26 [zeeland DAGBOEK Zeeuwse focus is niet die van alle partijen Nog nooit een derby verloren Zeeland maakt referendum mogelijk EF Terugblik NV Westerscheldetunnel Giovanni Siereveld is naast student vooral voetballer. De aanvoerder van Hoek speelt vandaag met zijn ploeg de beladen derby tegen Kloetinge, de club waarvoor hij in het verleden twee seizoenen uitkwam. Afgelopen week hield de Vlissinger voor deze krant een dagboek bij. Vrijdag 4 januari Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag zaterdag 12 januari 2013 Tunnel was in 2012 iets vaker dicht door Ben Jansen BORSSELE - Ijspegels en wegwerk zaamheden zijn er de oorzaak van dat de Westerscheldetunnel het af gelopen jaar iets minder vaak be schikbaar was dan in de drie voor gaande jaren. Tijdens de periode van strenge vorst in februari moest de tunnel verscheidene keren dicht om ijspe gels bij de inritten te verwijderen." De verdubbeling van de tunnel weg in Zeeuws-Vlaanderen en de aansluiting op de Sluiskiltunnel noopte enkele malen tot afsluiting van de westbuis. Het aantal pech- gevallen nam af; in de tunnel zelf deden zich in 2012 geen ongeluk ken voor. Een en ander betekent dat de tun nel 97,8 procent van de tijd be schikbaar was. In 2011 bedroeg dat percentage 98,2. „Jammer", consta teert directeur Harald Schoenma kers van de NV Westerscheldetun nel. „We streven naar een beschik baarheid van 98 procent. Dat heb ben we dus net niet gehaald." Het aantal passages door de tun nel daalde vorig jaar licht: 5.785.485 keer gingen de slagbo men op het tolplein omhoog (0,6 procent minder dan in 2011). Die vermindering kwam voor Schoen makers niet als een verrassing. „In 2011 hadden we een opmerkelijk forse stijging van het aantal passa ges met 4,7 procent Het was wel duidelijk dat we die, zeker in het licht van het huidige economische klimaat, niet zouden kunnen vast houden." De crisis deed zich met name voelen in het aantal vracht- wagenritten. Dat nam met 4,6 pro cent af. De daling van het aantal passages is er de oorzaak van dat het tunnel- bedrijf de mijlpaal van gemiddeld 16.000 voertuigen per etmaal niet haalde. In 2011 (gemiddeld 15.940 voertuigen per etmaal) leek die binnen bereik, maar vorig jaar bleef het gemiddelde op' 15.807 voertuigen per 24 uur steken. De t-tag blijft onverminderd popu lair bij tunnelklanten. Het aantal abonnees en het aantal uitgegeven tolkastjes namen beide toe. Bijna 1 miljoen ritten door de tunnel vie len in de goedkoopste categorie doordat de bestuurders in aanmer king kwamen voor de veelgebrui- kerskorting. Die geldt vanaf het moment dat het tolinningssys- teem heeft geregistreerd dat met een t-tag in een jaar 150 keer door de tunnel is gereden. In 2012 is in opdracht van de NV Westerscheldetunnel het driejaar lijkse klanttevredenheidsonder- zoek verricht. De tunnel scoorde 7,9; 0,1 procent meer dan in 2009. Schoenmakers had dat wel ver wacht, omdat de tunnelgebruikers zeer te spreken zijn over de verdub beling van de wegen die naar de oeververbinding leiden. door Marcel Modde MIDDELBURG - 'Land in Zee', het nieuwe masker van de provincie Zeeland, zit niet bij iedereen even lekker. D66, GroenLinks, SP en de PW vinden het te ver gaan de 'nieuwe focus' van Gedeputeerde Staten los te laten op iedere verde re beleidsnota uit de Abdij en ook nog eens te spiegelen aan de (wet telijke) taken van de provincie. Het concept Land in Zee werd in oktober gepresenteerd om de uit voering van het collegeprogramma vorm te geven. Die focus moet naar idee van GS leiden tot 'duide lijke keuzes in wat we wel en niet gaan doen de komende jaren'. De verwachting is dat die aanpak zorgt voor meer samenhang en verbinding in Zeeland, én 'een dui delijkere positionering van Zee land buiten de provincie'. Daar naast hoopt het college dat inwo ners, bedrijven en maatschappelij ke organisaties door het concept geïnspireerd raken en dit leidt tot nieuwe 'productmarktcombina ties'. De Stichting Promotie Zee land Delta is al vol overtuiging op die kar gesprongen, wat onder meer heeft geleid tot een reclame- filmpje van de provincie op natio nale televisiezenders. Maar de grootste opgave om het Zeeuwse eenheidsdenken vorm te geven, kan nog wel eens in het pro vinciehuis zelf liggen, werd vrijdag duidelijk in de Statencommissie Bestuur, Financiën en Welzijn. Volgens de linkse oppositie is Land in Zee niets meer dan het col legeprogramma in een nieuw jasje. „En dat mag, maar noem het dan ook zo", wierp Alex Hijgenaar (D66) gedeputeerde Ben de Reu (Economie, PvdA) voor de voeten. De drie linkse oppositiepartijen en de PW hebben na de verkiezin gen twee jaar geleden hun steun aan het nieuwe collegeprogramma van PvdA, WD, CDA en SGP ont houden. „Ik had toen niets met dat programma en ik wens er ook niet via een achterdeur bij te wor den betrokken", aldus Leen Harpe van GroenLinks. Volgens De Reu doen GS nu ech ter precies waarin het vorige pro vinciebestuur tekort schoot: be stuurskracht tonen. „De conclusie in het rapport Calon