werken 7 'Mag een dagblad mijn abonnement ongevraagd verlengen?' DAN TOCH UEVER OP STAANDE VOET GCLDKWCSTICS Bij een ontslag op staande voet beëindigt de werkgever de arbeids overeenkomst per direct. Dat mag al leen, als de werknemer zich ernstig misdragen heeft op het werk. Een arbitraire kwestie; ga als werkne mer daarom niet zomaar akkoord met een ontslag op staande voet. zaterdag 12 januari 2013 Vecht direct ontslag altijd aan door Irene van den Berg Als agrariër lees ik het vakblad De Boerde- rij, maar ik wil het het abonnement opzeg gen. Volgens de klantenservice zit ik er toch nog een jaar aan vast, omdat vakbladen niet onder de nieuwe regelgeving vallen. Klopt dat? Het is te kort door de bocht te stellen dat vakbladen niet vallen onder de Wet van Dam, die het gemakkelijker maakt een abon nement op te zeggen. De wet is namelijk al leen van toepassing op overeenkomsten tus sen bedrijven en consumenten en niet busi- ness-to-business. Het maakt dus verschil of u het abonnement zakelijk of privé heeft af gesloten. Omdat u agrariër bent, zou het vak blad kunnen betogen dat u het zakelijk heeft afgesloten. In dat geval valt het abonnement inderdaad niet onder de nieuwe regels. J Mogen dagbladen zonder aankondiging een abonnement verlengen? Zo ja, voor wel ke periode? Ja, dagbladabonnementen die voor een be paalde tijd, bijvoorbeeld een jaar, zijn aange gaan, mogen stilzwijgend voor maximaal drie maanden worden verlengd. U moet voor het einde van de tweede maand van de stilzwijgende verlenging opzeggen om een nieuwe verlenging te voorkomen. Ook mag het abonnement worden omgezet in een abonnement voor onbepaalde tijd. Het abon nement heeft dan geen einddatum en loopt door, totdat u het zelf opzegt. De opzegter mijn voor dagbladen is maximaal één maand. 3 Mijn sportschool probeert me aan een stil zwijgend verlengd contract te houden. Ik heb ongevraagd een rekening voor een half jaar gekregen. Nu ik die niet wil betalen, dreigt de sportschool met een incassoprocedure. Wat moet ik doen? De sportschool mag uw abonnement na het eerste jaar stilzwijgend omzetten in een abonnement voor onbepaalde tijd. U hebt dan het recht om op te zeggen, wanneer u wilt. Bij het opzeggen moet u wel rekening houden met een opzegtermijn van maxi maal één maand. Stuur een aangetekende brief naar uw sportschool en geef aan dat de school in strijd met de wet handelt. De sportschool mag u overigens een halfjaarcon tract voorleggen. Maar u bent niet verplicht daar gebruik van te maken. o Heeft u een vraag naar aanleiding van het artikel op deze pagina? Wellicht kun nen wij u verder helpen. E-mail uw vraag dan naar geld@depersdienst.nl. Een selectie van de reacties publiceren wij volgende week in deze rubriek. Helaas kunnen we geen gericht, persoonlijk antwoord geven op uw individuele vragen. door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Vlak voor de jaarwisseling werden twee werknemers van Albert Heijn ontslagen, omdat ze een stukje mis lukt afgebakken brood en gratis proefaanbiedingen in hun mond hadden ge stoken, meldt de website van FNV Bondge noten. „Iemand kan op staande voet ontsla gen worden, als hij iets steelt. Maar of dit stelen is? Daar hebben wij grote twijfels bij", reageert een FNV-woordvoerder. Voor ontslag op staande voet moet een werknemer zich ernstig misdragen. Denk behalve aan diefstal ook aan bedrog, dron kenschap op de werkvloer, mishandeling of een grove belediging: „Het gedrag van de werknemer moet zo ernstig zijn dat de werkgever geen dag langer meer met hem kan werken", stelt arbeidsrechtadvocaat Maarten van Gelderen. Een ontslag op staan de voet gaat per direct in. De werkgever hoeft geen rekening te houden met de op zegtermijn en hij heeft geen toestemming van het UWV-werkbedrijf nodig. Belangrijk: met een ontslag op staande voet verspeelt de werknemer zijn recht op een WW-uitkering: „Er is immers sprake van verwijtbaar gedrag", verklaart Van Gelde ren. Een werknemer houdt nog wel recht op een bijstandsuitkering van de gemeente. De werkgever kan vervolgens een schadever goeding eisen van de ontslagen werknemer. De werkgever kan kiezen voor een gefixeer de of een volledige schadevergoeding. De ge fixeerde schadevergoeding is gelijk aan het loon vanaf de datum van het ontslag tot de datum waarop de arbeidsovereenkomst zou zijn geëindigd, als de opzegtermijn in acht zou zijn genomen. Bij een volledige schade vergoeding wordt er gekeken naar de schade die de werkgever daadwerkelijk lijdt als ge volg van het vroegtijdige ontslag. „Omdat dat laatste heel moeilijk hard is te maken, kiezen de meeste werkgevers voor een ge mer per direct weg moet. De reden voor het ontslag moet bovendien gelijk met het ont slag worden medegedeeld. „Het is in Neder land lastig om een werknemer op staande voet te ontslaan. Veel werkgevers onder schatten dat", stelt van Gelderen. Het is als werknemer dan ook niet slim di rect akkoord te gaan met een ontslag op staande voet. Onderteken niets en geef aan dat je beschikbaar bent om de werkzaamhe den te hervatten. Stuur vervolgens een aan fixeerde schadevergoeding", weet Van Gelde ren. In de meeste gevallen heeft de werkne mer nog recht op een aantal dagen loon en een deel van zijn vakantiegeld. De schade vergoeding wordt daarmee vaak verrekend. Ontslag op staande voet is een zwaar mid del. Er worden dan ook strenge eisen ge steld aan de werkgever. Zo moet hij snel op treden als hij de ernstige misdraging heeft geconstateerd. Weken later kan een werkge ver immers moeilijk betogen dat de werkne- reageren? geld@depersdienst.nl getekende brief waarin je het ontslag aan vecht. Vaak is het verstandig om hiervoor ju ridische hulp in te schakelen. In het uiterste geval kun je het ontslag op staande voet aan vechten bij een rechter. Deze toetst dan on der meer of sprake is van een dringende re den voor het ontslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51