41 werken I 1 I l I I De pot en de ketel 1 fiscaal EP Nu de showroom uit rijden, later betalen. De autobranche maakt het verleidelijk geld te lenen voor de aanschaf van een nieuwe auto. Als de autoverkoper zegt dat het aanbod alleen vandaag geldt, word je gemanipuleerd OPROEP! WAAR GEEF JE DE LAATSTE EURO AAN UIT Online hypotheekadvies goedkoper dan via bank Kwart wintersporters onvoldoende verzekerd Meer ergernis tij'dens inkopen in december Meldpunt voor oneerlijke prijzen reisaanbieders zaterdag 12 januari 2013 door Wil Vennix Wat is de overeen komst tussen een bordeel en een ge meente? Beide zien zich geconfronteerd met de btw en proberen daar soms op een ge kunstelde manier onderuit te ko men. Nu is de btw een wonder lijk fenomeen, want je voelt deze belasting pas als je er niet onder valt. Een normaal belaste ondernemer vindt het niet erg btw te betalen, want die kan hij gewoon terugvra gen. Een particulier kan dat niet en betaalt de btw dus echt. Het zelfde geldt voor ondernemers die, geheel of voor bepaalde dien sten, zijn vrijgesteld. Dat klinkt leuk, maar kan juist zeer nadelig zijn omdat er dan ook geen recht op aftrek van betaalde btw is. Afhankelijk van de omstandighe den proberen creatieve onderne mers (bijgestaan door al niet min der creatieve adviseurs) dan ook onder de btw uit te komen of er juist onder te vallen. Zo stelden ondernemers in de seksbranche dat een deel van hun omzet moest worden gezien als de onbelaste verhuur van een raam of kamer aan zelfstandige prostituees. De Hoge Raad heeft daar korte metten mee gemaakt. In alle voorgelegde gevallen was niet alleen sprake van terbeschik kingstelling van een ruimte, maar werden ook aanvullende diensten verricht, zoals schoonmaak en ver schoning van beddengoed. Het to tale pakket is dan belast met btw, aldus onze hoogste rechter. Gemeenten proberen juist wél on der de btw te vallen. Zo wil de ge meente Brielle zo'n 2,5 miljoen eu ro aan btw besparen door een voor 30 miljoen euro gebouwd scholencomplex voor slechts 2 miljoen te verkopen aan het schoolbestuur. De gemeente heeft al een bedrag aan advieskosten ingecalculeerd van een ton, omdat ze ervan uit gaat dat de fiscus dwars ligt en de zaak voor de rechter zal komen. Dat laatste lijkt wel zeker, want staatssecretaris Frans Weekers van Financiën heeft zeer fel gerea geerd. In een brief aan alle ge meenten zegt de bewindsman ge meenten die aan fiscale grensver kenning doen, stevig de wacht aan. Saillant is dat Weekers tegelijker tijd zelf óók onder vuur ligt. In Groot-Brittannië is grote publieke verontwaardiging ontstaan toen bekend werd dat kofïïeketen Star bucks daar nauwelijks winstbelas ting betaalt. Omzet is er genoeg, maar de meeste winst vloeit in de vorm van royalty's en dure in koop van koffiebonen naar Neder land. En hier betaalt Starbucks dankzij een gunstige regeling met de Belastingdienst (een zogeheten 'ruling') slechts 2 procent belas ting. Onder druk van een dreigende consumentenboycot heeft Star bucks beloofd de komende twee jaar 'vrijwillig' 20 miljoen pond over te maken aan de Britse fis cus. Behalve op Starbucks richt de Brit se kritiek zich ook op Nederland, dat door zijn welwillende belas tingregels belastingontwijking door multinationals zou facilite- ren. De kritiek komt zowel uit Eu ropa als uit onze eigen Tweede Kamer. Traditiegetrouw ant woordt de staatssecretaris van Fi nanciën op dit soort kritiek dat de fiscus gewoon de wet uitvoert en dat hij op individuele gevallen niet kan ingaan vanwege de fisca le geheimhoudingsplicht Of de Kamer daar ook dit keer nog ge noegen mee neemt, is de vraag. En de gemeente Brielle? Ik keur haar grensverkennende construc tie niet goed, maar zou het wel be grijpen als de gemeente de staats secretaris in haar antwoord fijn tjes verwijst naar een aloud Ne derlands spreekwoord. De pot ver wijt de ketel dat hij de belastin gen ontwijkt! Mr. W.J.M. Vennix FB is vennoot bij De Beer Accountants Belastingadviseurs te Tilburg. Met lening koop door Yvonne Jansen illustratie Job van Celder Net je rijbewijs? Tien tegen één dat je snel een auto wilt kopen. De dealer of verkoper vertelt je in de showroom ongetwijfeld dat lenen geen probleem is. Als je op zijn aanbod in gaat, ben je in gezelschap van vele andere Nederlanders. Consumenten die op krediet een auto kochten, staan in totaal voor ruim 1,3 miljard euro in het krijt bij geldverstrek- kers. De gemiddelde lening bedraagt 12.000 euro. Vooral bij de aanschaf van kleine, zui nige auto's is lenen populair. Het aankoop bedrag is te overzien, en dus ook de lening die erbij wordt afgesloten. Het grote aantal autokredieten is vooral het gevolg van acties waarbij (de helft van) het aankoopbedrag pas later betaald hoeft te worden. De autobranche komt met dergelij ke aanbiedingen omdat er minder auto's worden verkocht en als ze verkocht worden gaat het om kleinere wagens, waaraan dealers en importeurs minder verdienen. Om toch marktaandeel te behouden trekt de branche mensen over de streep met ac ties, zoals 'o procent rente'. Je betaalt inder daad geen rente (wel aflossing), maar de kos ten van de schuld (want dat is het) kunnen verstopt zitten in een lagere