was dat het onduidelijk was wat Zeeland wil, het ontbrak aan focus. Land in Zee geeft die richting aan." Wat voor mij een zwaar trainings weekend zou moeten worden, lijkt een weekendje vanaf de zijlijn toekijken te worden. Ik heb don derdagavond tijdens de training een tik gehad, waardoor ik nu veel last heb van mijn enkel en achil lespees. Ik kan er niet echt op steu nen. Met Hoek trainen we veel de komende dagen. Donderdag avond, vrijdagavond, zaterdagoch tend en ook zondagochtend. En tussendoor op zaterdagmiddag nog een oefenwedstrijd in Gent. Die moet ik laten schieten, ben ik bang. Ik ga nu ook geen risico's ne men. Volgende week moet ik fit zijn, de wedstrijd tegen Kloetinge wil ik koste wat kost spelen. Trainen of een wedstrijd spelen gaat niet lukken. Maar ik moet wel, net als de rest van de groep, om 9 uur 's ochtends in Hoek zijn. We ontbijten samen en dan hoor je wel een paar gasten klagen. Een heel weekend trainen, dat zijn we niet gewend. Ik snap Kenny Ver- hoene wel. Hij is nu een maand onze trainer en wil na de feestda gen wat extra's doen. We moeten een goede conditie hebben, om een sterke tweede helft van het sei zoen te kunnen spelen. Terwijl de selectie 's ochtends traint, laat ik me behandelen, 's Middags ga ik mee naar België. We verliezen met 4-1 van de belof ten van AA Gent. Ik vind het een geflatteerde nederlaag. Aan de an dere kant: we missen vijf basisspe lers door blessures en vakantie, dus is het geen schande dat we ver liezen. De jongens die wel spelen hebben weer meters gemaakt en wat ritme op kunnen doen. Dat is deze week het belangrijkste. Om 9 uur ontbijten we weer in Hoek, om 10 uur hebben we de laatste training van dit weekend. Ik kan wat loopwerk doen en ben als ik 's middags thuis kom he-le-maal kapot. Ik kruip even mijn bed in, waar ik normaal op zondag vaak op de bank hang en lekker voetbal kijk. Dan kom ik soms niet eens buiten. Alleen als RCS of Vlissingen tegen een leuke tegenstander speelt wil ik nog wel eens naar het voetbalveld gaan. Als dat niet zo is, blijf ik op zon dag lekker thuis en kijk ik wedstrij den op televisie. Voor mijn studie Management, Economie en Recht loop ik stage bij L'Escaut woonservice in Vlissin gen. Ik zou in augustus beginnen, maar ben vorig jaar mei al begon nen. Ik houd me vooral met plan ning en control bezig en heb het er goed naar mijn zin. Na de mid delbare school wist ik niet precies welke richting ik op wilde. Ik heb verschillende opleidingen gepro beerd en ben daarna gaan werken. Dat heb ik vier jaar gedaan, in de scheepsbouw bij wat toen nog de Schelde heette. Het was niet echt iets voor mij. Toen ik zeven jaar ge leden naar Hoek ging ben ik weer naar school gegaan. Ik heb mijn mbo-diploma gehaald en ben daarna naar de Hogeschool Zee land gegaan. Over anderhalf jaar hoop ik klaar te zijn en mijn HBO-diploma binnen te hebben. Daar heb je tenminste iets aan in de toekomst. Bij L'Escaut ben ik om half vijf klaar. Vanavond hoefik niet te trai nen in Hoek, maar ik rijd wel met een naar de sportschool. Dat pro beer ik twee keer per week te doen. Dan train ik vooral mijn bo venlichaam. Vroeger kon ik echt eten wat ik wilde. Nu merk ik, bij voorbeeld in de zomer, dat de ki lo's er makkelijk bij komen maar wel steeds moeilijker af gaan. Daar om wil ik wat extra's doen. Na een uur en een kwartier ben ik klaar en ga Ik naar huis. Na mijn stage rijd ik naar huis. Om half zeven stap ik zoals altijd samen met Reguillo Vandepitte, Regilio Pinas, Raymond Wolff en Roysel James in de auto richting Hoek. Ik kan weer gewoon mee- trainen en de wedstrijd tegen Kloe tinge begint te leven. Omdat wij dit seizoen al wat steken hebben la- door Marcel Modde MIDDELBURG - Inwoners van Zee land krijgen de mogelijkheid een referendum te houden. In de Pro vinciale Statencommissie Bestuur tekende zich vrijdag een meerder heid af voor het instellen van een verordening die een volksraadple ging het noodzakelijke juridische kader geeft. Het voorstel werd ingediend door D66, PVV, PvZ en de PvdA en kreeg ook de steun van de WD. Fractievoorzitter Kees Bierens plaatste daarbij evenwel de kantte kening dat het akkoord van de WD niet verder gaat dan het 'op de plank leggen van het gereeed- schap', zoals Alex Hijgenaar (D66) het initiatief omschreef. Bierens: „Principieel zijn wij tegen een refe rendum. Dus als het daar ooit op aankomt, reken dan niet op onze steun." Wat dat betreft deelt de WD het standpunt van coalitiegenoten CDA en SGP dat de gekozen volks vertegenwoordigers er niet voor niks zitten. „Wij zien het voordeel van een referendum niet in", aldus Patricia de Milliano (CDA). De verordening regelt dat iedere kiesgerechtigde inwoner van Zee land een verzoek tot referendum kan indienen, mits ondersteund door duizend medestanders. Ver volgens moet een definitief ver zoek de instemming krijgen van twee procent van de kiesgerechtig den. De uitslag van een volksraad pleging is niet bindend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 118