spectrum 6 Ze verlangde en kreeg absoluut de vrije hand toen ze anderhalf jaar geleden werd gevraagd voorzitter te worden van de stichting Beheer Toezicht inzake seksueel misbruik in de r.k. kerk in Nederland. Karla Peijs: „De slachtoffers staan voorop." Zaterdag 12 januari 2013 De slachtoffers van Wim Deetman foto Robert Vos/ANP door Ben Jansen Het begint rustiger te worden bij het meldpunt van de stichting Beheer Toezicht inzake seksueel mis bruik in de r.k. kerk in Nederland. Wekelijks ko men gemiddeld nog vijf nieuwe klachten binnen. Dat waren er tien keer zoveel rond de publicatie van het onderzoek van de commissie-Deetman die het seksueel misbruik van minderjarigen in de rooms-katholieke kerk in kaart heeft gebracht. „De hausse is duidelijk voorbij", zegt voorzitter Kar la Peijs, „maar ik denk dat we zeker nog wel tot in 2014 werk heb ben." Het leek een verrassende keus toen oud-bisschop Ad van Luyn Peijs belde met de vraag of zij een organisatie zou willen op zetten voor de be- en afhandeling van de klachtenstroom over sek sueel misbruik. Peijs: „Ik ben weliswaar katholiek opgevoed, maar al lang niet meer kerks. Er is me binnen het instituut van de r.k. kerk te veel gebeurd. Maar ik ben op mijn manier nog wel gelovig. Kennelijk vonden ze het wel een veilig idee iemand te vragen die een kritische afstand heeft tot de kerk." 'Peijs had, mede gevoed door gesprekken met Wim Deetman en anderen, die zich met het misbruik binnen de r.k. kerk hebben be ziggehouden, haar eigen opvattingen over hoe de afhandeling van de klachten zou moeten worden georganiseerd. Die bleken goed overeen te komen met de gedachten die daarover leefden bij de bisschoppen en de oversten van kloosterorden en congregaties. Meldingen van en klachten over seksueel misbruik werden tot dan toe behandeld door de nauw aan de r.k. kerk verbonden stichting Hulp 8c Recht. Vanwege die band bestonden onder slachtoffers grote twijfels over de onafhankelijkheid van deze stichting. Reden waarom de commissie-Deetman pleitte voor een nieuwe, volko men ongebonden organisatie. Peijs: „Dat was ook mijn absolute eis: een onafhankelijke organisatie, uitsluitend gericht op de slacht offers. De kerk hoort daar maar op één manier bij betrokken te zijn: de kosten van de organisatie en de vastgestelde compensatie voor de slachtoffers betalen." Ze verbond nog een strikte voorwaarde aan haar bereidheid de nieuwe stichting op te helpen zetten en te leiden. „Ik voorzag dat we wel eens te maken zouden kunnen krijj knelpunten onmiddellijk moeten worden c niet op dat je binnen de kerkelijke hiërarch naar de juiste persoon. Dus heb ik regelrecf van de katholieke kerk in Nederland geëist. 06-nummers van kardinaal Wim Eyk en br de voorzitter van Konferentie Nederlandse mobieltje. Ze heeft er al enkele keren gebru „Nee, ik noem ze niet bij hun voornaam. Ik erg voor informele contacten, maar soms is dig wat afstand te bewaren." Voor de behandeling van klachten ispinner de stichting Beheer 8c Toezicht een zorgvul peld. Klachten over seksueel misbruik kom< punt. Dat schakelt de afdeling hulpv^lenin desgewenst bijvoorbeeld van psychische hu der zijn er afdelingen die die klachten inhoi een uitspraak doen: de klacht is gegrond of 1 afdeling die compensatie kan vaststellen. Pe tuur, maar niet iedereen volgt dit traject. So fers van seksueel misbruik in de kerk al gen< doen en te ervaren dat er eindelijk eens iem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58