241 zeeland Zorg om plan voor sluiting Torentijd Man eist verkoop huis lastige buren Beschermd natuurgebied Onderzoek zinloos geweld Knokke loopt 'Jeugd langs grens gaat in België drinken' 1 zaterdag 12 januari 2013 W door Piet Kleemans Het Rammegors, ingeklemd tussen de Krabbenkreekdam en het Schelde-Rijnkanaal, is sinds 1991 beschermd natuurgebied. Het wordt beheerd door Staatsbosbeheer. Advocaat Robert Madou van stichting Het Nieuwe Atlantis bestrijdt nu dat deze rijksinstelling ook eigenaar is van alle percelen in het gebied. zierikzee - De gemeente Schou- wen-Duiveland maakt zich ernstig zorgen om plannen voor sluiting van gevangenis Torentijd in Mid delburg. Burgemeester Gerard Ra- belink dringt in een brief aan mi nister Ivo Opstelten aan op in standhouding van Torentijd. „Ik heb de minister met klem ver zocht dit besluit niet te nemen. In het hoogseizoen hebben we 120.000 mensen in de Westhoek. Dan kan het niet zo zijn dat twee agenten een persoon naar Breda of misschien wel Vught moeten bren gen. Die ben ik dan minimaal vier uur kwijt. Als burgemeester zal ik mij er hard voor maken dat wij geen ondergeschoven kindje zijn." De raadsfracties delen de zorg van Rabelink en maken zich ook zor gen om de politie-inzet als de ge plande schaalvergroting is doorge voerd. Jacqueline van Burg (Leefbaar Schouwen-Duiveland): „Wij zet ten vraagtekens bij schaalvergro ting en zijn bezorgd over de priori- tering. Wordt al niet snel gezegd dat het allemaal wel mee zal vallen in rustig Zeeland?" knokke - De politie hoort nog ge tuigen, die de toedracht kunnen verduidelijken van een opstootje bij het Casino in Knokke tijdens de nieuwjaarsnacht De 19-jarige Niek van Cuijck uit Retranchement werd toen, na be zoek aan Sylvester-Nightfeest, zon der enige aanleiding in elkaar gesla gen. Hij was even buiten bewustzijn, liep een hersenschudding op en brak zijn pols en vier tanden. Vader jacky van Cuijck is tevreden over de serieuze manier waarop de Knokse politie het onderzoek oppakt. hulst - Horecaondernemers in Zeeuws-Vlaanderen, met name in de grensstreek, zijn bang dat ze veel jeugdige klanten kwijtraken als de leeftijd waarop jongeren al cohol mogen kopen wordt ver hoogd van zestien naar achttien jaar. De exploitanten denken dat er een stroom alcoholtoerisme naar Bel gië zal ontstaan. Over de grens mo gen jongeren onder de achttien jaar dan nog wel een biertje ko pen. Bovendien zijn de drankjes ook nog eens goedkoper vanwege de verhoging van de btw in Neder land, wat het uitgaan over de grens extra aantrekkelijk maakt. Stichting claimt deel van het Rammegors door Rob Paardekam Rijkswaterstaat heeft fouten met perceel nummers gemaakt bij de aanvraag van ver gunningen voor het verzilten van het Rammegors. Dat zegt advocaat Robert Madou na onderzoek in het kadaster. Hij zegt tevens te hebben ontdekt dat Staatsbosbeheer helemaal niet de eigenaar is van twee percelen in het natuurgebied. De Stichting Het Nieuwe Atlantis, die zich ver zet tegen de verzilting van Het Rammegors, heeft daarom het ei gendom van deze twee percelen geclaimd. „Daarmee komt het hele plan op losse schroeven te staan", stelt Madou, de advocaat van de stichting. Door het maken van een doorlaat- middel in de Krabbenkreekdam wil Rijkswaterstaat het water van de Oosterschelde in het Ramme gors laten stromen. Op die manier moeten daar weer schorren en slik ken ontstaan. Dat is volgens Rijks waterstaat van groot belang, om dat het aantal schorren en slikken in de Oosterschelde in rap tempo afneemt door de zandhonger. Toch zijn er ook veel tegenstan ders van het getijdeherstel. Zo is Daan Kempeneers uit Sint Philips- land op internet een petitie begon nen, die vrijdag al 262 keer was on dertekend. Hij wijst erop dat veel dieren straks niet meer in het Rammegors kunnen leven en dat de inwoners van het dorp hun schaatsplek kwijtraken. Verder vindt hij het belachelijk dat het Rijk in een tijd van bezuinigingen 7,7 miljoen euro uittrekt om het ene stukje natuur te vervangen door het andere. Met vrijwel diezelfde argumenten verzet ook de stichting Het Nieu we Atlantis zich tegen het plan. Ze heeft bij de provincie bezwaar ge- 1 Het perceel waarvan volgens Robert Madou het verkeerde nummer is vermeld in de ontgrondingsvergunning. Daarom mag het volgens hem niet onder water gezet worden. 