41 binnenland Crisis maakt werknemer psychisch ziek TO©S Parkeergarages ten Verbod op verkoop tabak onder 18 jaar Topsalaris zorg aan banden Windmolenpark vlak voor kust 'bespreekbaar' Problemen bij vrees baanverlies PAUL KUSTERS toosenhenk.n! 00 12 JANUARI 2018 De brandweer heeft het lastig met branden in parkeergarages. In een afgesloten ruimte die vol staat met rook, is het moeilijk blussen. Onder meer gebrek aan sprinklers maakt brand blussen in parkeergarages nodeloos moeilijk. Daardoor is ook de schade vaak groter dan nodig. zaterdag 12 januari 2013 Mensen die vrezen voor hun baan, melden zich regelmatig met klachten bij de bedrijfs arts. De kans op overspannenheid, burn-out, alcoholmisbruik, depressie en zelfmoord neemt toe door de crisis. door Floor Ligtvoet AMSTERDAM - Onze gezondheid heeft te lijden onder het econo misch zware weer van de laatste ja ren. Bedrijfsartsen zien regelmatig mensen met een burn-out, veroor zaakt door de grote zorgen die werknemers hebben over het voortbestaan van hun baan. Dat meldt het Nederlands Centrum voor Beroepsziekten (NCvB). Het verlies van werkgelegenheid of onzekerheid hierover wordt meer dan in de voorgaande jaren als oorzaak genoemd voor psychi sche klachten, zo staat in hun ver slag 'Beroepsziekten in cijfers 2012'. Bij depressies gaat het zelfs om een verdubbeling. In 2010 meldde 6 procent van werkne mers met een depressie, dat die veroorzaakt is door stress over mo gelijk baanverlies, in 2011 steeg dat naar 12 procent. De meest gemelde oorzaken van overspannenheid, burn-outklach- ten of depressies hebben nog te DEN HAAG - Ook de topinkomens in de zorg moeten aan de balken endenorm voldoen. Dat heeft de kort-gedingrechter in Den Haag gisteren bepaald. De Nederlandse Vereniging van Bestuurders in de Zorg (NVZD) wilde een wettelijk maximumsala ris voorkomen, maar de rechter wees de eis af. Volgens de NVZD was een wettelijk maximum niet maken met het werk zelf en pro blemen met anderen. Toch is bij de Wereldgezondheids organisatie (WHO) al langer be kend dat gezondheidsklachten vaak toenemen in economisch zware tijden. De instantie meldt, op basis van wetenschappelijk on derzoek, dat een economische cri sis kan leiden tot onder meer een stijging aan psychische klachten, comazuipen en zelfmoorden. Andersom hebben de gezond heidsproblemen ook weer negatie ve effecten op de economie, met name de productiviteit van werk nemers. Geschat wordt dat psychi sche problemen de EU-landen in totaal zo'n 3 tot 4 procent van het bruto nationaal product kosten. Vooral mannen blijken in tijden van economische tegenspoed een verhoogd risico te lopen op een drankprobleem en zelfmoord. Het beleid van de overheid kan de effecten die de crisis heeft op de gezondheid van mensen, wel sterk mate beïnvloeden, meent de WHO. Beleid gericht op banenbe- houd en het aan het werk helpen van werklozen, helpt deze gezond heidsrisico's te verlagen; evenals schuldhulpverlening, behoud van werkloosheidsuitkeringen en hulp gericht op het creëren van een ge zonde situatie thuis. De effectiefste maatregel is het ver hogen van alcoholprijzen, stelt de WHO. nodig, omdat de branche zelf een 'beloningscode' had ingesteld. Die zou veel meer recht doen aan ver schillen in omvang, zorgaanbod, reikwijdte en media-aandacht van zorginstellingen. Het maximum in de NVZD-code is ruim twee ton, exclusief bonussen. Een salaris mag echter niet boven 229.000 eu ro uitkomen (130 procent van een ministersalaris). door jelte Posthumus en Saskia Wassenaar De enige landelijke regels die gelden bij de bouw van een parkeergarage, zijn de regels uit het Bouwbesluit. Daarin staat bijvoor beeld dat een parkeergarage onder de grond niet groter mag zijn dan (of moet zijn opgedeeld in ruim tes van) duizend vierkante meter. Het zijn regels die volgens voorzit ter Marcel Lasker van IFE Neder land (Institution of Fire Engineers, de internationale beroepsvereni ging van brandveiligheidsdeskun digen) niet aansluiten bij de brand