3 spectrum Zaterdag 12 januari 2013 foto's ANP finish had gehaald' schielijk van het ijs, maakte een omtrekkende beweging en sprong enkele honderden meters verder weer op de baan om de tocht te vervol gen. En.... om later in Dokkum blij verrast te merken dat de controlepost daar nog open was!' Dat zit Goeree nog steeds dwars. Had hij langzamer gereden, dan had hij de tocht via een sluiproute toch kunnen afronden. Ook al was het dan niet schaatsend ge weest. Het logboek: 'Het ijs was niet meer van het land te onderscheiden. Geen van de 69 stugge doorzetters die tóch het eindpunt haalden, heeft op de laatste tien kilometer ook nog maar één slag kunnen maken; ze moesten lopen, omdat er niet meer te rijden was." Goeree: „Dat was ik wel gewend geraakt door die tweewielige rolschaatsen in het donker. Na ons hadden ook m'n schaats- vrienden Wim Hirdes (Krabbendijke) en Jaap de Jager (Biezelinge) de pech in een tijdsbestek van zo'n twintig minuten in Vrouwbuurt van het ijs gehaald te worden. Nou ja, pech. Eigenlijk was ik blij dat ik ze in de bus naar Leeuwarden zag, want ik had er niet aan moeten denken dat zij hem wel hadden kunnen uitrijden. Niet verve lend bedoeld." „Terug in Leeuwarden was ik nog steeds kwaad. Ik had echt een verdomme-gevoel. Toen kwam ik Wim de Graaf tegen, een vriend uit m'n militaire-diensttijd en vol gens mij deed hij iets in de organisatie. Hij zei: Ko, als ik je schaatsen slijp, rij jij dan morgen de Elfmerentocht? En die heb ik een dag later volbracht. Negentig kilometer en kijk de KNMI-archieven er maar op na: het weer was nóg extremer dan tijdens de Elfstedentocht." „De wind was harder en echt alles was in gesneeuwd. Het was lood- en loodzwaar. Bij Stavoren kwam er een auto naast onze groep rijden en gebood ons te stoppen. Ze wilden onze gezichten en handen zien om te bepalen of het wel verantwoord was. We mochten doorrijden en hebben er bij de finish in Sneek een mooie sprint van ge maakt. Dat ik die tocht heb uitgereden, ver goedde veel voor mij. Daar ben ik trotser op dan op de Elfstedentocht." Aan de muur in huize Goeree in het Zeeuws-Vlaamse gehucht Zandberg, gele gen tussen Hulst en Graauw, hangt toch één elfstedenkruisje. In 1985 schaatste Ko Goeree in het zog van Evert van Benthem zonder problemen Friesland rond. Daar aan heeft hij dat ene kruisje te danken. Een jaar later stonden zijn schaatsen opnieuw klaar, maar een flinke griep voorkwam een greep naar een tweede speldje. „Het ging echt niet." Kort daarna maakte Ko Goeree met zijn vrouw Bets met de auto een rondje door Nederland. Bets Goeree: „Ko had het altijd over een mooi bruggetje waar hij in Vrouwbuurt van het ijs was gehaald. Dat wilde hij me laten zien." Ko Goeree: „Een vrouw die daar woonde, vroeg wat we kwamen doen. Ik zei: Ik ben hier van het ijs gehaald door zo'n verrekte agent." tochtrijders bij Vrouwbuurtstermolen tot hun ontsteltenis van de politie te horen, dat ze niet verder mochten. Het werd op deze dramati sche dag voor de gedupeerden een drama apart. Hadden ze nu daarvoor hun krachten zo goed mogelijk verdeeld? Hadden ze zich daarvoor zo terdege op deze marathon voor bereid?' 'Een later in Vrouwbuurt binnenvallende groep, die tijdig het gerucht van het verbod om door te rijden in de oren kreeg, stapte Ko Goeree: „Sporten heeft altijd in me gezeten. Jarenlang heb ik atletiek gedaan bij AV'56, ik fietste veel - nog steeds - en met een vriend ben ik al 's van Breda naar Middelburg gewandeld. Twee keer overigens." foto Peter Nicolai agent en die zei dat we van het ijs af moes ten. Vanwege de veiligheid mochten we niet verder." Punt. Niets meer en niets min der. Maar o wee, wat was Ko Goeree kwaad. Bij terugkomst in Leeuwarden werd hij nóg kwader. Waarom? Hij pakt het logboek van de tocht van 1963 erbij. Hij bladert en vindt op pagina 96 de passage die hij zocht. Hij leest voor: 'Om twintig over vijf kregen enkele tientallen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55