Meer jongeren naar België voor bier ZEEUWS-VLAANDEREN Pappa Chico hangt de clown uit 21 Horeca: Verhoging van minimumleeftijd voor de verkoop van alcohol van 16 naar 18 jaar werkt niet Giovanni Siereveld op weg naar dé derby 26 Oud gemeentehuis Stilleggen kerkklok was 'iets te voortvarend in de verkoop ZATERDAG 12 januari 2013 door Eugène Verstraeten HULST - Horecaondernemers in Zeeuws-Vlaanderen, met name in de grensstreek, zijn bang dat ze veel jeugdige klanten kwijt raken als de leeftijd waarop jongeren al cohol mogen kopen wordt ver hoogd van 16 naar 18 jaar. De exploitanten denken dat er een stroom alcoholtoerisme naar Bel gië zal ontstaan. Daar mogen jon geren onder de 18 jaiar dan nog wel een biertje kopen. Bovendien zijn de drankjes ook nog eens goedko per vanwege de verhoging van de btw in Nederland, wat het uitgaan over de grens extra aantrekkelijk maakt. De Tweede en Eerste Kamer moe ten het wetsvoorstel nog goedkeu ren, maar de regering mikt alvast op invoering van de leeftijdsverho ging per 1 juli. De achterliggende gedachte is dat teveel alcoholge bruik tot grote gezondheidsschade leidt. Horecaondernemers betwij felen echter of de maatregel helpt. „Jongeren willen toch drinken. Dat doen ze dan wel thuis, of ze gaan naar elders", voorspelt voor zitter Eddy Leenknecht van Ko ninklijke Horeca Nederland (KHN), afdeling Oost-Zeeuws- Vlaanderen. „Het probleem dat de politiek wil oplossen, wordt hier mee juist niet opgelost. Jeugd laat zich niet leiden." Vooral ondernemers die het moe ten hebben van de drankverkoop zullen het in hun omzet merken, is de verwachting. „Maar als hore ca-ondernemer voel je je ook ver antwoordelijk voor je klanten", zegt Karin Hamelink van De Ski hut in Kloosterzande, waar in het weekend ook veel jongeren vanaf 16 jaar vertier zoeken. „Als je ziet dat iemand wel erg hard gaat, dan kun je nog eens zeggen 'neem maar een colaatje'. Maar als de jeugd straks thuis of op straat gaat drinken, dan heb je er geen enkel zicht meer op. Dan is alle controle zoek." Daniëlla de Kind van café Lazarus in Sint Jansteen weet dat de jeugd nu al stevig in drinkt en dat zal al leen maar toenemen, denkt ze. „Het is een waardeloze wet. Je wordt als kroegbaas al op alle fron ten gepakt. Wat moeten we dan nog?" „We proberen vanuit de georgani seerde horeca druk uit te oefenen op Den Haag", zegt voorzitter Meerten Dallinga van KHN Mid den-Zeeuws-Vlaanderen. „Maar ik betwijfel of we er nog veel aan kunnen doen." WATERLANDKERKJE De gemeente Sluis zet het voorma lige gemeentehuis in Waterland kerkje in de verkoop. Erfgoedvere niging Heemschut had van het Slui- se college toestemming gekregen het pand op te knappen en er mo gelijk een publieke functie aan te geven, maar Heemschut kreeg uit eindelijk de financiering niet rond. Het gebouw wordt nu, met de eis dat de gevel blijft staan, verkocht. door Martijn de Koning RETRANCHEMENT - De ambtenaar die de kerkklok in Retranchement het zwijgen oplegde, is 'iets te voortvarend te werk gegaan'. Waarschijnlijk luiden de klokken in het dorp binnenkort gewoon weer. Dat meldt een woordvoer ster van de gemeente Sluis. Inwoners van Retranchement merkten net na Kerstmis dat de to renklok, die normaal gesproken op de hele en halve uren van zich laat horen, niet meer sloeg. Aan vankelijk dachten dorpelingen aan een technisch mankement, tot dui delijk werd dat de gemeente Sluis de klok van de hervormde kerk 'uit' had gezet na klachten van drie omwonenden. Die zouden er slecht van slapen. Het leidde tot verbijstering in het dorp. De Stichting Behoud Dorps kerk Retranchement schreef een brief aan B en W, waarin ze aan gaf dat de maatregel 'welhaast te bi zar om waar te kunnen zijn'. De stichting wees erop dat de klok al eeuwenlang slaat, óók al toen de omwonenden weloverwogen hun huis kochten. De stichting noemt het ook vreemd dat zo'n kleine groep men sen het bij de gemeente voor el kaar krijgt een klok tot zwijgen te brengen. Een gemeentewoordvoerster er kent nu dat het allemaal wat snel is gegaan. „Als we voldoende signa len uit het dorp krijgen dat men sen de klok weer gewoon willen horen, zullen we zeker aan die wens gehoor geven", geeft ze aan. AARDENBURC - Kinderen speelden gisteren een belangrijke rol tijdens het optreden van clown Pappa Chico. Die vrolijkte het jeugd- prinsenschuurbal, onderdeel van het Schuur feest van carnavalsstichting De Nachtuuln, op. Tijdens het door 120 kinderen van de basis scholen uit Eede en Aardenburg bezochte feest werden ook de jeugdprins en jeugdprin- ses voor komend carnaval gekozen. Tim Vroegop en Sigrid Steijaert gingen met de eer strijken. Sigrid treedt daarmee in de voetspo ren van haar moeder Cynthia; zij was in 1985 jeugdprines. Het schuurfeest werd gisteren vervolgd met een carnavalsmaaltijd, waaraan bijna tweehon derd mensen deelnamen. Nog een paar hon derd mensen méér bezochten daarna het 'éch te' schuurfeest, waar dj Jordy met name 'goud van oud-hits' draaide. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 113