inruilwaarde voor je oude auto. De prijs van de nieuwe auto staat vast, daar kan het dealerbedrijf weinig aan veranderen. Verder krijgt de ver koper meestal provisie van de financierings maatschappij. Hij heeft er dus belang bij je een lening aan te praten. Het loont de moeite bij verschillende dealer- bedrijven te 'shoppen'. Dealers krijgen van de importeurs soms een premie per extra verkochte auto. De ene dealer (of de indivi duele verkoper) stopt die premie in eigen zak, in andere gevallen wordt een deel van het bedrag als extra korting aan de klant doorgegeven. Zo kan exact dezelfde auto bij het ene dealerbedrijf honderden euro's goedkoper zijn dan bij de andere leveran cier van hetzelfde merk. Een leningvorm die door autobedrijven vaak wordt aangeboden, is huurkoop. Vaak niet onder die naam, maar met een woord dat een verantwoorde bijklank heeft, zoals 'betaalplan' of'aflopend krediet'. Ford heeft bijvoorbeeld zijn eigen financieringsmaat schappij (Ford Credit) en biedt huurkoop aan onder de naam Ford Options. Op dezelf de wijze heeft de Volkswagen Bank het Volkswagen Privé Plan. De looptijd staat in dit soort gevallen vast en je betaalt een vast bedrag aan rente en aflossing. Bij huurkoop is de auto niet eerder van jou dan nadat het complete bedrag is afgelost. Kun je niet meer aan je betalingsverplich ting voldoen, bijvoorbeeld als gevolg van werkloosheid, dan wordt de auto ingeno men en kan het zelfs gebeuren dat je niet al leen de wagen kwijt bent, maar ook het reeds betaalde geld. Volgens de Autoriteit Financiële Markten (AFM) kan een autobedrijf de auto opeisen als minder dan 75 procent van het totale be drag is afbetaald. Brengt de ingenomen auto niet voldoende op om de restschuld af te be talen, dan blijf je zitten met een schuld. De rente bij huurkoop is vaak hoger dan die van 'losse' persoonlijke leningen, dus bij een andere kredietverstrekker dan de auto verkoper. Bij veel autohandelaren en dealers kun je voorts een doorlopend krediet afsluiten. Een overeenkomst met veel losse en open eindjes, want een doorlopend krediet heeft een variabele rente, geen vaste looptijd en eenmaal afgeloste bedragen kunnen weer opgenomen worden tot een bepaald bedrag (kredietlimiet). Als je weinig gedisciplineerd bent, is dit niet de geschiktste vorm van le nen want als je even krap zit, is het gemak- kelijk om te zwichten voor de verleiding minder of niet af te betalen. Zo raak je niet uit de schuld. Het merk Ford biedt het zogenoemde 'Op- tions-programma' aan. Dat stelt je als koper in staat om elke drie jaar een nieuwe Ford te rijden. Bij deze financiering geldt een ge garandeerde inruilwaarde na een bepaalde termijn. Van de klant wordt verwacht dat hij tijdig de maandtermijnen betaalt evenals de afgesproken 'slottermijn' (soms een flink bedrag). Vrijwel alle automerken bieden doorlopende kredieten aan. Soms zit daar een bank of andere financier achter, soms zijn ze zelf de geldverstrekker. Renault bij voorbeeld biedt RFS aan, wat staat voor Renault Financial Services. Ook al overweeg je je nieuwe auto te finan cieren, laat je dan in geen geval opjutten om ter plekke een lening af te sluiten. Vraag ex pliciet om het rentepercentage (dealers en De crisis slaat om zich heen. Wellicht komt er een moment dat de porte monnee leeg raakt. Die laatste euro's wil iedereen natuurlijk zinvol beste den. Om die zeldzame goudvis te ko pen, de auto nog even te pimpen, om die wijn uit uw geboortejaar aan te schaffen. Wat zou u doen? Waar zou u uw laatste euro aan spenderen? Wij zijn reuze benieuwd. Laat het ons weten op geld@depersdienst.nl. Internetbedrijf EyeOpen start de ze week met een digitale hypo theekadviseur. De eerste volwaar dige online adviseur, meldt Het Fi- nancieele Dagblad. Het advies is vooral op starters gericht en is, volgens de krant, net zo goed als een persoonlijk advies. Omdat het adviesproces korter is, zouden de kosten ervan lager zijn dan een hy potheekadvies bij banken of onafhankelijk adviseurs. Een kwart van wintersporters is niet verzekerd voor wintersport of weet dat niet zeker, meldt Assu rantie Magazine op basis van een onderzoek van Europeesche verze keringen. Van de Nederlanders die deze winter op vakantie gaan, kiest ongeveer de helft voor win tersport. De meeste winterspor ters hebben wel een reisverzeke ring, maar vergeten een extra win tersportdekking af te sluiten. Ruim een op de drie Nederlan ders blijkt zich in de december maand meer te ergeren tijdens het winkelen dan in de rest van het jaar, stelt onderzoeksbureau Store Support. Redenen daarvan zijn drukte in de winkels, gebrek kige service van het winkelperso neel en beperkte beschikbaarheid van producten. Toch prefereert twee derde van de Nederlanders de winkel boven internet. De Consumentenbond komt met een meldpunt voor oneerlijke reis- prijzen. Vooral reisaanbieders op internet nemen massaal een loop je met de regels voor eerlijke en duidelijke prijzen. De bond be keek zestig websites van vlieg maatschappijen en aanbieders van tickets, pakket- en busreizen. Geen enkele site geeft de prijzen helemaal duidelijk en correct weer. >3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48