221 zeeland 9 5 |1É oK W/ Ik heb helaas verloren, het is niet anders' Bioscoop Terneuzen krijgt mogelijk eigen filmfestival in voorjaar 2014 Bij het hondje gaat elk pondje door het mondje Jan Stins M WW Opgewonden standje (2) PZC Lappenmand almanak Onderzoek naar zinloos geweld Knokke loopt nog 1 f 1 koekje 1 chocoladereep 1 glas melk 1 chipje ZEEUWSE KELDER KLASSENWERK zaterdag 12 januari 2013 door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand geven artsen, specialisten, assistentes én baas jes wekelijks een kijkje in de wereld van Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaande- ren in Terneuzen. In aflevering 2: een afvalprogramma voor honden. Ah, wil jij ook nog wat? Hier jongen, lik de pan maar even uit voor- dat-ie in de vaatwasser gaat. En met het botje van de schouderkarbonade weet je vast ook wel raad, hè? Vooruit kerel, omdat je zo braaf bent. Fout! Fout! Fout! Dierenartsassis tente Amber Stockman kan het niet vaak genoeg zeggen. Waar mensen na de feestdagen vaak wat extra op de kilo's letten, hoort dat bij huisdieren niet an ders te zijn. Amber is gespeciali seerd in een afvalprogramma voor honden en, in mindere ma te, katten. „Sinds kort hebben we ook een poes die moet afvallen, maar dat is nog een beetje zoe ken. Een poes valt minder snel af dan een hond, al was het alleen maar omdat je er niet zomaar even een rondje mee gaat lopen", vertelt ze. Met Jip, een tien jaar oude Vizsla, was dat anders. Zij viel na behan deling met Predffison vanwege een ziekte in de categorie 'obesi- tas'. „Prednison zorgt voor een hongergevoel, honden gaan er extra veel door eten. Als een hond vijf procent te zwaar is spreken we al van overgewicht, bij twin tig procent hebben we het over obesitas." Jip onderging het afval programma Fit4Dogs, dat het die renziekenhuis sinds twee jaar aan biedt. In negen maanden tijd zak te haar gewicht van 43,6 naar 31,8 kilo. Dat bereikte zij met speciale dieetvoeding (minder calorierijk, extra vetverbranders, een speciale koolhydratenmix en een normaal vezelgehalte), meer beweging en veel minder verwennerijtjes dan voorheen. „Weet je, een stukje kaas van 25 gram lijkt zo onschul dig. Maar het staat gelijk aan twee grote muffins voor een mens!" Eens in de maand worden de 'af- valhonden' gewogen in het die renziekenhuis. „Dan hoor je vaak dat het vooral lastig is om het schooien af te leren. Natuurlijk mag je goed gedrag belonen, maar dat kun je ook doen zonder iets extra's te geven. Geef bijvoor beeld een brokje van zijn dagelijk se portie eten. Of een caloriearm beloningskoekje. Overgewicht kan heel nare gevolgen hebben, zoals hart- en vaatziekten, suiker ziekte, artrose, huidinfecties Een hond met overgewicht leeft gemiddeld een tot twee jaar kor ter dan een gezonde hond. Te zwa re katten die veel binnen leven, hebben een verhoogd risico op hartklachten en gruis in de blaas." 25 gka 2 grote muffins 25 g kaas 3,5 hamburgers 6,5 grote muffins 2 plakken salami 1,5 hamburger 0,5 chocoladereep Tip? redactie@pzc.nl In dit hoekje ging het vorige week ook al over de belevenissen van een Zeeuws-Vlaamse, die een sterilisa tie-operatie te wachten stond. Ze maakte in een voorbereidend gesprek in het ziekenhuis zó van haar neus dat de arts haar wel twee kalme ringstabletten in plaats van één zou geven als het zover was. Dat was een geruststellende gedach te, maar toch slaagde ze erin vlak voor de operatie nog iemand op de kast te jagen. Eén van haar drie dochters (3) vroeg waarom 'mama geopereerd werd'. „Omdat ik geen kinderen meer wil", zei ze onomwonden. Het meisje raak te door die mededeling volslagen in paniek. „PAPAAAAA! Mama wil ons niet meer!" uurwerkmaker/ instrumentmaker xvyefcK restaurat Voor al uw uurvveRk restauraties Lid A .uratoren NÉ'pi ;ensen die vak kunnen waarderi damplein 7, middelburg t. 0118-636635 www.janstins.nl knokke - De politie hoort nog ge tuigen, die de toedracht kunnen verduidelijken van een opstootje bij het Casino in Knokke tijdens de nieuwjaarsnacht. De 19-jarige Niek van Cuijck uit Retranchement werd toen, na be zoek aan Sylvester-Nightfeest, zon der enige aanleiding in elkaar gesla gen. Hij was even buiten bewust zijn, liep een hersenschudding op en brak zijn pols en vier tanden. Vader Jacky van Cuijck is tevreden over de serieuze manier waarop de Knokse politie het onderzoek oppakt. „De politie hoort nog steeds getuigen en ook de camera beelden uit de omgeving worden nauwgezet onderzocht. Ook heb ben ze me beloofd me op de hoog te te houden van de vorderingen van het onderzoek." Ook op het tafeivoetbalveld in de Kelder gaat het er soms hard aan toe: www.pzc.nl/zeeuwsekelder De rubriek Klassenwerk is beëindigd, maar alle afleveringen zijn terug te le zen op www.pzc.nl/klassenwerk STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto En alweer moet Biervliet het met een voorziening minder doen. Na een café, cafetaria en bakkerij sluit ook eigenaar Leon Bisschops van supermarkt Dag vers de deuren. De reden is even simpel als schrijnend: een gebrek aan klandizie. door Raymond de Frel Het is de trieste werke lijkheid. Leon Bis schops (43) wijst eens naar de vrie zers. Leeg. En de schappen met broodbeleg? Ook bijna leeg. N'og even, tot dinsdag. Dan is het gedaan met zijn. super markt Dagvers in Biervliet. „Ik heb helaas verloren, het is niet anders", vertelt Bisschops. „Maar de afgelopen dagen ben ik wel ge sterkt in mijn besluit. Ik houd nu opheffingsuitverkoop, op alles geef ik dertig procent korting. Daarmee ben ik nu zeker goedkoper als bij voorbeeld supermarkt Jumbo. Maar nóg komen de mensen niet binnen. Zelfs uitverkopen lukt mij in Biervliet dus niet." Vooropgesteld, Bisschops geeft nie mand de schuld. De bank niet, die hem geen lening wilde geven om de supermarkt een oppepper te ge ven. De leveranciers niet, die terug houdend werden omdat Bisschops nog rekeningen moest betalen. En ook de inwoners van Biervliet niet. „Ik kreeg vooral de laatste maanden het stempel 'te duur'. Dat was ook wel zo, ik moest wel meer voor onze producten vragen. Het blijkt nu dat de inwoners geen euro meer willen geven voor het bestaansrecht van een supermarkt in hun dorp. Zij hadden hun alter natieven allang gevonden in de grote supermarkten in Terneuzen en Oostburg." Bisschops moet op zoek naar an der werk. „Ik blijf met een schuld van ongeveer 220.000 'euro zitten. Daar kom ik alleen van af als ik dit pand, inclusief woning verkoop." Een paar maanden geleden gooide Bisschops het roer nog om. Zes jaar werkte hij onder de paraplu van een keten (eerst Meermarkt, daarna Attent), maar hij wilde op eigen kracht proberen om uit de rode cijfers te komen. „2011 was een rotjaar, omdat ik van mijn vrouw ben gescheiden. Dat zorgde ervoor dat er kapitaal uit de onder neming werd getrokken, waardoor we opeens verlies gingen draaien. Het is mij niet gelukt om dat om te buigen. Daar baal ik van, ook omdat een incidenteel geval (de scheiding) dus voor een onover brugbare achterstand heeft ge zorgd. Het blijft jammer dat de bank mij daarbij niet wilde hel pen." Aan de andere kant begrijpt hij het ook wel. Bisschops kreeg het laatste halfjaar steun van het on dernemersplatform in Biervliet. Ook zij constateerden dat een flin ke investering (een verbouwing) nodig was om er nog iets van te maken. „Maar dan nog zou het de vraag blijven of het zou aanslaan. Nee, het is klaar. Ik heb mijn be sluit na de kerst genomen. Toen draaide ik nog geen dertig procent van de omzet van 2011. Ik kon een hele vuilcontainer met brood weg gooien. Als ik niet had besloten te stoppen, dan had de bank het vast wel gedaan." Een onschuldig bedoeld gebaar als een koekje of stukje kaas heeft op een hond of kat een veel groter effect dan op een mens. infografiek Donja Odijk door Harmen van der Werf terneuzen - Film by the Sea is be zig met de organisatie van een zelf standig filmfestival in Terneuzen, los van het Film by the Sea-festival dat al jaren in Vlissingen wordt ge houden. Directeur Leo Hannewijk van Film by the Sea heeft dit vrij dag bekend gemaakt. Het filmevenement in Terneuzen moet in het voorjaar van 2014 voor het eerst plaatsvinden. Han newijk is erover in gesprek met be drijven en Zeeuws-Vlaamse ge meenten. „We stoppen met Film by the Sea in Terneuzen dat wij de afgelopen twee jaar tegelijkertijd met het festival in Vlissingen heb ben gehouden", meldt hij. „Delta trekt de sponsoring in. Het aantal bezoekers in Terneuzen was ook klein, tweeduizend tegen ruim veertigduizend in Vlissingen. Veel Zeeuws-Vlamingen bezoeken ook liever het grootschaligere festival in Vlissingen." In Zeeuws-Vlaanderen bestaat wel behoefte aan het type films dat Film by the Sea brengt, heeft Han newijk gemerkt. „We hebben elke maandagavond een avant-premiè- re in Terneuzen. Het aantal bezoe kers groeit, naar nu honderd men sen per voorstelling. Dat geeft aan dat er potentie is." Film by the Sea voedt het filmklimaat ook met 'specials'. Matterhorn, waarvoor op names zijn gemaakt in Prosper- dorp, staat voor 3 februari gepro grammeerd. Boven is het stil met wijlen Jeroen Willems - waarvoor' is gefilmd in onder meer Nieuw Namen en Waterlandkerkje - volgt in april. De schrijver van Boven is het stil en de filmregisseur komen dan naar Terneuzen. Hannewijk heeft er vertrouwen in dat het lukt voorjaar 2014 een festi val van een week in Terneuzen te houden. Naast Zeeuws-Vlamingen rekent hij op Belgen en Zeeuwen van 'de overkant'. „Alle signalen zijn positief."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 114