1 f 1 t 1 1 1 1 1 2 3 De percelen die g volgens Madou geen t' 1 f J eigenaar hadden, omdat ze verkeerd stonden geregi streerd. Het Nieuwe Atlantis heeft nu het eigendom van de grond geclaimd. Donja Odijk maakt tegen het verstrekken van de vergunningen, maar dat werd ongegrond verklaard. De stichting, die op zegt te komen voor alles wat leeft, zal nu bij de Raad van State een poging doen om het ge tijdeherstel tegen te houden. Raadsman Robert Madou denkt een sterke zaak te hebben, zeker na wat hij onlangs ontdekte bij het kadaster. Bij de vergunning die Rijkswater staat heeft aangevraagd in het ka der van de ontgrondingenwet is volgens hem een verkeerd perceel nummer vermeld. „Er is aanvraag gedaan voor nummer G597, maar dat ligt helemaal niet in het Ram megors", stelt Madou. „Sterker nog: het bestaat helemaal niet. Het perceel waar het om gaat, heeft nummer H597, maar daar heeft Rijkswaterstaat dus geen vergun ning voor. Dat betekent dat het stuk grond niet onder water mag worden gezet." Madou was zeer verbaasd toen hij de fout ontdekte. „Ik wist gewoon niet wat ik zag. Dat een professio nele organisatie zulke fouten maakt! En bij de provincie hebben ze kennelijk ook geen controle uit gevoerd, want de vergunning is klakkeloos verstrekt." Maar het werd nog gekker. De an dere twee percelen (het Ramme gors bestaat in totaal uit drie ka dastrale percelen) zijn volgens Ma dou helemaal geen eigendom van Staatsbosbeheer, zoals algemeen wordt verondersteld. In het kadaster hebben percelen behalve een nummer ook een loca tie. De twee betreffende percelen hebben in het kadaster de locatie 'Eendracht', maar die bestaat vol gens Madou helemaal niet meer. „Dat moet de locatie 'Rammegors' zijn", stelt hij. „Ik vermoed dat de percelen destijds, toen het gebied in zijn huidige vorm ontstond, ver keerd zijn geregistreerd. De huidi ge registratie, met als locatie Een dracht, is niet geldig. Dat heb ik door een notaris laten bevestigen. Feitelijk hadden de twee percelen dus geen eigenaar. Niemand had ze immers ooit laten registeren met de juiste locatie." Dat heeft de stichting Het Nieuwe Atlantis nu wel ge daan en die beschouwd zichzelf dan ook als eigenaar van de twee percelen. Madou geeft toe dat dit een vrij ongebruikelijke ac tie is. Het is volgens hem zelden of door Nadia Berkelder kruiningen - De overlast van de de buurman en buurvrouw is zo extreem, dat een man uit Kruinin gen zich genoodzaakt voelt om ge dwongen verkoop van het huis van de buren te eisen. Er komt dagelijks van alles bij hem over de schutting: appels, eieren, etensresten en uitwerpselen. Poep van honden, maar ook uitwerpse len van mensen. Om daar een einde aan te maken, stapte de bewoner afgelopen zo mer naar de rechter. Die legt het stel een dwangsom op: iedere keer als er nog iets werd gegooid, zou een boete van vijf honderd euro volgen, tot een maxi mum van vijftigduizend euro. De buren gaan daar niet tegen in be roep. Ze gooien niks over de schutting van de buurman, vinden ze, dus is beroep niet nodig. In oktober 2012 dient de buurman een claim in van ruim tienduizend euro, hij heeft alle keren dat hij weer iets in de tuin vond bij elkaar opgeteld: het stel in het huis er naast betwist opnieuw dat ze din gen over de schutting gooien. En dan, nog geen twee weken la ter, legt de buurman beslag op het huis van het stel en vraagt de hy potheekverstrekker om het huis ge dwongen te verkopen. Dat is een extreem middel, vindt ook zijn advocate Anneline Nieu- wenhuijse, maar volgens haar is het de enige manier om het geld te kunnen innen. „Er is verder on voldoende vermogen", aldus de ad vocate Beslag op het huis gaat veel te ver, vinden de buren op hun beurt: bo vendien is de executiewaarde van de woning veel lager dan de hypo theek die erop rust: de buurman kan dus ook na de verkoop van de woning geen aanspraak maken op geld: het stel heeft dan alleen maar schulden. Voor de rechtbank in Middelburg diende deze week een kort geding waarin het stel eiste dat het beslag op hun huis wordt opgeheven. De uitspraak volgt in de loop van vol gende week. Volgens de advocate van de man die de overlast ervaart, waren juri dische stappen de enig overgeble ven mogelijkheid. „Alles is al geprobeerd. Meneer heeft zich tot de politie gewend, tot de gemeente. Er zijn meerdere bemiddelingspogingen geweest. Dat heeft allemaal niets opgele verd", aldus de raadsvrouw. „Mijn cliënt is slachtoffer in deze zaak", zegt advocate Nieuwen- huijse. Hij is inmiddels ten einde raad. De vraag die nu bij de rech ter ligt, is de vraag wat er moet ge beuren om deze mensen te stop pen." De advocate van de tegenpartij wil geen commentaar op de zaak ge ven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24