361 sport Toeval brengt Bos bij BC Vlissingen Compromisloos Argos wil de wereld verbeteren Amerikaanse vindt haar draai bij Zeeuws basketbalteam zaterdag 12 januari 2013 Basketbalvereniging BC Vlissin gen heeft sinds 2008 een Ameri kaanse speelster in de gelede ren. Haar naam is Sheri Bos- Brooks. Hoe zij bij de Vlissingse club terecht is gekomen is een verhaal apart. door Len Wolters Zeeland samen met hem en onze twee kinderen. Spanje is niet het ideale land om je kinderen groot te brengen. De gezondheidszorg en de verzekeringen zijn daar niet goed geregeld. Maar de voornaam ste reden om in 2007 naar Neder land te verhuizen was om dichter bij Marco's familie te gaan wonen. En dan konden de kinderen en ik ook Nederlands leren. Bovendien kon Marco gelijk aan het werk. Dat was in Amerika niet mogelijk als we daar naartoe zouden verhui zen." In het begin was het in Nederland wel even wennen voor de Ameri kaanse. Ze kende de familie van haar man nog maar net en sprak geen woord Nederlands. Door het volgen van taalcursussen kan ze te genwoordig uitstekend uit de voe ten in het Nederlands. In de periode toen Bos-Brooks in Spanje woonde, basketbalde ze niet meer. Ook in Neder land was ze dat niet meer van plan. Het was een gesloten boek voor haar. Totdat Marco haar in 2008 mededeelde dat ze met de basketbalsters van BC Vlissingen mee mocht gaan trainen. „Ik was compleet verrast. Bij onze bezoe ken aan mijn familie in Amerika werd veel over basketbal gepraat. Hij wilde het dus weieens zien of ik het een beetje kon. Ik werd door de coach van BC Vlissingen, Tom Joziasse, uitgenodigd. Dat aanbod kon ik natuurlijk niet afslaan." Kort na haar debuut raakte ze zwanger van haar tweede kind. Ze lag er twee jaar uit, maar de laatste twee seizoenen speelt ze weer vol op wedstrijden voor de Vlissingse formatie. „Het is erg gezellig met de dames. En het niveau waarop we spelen is prima. Ambitie heb ik niet meer in het basketbal, die tijd heb ik gehad. Ik concentreer me nu vooral op de internetstudie die ik volg aan de New School in New York." Ze doet daar een Master-op- leiding om mensen een tweede taal te kunnen leren. Bos-Brooks heeft het erg naar haar zin in Nederland. „Het leven is hier prima, maar ik mis mijn fami lie en vrienden in de VS heel erg." Of haar toekomst in Nederland ligt, weet ze niet Maar voorlopig blijft ze nog wel een poosje in Zee land wonen. e 31-jarige Sheri Bos- Brooks woont sinds 2007 samen met W haar man en twee M kinderen in Neder land. De roots van de basketbalster die tegenwoordig in Middelburg woont, liggen in het Amerikaanse Tennessee. Basketbal domineerde het leven van Bos-Brooks totdat ze 23 jaar werd. „Het is me met de paplepel ingegoten", vertelt Bos-Brooks in haar huis in Middelburg. „Mijn twee broers speelden beiden bas ketbal en het is een echte volks sport in Amerika. De kans dat ik ging basketballen was dus groot." In de Verenigde Staten wordt sport vooral georganiseerd vanuit scholen. „Ik speelde voor mijn middelbare school, Adamsville High School. Dat was prachtig. Duizenden mensen kwamen naar onze wedstrijden kijken, iets wat je in Nederland nooit zal zien. De sport in Amerika is huge. De krant besteedt er veel aandacht aan en als je een beetje goed uit hun ver halen komt, kan je ver komen in de VS." In deze periode trainde Bos-Brooks vijf dagen in de week één uur per dag. Vervolgens speel de ze één of twee wedstrijden per week en oefende ze ook nog eens voor zichzelf in het weekend. Haar ouders zagen haar talent en wil den erop inzetten. Vanaf toen geen zomerbaantjes meer, maar keihard trainen in de vakantie. Haar ouders hadden namelijk niet genoeg geld om een universitaire studie voor haar te betalen. „Uni versiteiten in Amerika zijn erg duur", vertelt Bos-Brooks. „De makkelijkste oplossing was om me door goed te basketballen in de kij ker te spelen bij een universiteit. In de Verenigde Staten is het na melijk mogelijk om met je sport een beurs te verdienen die ervoor zorgt dat je naar een universiteit Sheri Bos-Brooks: „Toen het langzaamaan iets begon te worden dacht ik: Nederland. En zie hier. Nu woon ik in Zeeland." kan. We konden ook geld gaan le nen bij de bank, maar dit was een stuk makkelijker." Haar carrière verliep voorspoedig. Ze werd geselecteerd om voor de universiteit in Georgia, het Berry College, te gaan spelen. Daardoor verdiende ze de beurs waar zij en haar ouders op hoopten. Vanaf dat moment bestond bijna haar hele leven uit basketbal. Ze trainde zes keer per week tweeënhalf uur, deed vier keer per week aan krachttraining en speelde twee tot drie wedstrijden in de week. Toch kreeg ze er geen hekel aan. „Het is de sport waar ik van hield en nog steeds van houd. Veel van mijn vriendinnen zaten in het team, dus ik vermaakte me prima." In de tussentijd volgde ze ook nog een studie. Ze wilde graag lerares Spaans worden. Dat de ze keuze haar uiteindelijk in Mid delburg zou brengen, had ze nooit kunnen vermoeden. Tijdens haar studie ging Bos- Brooks voor