21 werken Groei transportsector op een laag pitje Het beroep van stratenmaker zal altijd blijven en dankzij mechanische hulpmiddelen wordt het fysiek steeds gemakkelijker gemaakt. "Toch, het handmatig intikken van oude steentjes en keien is het echte am bacht. Dat noemen we 'onder de hamer' en dat is prachtig" zegt leermeester stratenmaker Simon Sij brands uit Heinkenszand. Werknemers rekenen op slechtere werkgelegenheid Werkzoekende solliciteert 40 keer in een halfjaar Speciale app voor werken in de horeca zaterdag 12 januari 2013 Het binnenlandse (weg)vervoer heeft een slecht vierde kwartaal achter de rug. Onderzoeksbureau Panteia/NEA verwacht dit jaar een geringe krimp (0,3 procent) van het totale transportvervoer. Drie maanden geleden werd nog uitgegaan van een groei van 1,4 procent. Het rendement blijft ge ring door de druk op de tarieven. Het eerste kwartaal zal volgens het bureau een lichte groei van het binnenvaartvolume laten zien ten opzichte van vorig jaar. Het vervoer per trein zal groeien met 0,9 procent. Dat is aanmerke lijk lager dan de 2,2 procent groei die drie maanden geleden nog werd verwacht. 'Stratenmaker gebruikt hart, hoofd en handen' Slechts 1 op de tien Nederlanders ziet de werkgelegenheid dit jaar verbeteren. Bijna tweederde ziet een verslechtering. Dat blijkt uit een analyse van de Academie voor Arbeidsmarktcommunicatie. Vooral jongeren tussen de 15 en 24 jaar, scholieren en studenten zijn hoopvol gestemd. Daarente gen zien 50-plussers nauwelijks kansen op het gebied van werkge legenheid. Maar liefst driekwart van hen geeft aan te verwachten dat de werkgelegenheid dit jaar zal verslechteren. Academici zien de toekomst weer wat rooskleuri ger in, in tegenstelling tot men sen met een vmbo-diploma. De meeste werkzoekenden heb ben in de afgelopen zes maanden meer dan veertig sollicitatiebrie ven geschreven. Dat blijkt uit on derzoek van vacaturesite Job- bi rd.com op basis van een onder zoek onder werkzoekenden. Meer dan 40 procent stuurde het afgelo pen halfjaar meer dan 40 brie ven. Veel van de ondervraagden ergeren zich aan het feit dat ze vaak geen enkele reactie krijgen op hun sollicitatie. Het UWV gaat uit van vier brieven per maand. Jobbird concludeert dat de meeste werkzoekenden veel actiever zijn met gemiddeld 7 tot 8 sollicitaties per maand. Wie een baan zoekt in de horeca kan nu ook gebruikmaken van een speciale app. De app heeft de naam WerkenindeHoreca.nl WerkenindeHoreca.nl is nu zes jaar actief. De app voor iPhone en And- roid-gebruikers is een nieuw ini tiatief. Werkzoekenden zijn zo via de mo biele telefoon of de tablet altijd op de hoogte van de laatste vacatu res. De app heeft filtermogelijkhe den waardoor werkzoekenden zo de vacatures kunnen vinden die bij hen passen. De app is gratis en is te vinden in de Apple App Store en Android Market-Google Play Store. Zoek op 'werken in de horeca' door John de Kok Zo een mooi stukje straatwerk afleveren geeft voldoening. Het blijft liggen en in al lerlei plaatsen waar je komt zie je het resul taat van je werk. Je maakt iets waar je trots op kan zijn. Iets waarvan je kan zeggen, kijk, dat heb ik gemaakt. Simon Sijbrands, de 43-jari- ge leermeester, heeft liefde voor zijn vak en hij pro beert dit ook over te brengen op de groepjes leerling stratenmakers die hij al werkend begeleidt. „Het vak van stratenmaker is afwisselend en er komt best veel bij kijken," vertelt Simon. Om het ambacht meester te worden zijn er vele uren ervaring nodig. Simon werkte elf jaar als stratenma ker voordat hij besloot leermeester te worden. Een stratenmaker legt straten, stoepen, kolken en pleinen aan. Ook het straatmeubilair zoals bankjes, boom- kransen, vuilnisbakken, verkeersborden en -paaltjes worden door de stratenmaker geplaatst. Daar komt veel vakkennis bij kijken. Een professionele straten maker heeft kennis van verschillende ondergronden. In die ondergrond kan de stratenmaker ook een cu- net aanleggen. Dit is een uitgraving die verstevigd wordt als fundering voor bijvoorbeeld wegen of nuts- leidingen. Verschillende soorten bestrating als tegels, klinkers, keien en natuursteen vragen allemaal een ei gen aanpak, materialenkennis is daarom belangrijk. Simon: „Als stratenmaker ben je een zelfstandig wer kend vakman. Je kan vanaf een tekening alle hoogtes zetten." Hierbij gebruikt de stratenmaker wiskundige formules. Vanaf een nulpunt wordt er evenwichtig naar een meetpunt gewerkt. Voor de waterafvoer loopt de stoep bijvoorbeeld schuin af, de weg staat bol en tussen twee afvoerkolken zit een breekpunt. „Voor jongens die wat meer moeite met wiskunde hebben hoeft het geen belemmering te zijn om toch stratenmaker te kunnen worden" zegt Simon. Een stratenmaker werkt bijna altijd in een koppel met een opperman. Deze assisteert de stratenmaker door stenen aan te voeren, stenen aan te knippen, af te tril len, zand in te vegen en bijkomende werkzaamhe den. Soms stuurt de stratenmaker grotere groepjes aan en daar zijn leidinggevende capaciteiten voor no dig. Voor de rapportage van werkvoortgang en ge bruikte materialen moet een stratenmaker ook admi nistratieve taken uitvoeren. „Je moet wel enthousiast zijn. Een aannemer vraagt per koppeltje een bepaalde hoeveelheid productie per dag. Het is een sport om dat te halen, dus je moet lekker kunnen werken" lacht Simon. Ondanks dat machines steeds meer zware werkzaam heden overnemen blijft het beroep van stratenmaker zwaar. Bang om vroegtijdig te verslijten is Simon niet „Als je verstandig werkt en goed gebruik maakt van de mechanische hulpmiddelen kan je het best tot je pensioen volhouden. Je bent lekker met je handen be zig met een mooi product. Buiten werken is lekker en bij een regenbui trek je toch gewoon je regenpak aan? En het mooiste is nog dat je overal komt." David van de Velde werkt onder toeziend oog van leermeester Simon Sijbrands aan zijn theorie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46