21 zeeland ap Sportclubs juichen vangnet voor kind toe Maximale vergoeding van 225 euro 'Gevangene dupe rivaliteit' I b: 1 li ii Cadeau PZC zaterdag Negen gemeenten steunen fonds zaterdag 12 januari 2013 door Maikel Harte Mijn dochter wordt woensdag vijf, tjon ge, wat gaat het hard. En wat moeten we haar geven? Het stikt al van het speelgoed in Huize Harte en waar speelt ze het liefste mee: de tele foon van haar moeder. Deze kun je geen onbewaakt moment laten liggen of haar vingertje glijdt over het touchscreen: „Mag ik een spel letje downloaden?" Ik heb geen idee hoe dat moet, ik lijd digitaal een wat armoedig be staan. Behalve het emailverkeer op mijn werk bezondig ik me er niet aan. Ik heb een poging op Facebook gedaan, maar dat is on dertussen al zo lang geleden dat ik mijn wachtwoord ben verge ten. En ik heb weliswaar zelf een telefoon met alles erop en eraan, maar verder dan sms-en en bellen kom ik niet. Ook mijn moeder ziet het allemaal vol verwonde ring aan. Toen zij vijf was, kregen ze thuis voor het eerst telefoon. In de gang tegen de muur. Haar opa en oma keken daar weer verwon derd naar, die hadden op hun beurt J .,«1 net was. Als ze op mijn moeder kwamen pas sen en de telefoon ging, dan na men ze niet op, maar riepen ze al leen maar: „Ze zien nie thuuuüs!" Televisie was er niet in haar kin derjaren, alleen radio. Op zondag middag luisterden ze dan naar G.B.J. Hilterman die de toestand van de wereld besprak. Voortdu rend had hij het over Europa. Mijn moeder vond dat dan oneer lijk: „Waarom gaat het altied over 'eur opa' en nooit eens over 'mien opa'?" Zo klein was de wereld. Moet je nu eens kijken: we reizen kriskras door Europa, en er gaat geen dag voorbij of de schulden crisis van het continent komt wel in het nieuws voorbij. Er is veel veranderd. En dus ook wat ca deaus betreft. Mijn moeder kreeg een zelfge maakte hoepel, ik weet nog dat ik tot m'n twaalfde ieder jaar een bal vroeg, want voetbal was m'n lust en m'n leven. Nu vroeg ik aan mijn dochtertje wat ze wilde heb ben voor haar verjaardag. En wat antwoordt ze: „Een iPad!" Een iPad? Een schildPad kan ze krie- gen. Gewoon lekker ouderwets. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt €28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl 6 weken lang de krant voor 9,95 Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor C 9,95 (PR06AKTTE). Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis (NA28). Ik betaal doormiddel van automatische incasso: 28,95 per maand 82,50 per kwartaal QmOv Adres: Postcode: lilmnnni i -ita - woonplaat* (o.avoor bezorgcontrole): Emailadres: Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. gekemngnummerHandtekening: Ga naar pzc.nl/abewntren of stuur deze bon zonder postzegel naar. PZC, lezersservice, Antwoordnr. 54050,5004 VB Tilburg. non de «ram en op de» De gemeenten Middelburg, Vlissingen, Terneuzen, Goes, Kapelle, Veere, Schouwen-Duiveland, Reimerswaal en Hulst steunen het Jeugdsportfonds. Patrick Vader van SportZeeland hoopt dat Sluis, Borsele, Tholen en Noord-Beveland snel aanhaken. „We zijn al met hen in gesprek." Sinds de invoering van het Jeugdsportfonds in 2008 ma ken steeds meer gezinnen er ge bruik van. De sportverenigingen zijn blij met het vangnet, want nu kunnen kinderen uit arme gezinnen toch blijven sporten. door Maurice Steketee en Len Wolters Contributie is één van de belangrijkste in komstenbronnen voor sportclubs. Zeker in een tijd waarin de sponsorinkomsten teruglopen, is het geld van de leden cruciaal om te kunnen blijven bestaan. Vol gens de Stichting Waarborgfonds Sport, dat de jaarstukken van 1200 sportorganisaties controleert, is de financiële huishouding bij clubs niet altijd even rooskleurig. „Waak zaamheid is geboden." Al het geld dat binnenkomt is welkom. Het lidmaatschap bij een vereni ging kost gemiddeld honderdvijf tig euro per jaar, maar dat bedrag is niet door iedereen op te bren gen. Het aantal clubs dat te maken krijgt met gezinnen die de contri butie voor hun kind niet meer kunnen betalen loopt op. In 2012 kregen zo'n honderdvijftig Zeeuw se verenigingen een of meerdere bijdragen uit het Jeugdsportfonds. Bijna duizend gezinnen werden ge holpen en de verwachting is dat dit aantal dit jaar flink zal op lopen. Clubs zijn content over het Jeugdsportfonds. Bij HW24 uit Hulst maken vijftien leden ge bruik van het vangnet. Een fikse toename, laat Jan Knibbeler weten die namens de Hulsterse voetbal club belast is met de aanvragen. „De laatste jaren hebben we steeds meer leden die gebruikmaken van het Jeugdsportfonds", vertelt Knib beler. „Het gaat vooral om allocht one gezinnen. Ook zitten er