een periode naar Spanje. „Ik was meteen verliefd op het land. Toen ik weer in Amerika was, wilde ik terug. Na het afron den van mijn studie, kreeg ik een geweldige baan aangeboden op een middelbare school. Ik kon daar Spaanse les gaan geven en bas- ketbalcoach worden. Buiten mijn dubbele salaris zou de school ook voor onderdak zorgen. Na lang wikken en wegen besloot ik om er niet op in te gaan. Ik wilde terug naar Spanje. Eerst voor een jaartje, en daarna zou ik wel verder zien." Voor Bos-Brooks' ouders was het geen grote verrassing. „Ze zagen het al een beetje aankomen. Ze vonden het natuurlijk erg jammer, maar ze wisten dat als ik iets in mijn hoofd had ik dat toch zou doen." Bos-Brooks vertrok op haar 23e verjaardag in 2004 naar een klein dorpje boven Madrid. „Ik werd daar au pair. Ik ging voor twee kin deren zorgen. Dit was de makke lijkste optie om naar een land te dit wordt niks, want ik ga nooit naar foto Ruben Oreel kunnen verhuizen en een baan te vinden." Bos-Brooks hield het vijf maan den vol bij het gezin. Nadat ze met kerst voor even was teruggekeerd naar Amerika, wilde ze op zichzelf gaan wonen. „Dat deelde ik het ge zin in Spanje mee. Ik had er een prima tijd gehad, maar ik wilde wat anders. Ik had alleen geen huis en geen werk meer. Wonder boven wonder was dit allemaal binnen een paar dagen geregeld." Ze vond een huisje en kwam via een vriendin bij een internationa le school terecht. Daar ging ze En gelse les geven. Op een dag ging Bos met een vriendin bij een voetbalwedstrijd kijken in Madrid. Daar speelde een zekere Marco uit Nederland, de man waarmee ze nu samen woont. „Het was geen liefde op het eerste gezicht, moet ik zeggen. Maar toen het langzaamaan iets be gon te worden dacht ik: dit wordt niks, want ik ga nooit naar Neder land. En zie hier. Nu woon ik in door Ad Pertijs ALTEA HILLS - Het klimaat aan de Spaanse Costa Blanca is prima op deze dag dat promovendus Ar- gos-Shimano op zijn buitenlandse 'thuisbasis' in Altea Hills vol trots de derde Nederlandse World-Tour- formatie presenteert. Nu het kli maat in de wielersport nog, is de boodschap die teambaas Iwan Spe- kenbrink en ploegleider Rudi Kem- na de wereld mee wil geven bij de aanvang van het eerste seizoen in de hoogste liga van het wielerren- nen. „Wij gaan nooit compromissen sluiten", zegt Spekenbrink op stelli ge toon. „Als blijkt dat het niet mo gelijk is om op onze manier top sport te bedrijven, moet de hele omgeving waarin wij zitten zo worden aangepast dat we wel com promisloos kunnen blijven opere ren." Verbeter de wereld, begin bij je zelf, met die aloude filosofie ging het team vijf jaar geleden op pad. „Dat was niet altijd de gemakkelijk ste weg, wel de duidelijkste", zegt Kemna. In een wereld vol opportu nisme, bleef de toenmalige Skil-formatie vasthouden aan haar visie en daarmee samenhangende uitgestippelde weg naar de top. Vo rig jaar viel heel veel op zijn plek. De Nederlandse energieproducent Argos stapte in als hoofdsponsor, met Marcel Kittel en John Degen- kolb spurtte de ploeg naar veel gro te zeges en de Tour omarmde de ploeg als het boegbeeld van de toe komst. De promotie naar de World Tour was niet meer dan een logische finishing touch in een wereld die snakt naar echt schoon wielrennen. „Jullie geloofden toch niet echt dat we Joaquim Rodriguez zouden ha len", zegt Kemna over het bericht van vorige week als zou de Span jaard worden ingelijfd door Argos. Het team gaat volgens hem nooit in zee met renners, waaraan de ploeg zich moet aanpassen of van wie niet alle achtergronden be kend zijn. „Als je eenmaal jaren lang een ploeg hebt gebouwd als deze, moet je niet plots van rich ting veranderen", verklaart Kemna het succes van het team. Kittel en Degenkolb zijn meegezogen in de filosofie van het team. „Ik ben er achter gekomen dat onze manier van werken en denken helemaal bij mij past. Hier kan ik presteren door mezelf te zijn. En dat werkt", vertelt Kittel. De Duitser is een uitgesproken pleitbezorger van het schone wiel rennen. Een modelrenner in wat een modelploeg moet zijn voor Spekenbrink en Kemna. „De sport moet het probleem duidelijker be noemen", zegt Spekenbrink. „Het probleem zijn niet de renners die in het verleden doping gebruikt hebben. Het probleem was de cul tuur waarin jonge jongens terecht komen. Niemand van hen droom de er ooit van doping te gebrui ken. Maar ze kwamen allemaal voor een keuze te staan: wel of geen doping gebruiken. Wel of geen succes. Wij als ploegen heb ben de verantwoordelijkheid om er voor te zorgen dat er voor de renners een klimaat ontstaat waar in die keuze niet meer gemaakt hoeft te worden." Een ding heb ben Spekenbrink en Kemna zich dan ook voorgenomen: „Nog meer uitdragen waar we voor staan." Kemna gooit de oude over- gangsnaam van de ploeg op tafel: it4i. „Dat staat echt voor iets: team spirit, innovatie, inspiratie, integri teit, improvement. Alleen door je daar aan vast te houden word je beter."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 36