werken 3 'Als je ergens komt zie je heel de gedachte achter een bestrating.' Heeft u tips? Mail dan naar werken@pzc.nl Zie ook www.pzc.nl/werken Wat kost het en wat levert het op? zaterdag 12 januari 2013 Kosten Beroeps Begeleidendende Leerweg mbo (BBL-op- leiding) Cursusgeld OC&W BBL niveau 2 en 3: €536,- per school jaar. Als regel worden cursusgeld en schoolkosten ook betaald door de werkgever. Een leerling die op 1 augus tus jonger is dan 18 jaar, betaalt geen lesgeld. Bijkomende kosten voor lesmateriaal e.d. zijn zo'n 135 euro. Werkkleding, gereedschap, etc. wordt verstrekt door de werkgever. Een stratenmaker werkt in de wegenbouw of in de parti culiere sector en is in dienst bij een bestratingsbedrijf (aannemer) of locale overheid. Een stratenmaker kan ook werken als zelfstandige. Indicatie van het minimum startsalaris voor een begin nend stratenmaker op mbo niveau is 1.441 euro per 4 weken (bron: nationaleberoepengids.nl). Baankans tot 2016: Redelijk (bron: mbostart.nl). In de regio zijn er momenteel geen vacatures. De VIZ verwacht 5 tot 10 vacatures in Zeeland na het vorstver let risico, tussen maart en de bouwvak. door John de Kok Stratenmaker als jongensdroom? Er zijn genoeg beroe pen te bedenken die in eerste instantie meer tot de verbeelding spreken. De opleiding van Scalda in Vlis- singen biedt daarom ook een flexibel stukje tweedekanson derwijs. Het flexibele bevalt de 17-jarige David van de Velde uit Dreischor wel, maar hij koos juist heel bewust en vol en thousiasme voor het vak van stratenmaker. „Mijn vader en zijn compagnon hebben een hoveniersbe drijf. Daar ben ik erin gerold. Het 'infra' is voor mij veel mooier dan hovenier. Als stratenmaker moet je goed naden ken over hoe je het project aanpakt. Het uitzetten van de hoogtes is het moeilijkst, maar dat vind ik mooi. Je ziet pre cies wat je doet. Als je ergens komt dan zie je heel de ge dachte achter de bestrating, hoe iets loopt." De liefde voor het ambacht zit er bij David duidelijk in. Het neerleggen van strakke lijnen, de hoogtes goed in evenwicht hebben en het voor iedereen zichtbare resultaat van een stukje vak werk. Als leerlingstratenmaker heeft David goed zicht op de prak tijk. De opleiding in Vlissingen bestaat uit vier dagen wer ken en één dag school. Het samenwerkingsverband aanne mersbedrijven (VIZ) regelt in overleg met de opleiding een betaalde praktijkplek. Je verdient dus direct een mooi sala ris. David: „Je kan hier helemaal in eigen tempo aan je oplei ding werken. Ze zijn heel flexibel met examens, ideaal! Ik zit nu in mijn tweede jaar van de niveau-drie-opleiding en ik streef er naar het nog dit jaar af te maken om daarna ver der te gaan met mijn aannemerspapieren voor infra." Bij de opleiding tot stratenmaker leer je alles over grondwerk en bestratingen. Een stratenmaker heeft een actieve beheersing van maatvoering en constructieleer, dus je leert ook reke nen en wiskunde. De examens zijn zowel theoretisch als praktisch. Volgend schooljaar zal de opleiding voor stratenmakers in een ander jasje zitten. Opleidingscoördinator Ate de Bour- graaf: „De mbo-opleiding bij Scalda in de huidige vorm wordt volgend jaar niet doorgezet; de kans is groot dat dit dan ondergebracht wordt bij het Edu-Delta College. Natuur lijk kan je het vak volgend jaar via VIZ toch nog in Zeeland leren. Mensen die daarin geïnteresseerd zijn kunnen zich in schrijven bij de vakopleiding infra Zeeland of informatie in winnen bij Bouwopleiding Zeeland. Machines maken het beroep van stratenmaker een stuk lich ter, maar ze kunnen niet alles. David: „Het moet je wel lig gen, je moet niet bang zijn om met je handen te werken. Het kost een berg energie, maar je maakt iets verschrikke lijk moois. Je kan in een straat beginnen waar ze nog aan het rioleren zijn. Er is dan nog niets. Wij zijn de laatste fase, als wij als team de laatste steen leggen kunnen de auto's er over en kan je zeggen die puinhoop is toch mooi gewor den." Van passanten krijgen de stratenmakers ook regelmatig op merkingen dat het een zooitje is. Daar moet je wel een beet je een gladde rug voor hebben. „Wij verstoppen niets on der die tegels. In ons beroep zie je wat we doen en de belo ning is een stukje tevredenheid op het moment dat de win keliers blij zijn met hun nieuwe stoep." Gelukkig krijgen de hardwerkende vakmensen minstens zo vaak positieve op merkingen. www.vakopleidinginfra.nl David van de Velde is via zijn vader, die een hoveniersbedrijf heeft, in het stratenmakersvak gerold. foto's Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47