een paar tussen van wie de ouders ge scheiden zijn." Knibbeler juicht de komst van het fonds toe. „Ze ge ven niet zomaar geld aan gezin nen, maar geven bonnen. Hier door kunnen leden alleen de beno digdheden halen die op het kaart je staan. Ook verwijzen we leden door. We maken niet bekend om wie het gaat, zodat mensen zich niet hoeven te schamen." FC Dauwendaele is koploper als het gaat om leden die gebruikma ken van het Jeugdsportfonds. „On geveer veertig", vertelt Rolf Hu berts van de ledenadministratie. Het aantal leden dat een betalings achterstand heeft is fors. „Iets te veel als je het mij vraagt. Jarenlang hebben we het aan laten modde ren, maar de laatste tijd pakken we dit soort dingen keihard aan." Soms is het voor leden echt niet mogelijk om de contributie te beta len. „Dan treffen we een regeling." Ook worden sommige mensen doorverwezen naar het Jeugdsport fonds. „Maar dat blijft altijd lastig, wij kunnen niet in iemand z'n por temonnee kijken." Bij SSV'65 krijgen ze de laatste ja ren steeds meer verzoeken van le den om een betalingsregeling te treffen, laat penningmeester Wim Schrijver van de Goese voetbal club weten. Zo'n twintig mensen hebben een regeling getroffen. Een stijging vergeleken met de afgelo pen jaren. „Een gouden regel bij ons is dat niemand van de situatie afweet." De penningmeester is vol lof over het fonds. „Het is uitste kend dat gemeenten meedoen." Voetbalclub Zeelandia Middelburg onderstreept dat. „Het eerste team draagt 'Jeugdsportfonds' op het shirt en we maken jaarlijks een be drag over", aldus voorzitter Yous- sif Hamzaoui. Maar niet alleen leden van voetbal clubs maken gebruik van het fonds. Bij gymnastiekvereniging EMM in Terneuzen vinden ze dat iedereen de mogelijkheid moet hebben om te sporten. Rien van Weele van de ledenadministratie. „Vier van de tweehonderd leden is niet veel dat er gebruik van maakt, maar normaal was het er geen één." Ook Judovereniging Geel hoed heeft steeds meer leden die een beroep doen op het vangnet. Directrice Dita Mulder: „Iedereen moet de ruimte en het geld heb ben om te kunnen sporten." Er zijn ook clubs waar amper spra ke is van een toename. Bij handbal vereniging Delta Sport in Zierik zee is geen één lid dat er gebruik van maakt. Bij zwemclub De Schel de in Terneuzen is eveneens geen sprake van een stijging. „Maar zwemmen is geen dure sport", zegt bestuurslid Pieter Raes. Wie een beroep doet op het Jeugdsportfonds kan maximaal een ver goeding krijgen van 225 euro. Ver der kunnen ouders een tegemoet koming krijgen bij de aanschaf van materialen en sportkleding. „Ouders krijgen dat bedrag niet zelf op hun rekening, het gaat rechtstreeks naar de sportclubs", vertelt Patrick Vader van SportZee land, de beheerder van het fonds. „Om voor de regeling in aanmer king te komen, mag het inkomen niet boven het sociaal minimum uitkomen. De aanmelding ver loopt via intermediairs. Denk bij voorbeeld aan Bureau Jeugdzorg, AZZ, Vluchtelingenwerk en Mee Zeeland. Ouders kunnen zelf geen aanvraag indienen." Het fonds wordt gevuld door de provincie Zeeland (25 procent), negen Zeeuwse gemeenten en vanuit het landelijke fonds. „Maar er zijn ook andere sponsoren." Vader benadrukt dat het fonds er niet is om betalingsachterstanden weg te werken. Ook wordt er maar één sport per kind vergoed. MIDDELBURG - De gevangene die woensdag centraal stond bij een vermeende bevrijdingsactie in ge vangenis Torentijd in Middelburg is waarschijnlijk slachtoffer gewor den van een actie van een rivalise rende partij. Dat zegt zijn advocate Anouk Stoop. Het gaat om een Terneuze- naar, die in februari 2011 bij het voormalige café De 2 Heeren bij een schietpartij drie mensen ver wondde. Hij is daarvoor tot negen jaar cel veroordeeld. Stoop wil niets kwijt over de identiteit van haar cliënt. „Volgende week dient zijn zaak het hoger beroep. Dat de bedreigingen uit rivaliserende hoek zouden komen, kan ermee te maken hebben dat hij op basis van onjuiste verklaringen is veroor deeld voor een poging tot moord. Door alle commotie wordt mijn cliënt als zware crimineel gestigma tiseerd. En dat speelt het andere kamp in de kaart." Stoop zegt dat de man niets wist van de bevrij dingsactie. „Als hij zou willen ont snappen, dan is het toch vreemd om dat vooraf aan te kondigen? Hij is dit nooit van plan te zijn ge weest. Hij wil gewoon een eerlijk proces." De man werd vanwege al le commotie overgeplaatst naar de zwaar beveiligde gevangenis in Vught. „Daar moest hij van mij vernemen waarom hij is overge plaatst. Hij zit volkomen onnodig nog steeds in afzondering vast." F 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2