa terd." De schrijfster (geboren in 1973) kent de Noordoostpolder door en door. Haar va der nam de veehouderij van haar grootva der op de poldergrond in Luttelgeest over en woont daar nog steeds. Zo groeide ze op tussen de koeien. Daarna studeerde ze geschiedenis in Groningen en filosofie in Frankrijk en werd ze journaliste voor on der meer de Leeuwarder Courant en Om roep Flevoland. Nu is ze docente aan de School voor Journalistiek in Zwolle. Zou ze - net als haar grootouders - geschikt zijn om naar een denkbeeldige nieuwe pol der te verhuizen? „Nee, zeker niet. Ik hecht veel te veel aan mijn familie om mijn vertrouwde grond achter te laten." Het nieuwe land van auteur Eva Vriend ver schijnt bij uitgeverij Balans. Prijs: 18,95 euro. Het tv-programma Andere Tijden belicht mor gen, 13 januari, het onderzoek van Eva Vriend naar de geschiedenis van de IJsselmeerpolders. Nederland 2, 21.20 uur. reageren? spectrum@depersdienst.nl j f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61