weerpraktijk. Bij een parkeergarage van minder dan duizend vierkante meter - wat bijvoorbeeld onder apparte mentencomplexen nogal eens voorkomt - is een systeem dat waarschuwt in geval van brand niet eens verplicht. Er zijn wel richtlijnen, zogenoemde NEN-nor- men (die betrekking hebben op onder meer de ventilatie), maar die zijn dus niet verplicht. De kri tiek op deze normen is bovendien dat ze gebaseerd zijn op het scena rio dat niet meer dan drie auto's te gelijk in brand staan, terwijl het bij grote, gevaarlijke branden al snel om meer auto's gaat. De bouwer moet zich vooral voe gen naar de eisen die de gemeente aan de brandveiligheid stelt. Die kunnen geweldig uiteenlopen. Zo komt het dat sommige parkeergara ges zijn uitgerust met een (te) uit gebreid scala aan apparatuur, ter wijl bij garages in andere gemeen ten alleen simpele blusapparatuur aan de muur hangt. Vebon is de vereniging van onder- Brandweerlieden staan buiten de parkeergarage in Amsterdam waarin afge lopen dinsdag een brand woedde. foto llvy Njiokiktjien nemers die brandveiligheidsinstal laties en -systemen leveren. De ver schillen tussen voorschriften die gemeenten hanteren, zijn lastig, ze ker voor ondernemers die lande lijk opereren, zegt woordvoerder Eric Bosscher. „Als je zwaarder zou gaan zitten in je maatregelen, kan de brandweer eerder naar bin nen en blijft de schade door de brand beperkt", voert hij aan. De oplossing die de Vebon voorstaat, is mechanische ventilatie in combi natie met maatregelen als een sprinklerinstallatie. „Als je de rook dié zich in een garage ontwikkelt, goed afVoert, krijgt de brandweer sneller zicht op de brand en kan sneller naar binnen." Dat dit niet gebeurt, is vooral een DEN HAAG - Jongeren onder de achttien jaar mogen binnenkort geen sigaretten en shag meer ko pen. De leeftijdsgrens voor de ver koop van tabak gaat omhoog van zestien naar achttien jaar. Dat be sloot de ministerraad vrijdag. Met de maatregel wil staatssecreta ris Martin van Rijn (Volksgezond heid) het aantal jonge rokers be perken. Na hun achttiende begin nen jongeren minder snel met ro ken. Bovendien zijn rokers die jong beginnen op latere leeftijd ge voeliger voor verslaving. De tabaksbranche drong eerder aan op een hogere leeftijdsgrens voor de verkoop van tabak. De branche begon vorig jaar een cam pagne om de huidige grens van zestien jaar beter te gaan bewaken. De Tweede Kamer wil dat Van Rijn meer doet dan het verhogen van de leeftijd. Zo pleitte de PvdA voor een vermindering van het aantal verkooppunten, een verbod op smaakstoffen in tabak en het onaantrekkelijk maken van pakjes. Eerder werd ook al bekend dat de leeftijdsgrens voor de verkoop en het bezit van alcohol van zestien naar achttien jaar gaat. centenkwestie. „Als je meer en be ter ventileert, moet je meer capaci teit hebben", aldus Bosscher. En dat betekent meer investeren in ventilatie. „Maar je hebt minder problemen als maatschappij. Als je de rekening opmaakt, zul je zien dat die behoorlijk negatief uitvalt ten opzichte van een goede brand veiligheidoplossing." Investeren in ventilatiesystemen hoeft van Lasker nog niet eens per se. „Onderzoek van de universiteit van Gent wijst uit dat ventilatie soms werkt. Maar het is geen ze kerheid", stelt hij. Een sprinklerin stallatie is volgens het IFE het meest zinvol. Omdat de meeste parkeergarages op plekken staan waar meestal DEN HAAG - De aanleg van wind molenparken in ondiep water vlak voor de kust is niet langer taboe. De PvdA wil met voorrang de mo gelijkheden voor de zogeheten nearshore windenergie laten bekij ken om te voldoen aan de duur zaamheidsdoelstelling. Dat meldde NRC Handelsblad vrijdag. De partij wil zo de aangescherpte doelstelling voor duurzame ener gie halen. PvdA en VVD hebben in het regeerakkoord vastgelegd dat in 202016 procent van de ener gie duurzaam moet zijn. Eerder was dat nog 14 procent. N. BK» ALS WE &AN MOR0EN» KERST SU JE MOEbER 0AAN VIEREN»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4