81 buitenland 'Duitse kerk bang v< Fare zegt wapens weer op te pakken cruisewinkel.nl Drievoudige executie Koerden in Parijs Regering Indonesië geeft tabakconcerns vrij spel De mooiste cruises boekt u bij cruisewinkel.nl YfBWJi ER A r-r^jii j Van Barcelona naar Venetië Norwegian Spirit IJsland Alaska ms Westerdam Boek op cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 Weesperstraat 103 - Amsterdam Wereldwijd neemt het ro ken af. Behalve in Indone sië, daar is de tabaksindus trie een goudmijn en steeg het aantal verslaafden met 30 procent. Koran tegen roken vrijdag 11 januari 2013 Topvrouw Proefproces tegen si PKK gedood Mede-oprichtster Koerdische PKK geëxecuteerd in Parijs. Koerdische gemeenschap ge schokt door drievoudige moord. Mogelijk richtingenstrijd bin nen PKK vanwege gesprekken met Turkije. door onze redactie buitenland PARIJS - De drie Koerdische activis- tes die dood werden gevonden in Parijs, zijn 'standrechtelijk geëxecu teerd'. Dat was gisteren de stellige overtuiging van de Franse minis ter van Binnenlandse Zaken, Ma nuel Valls. Bijzonderheden gaf hij niet, maar het Koerdische persbu reau Firat meldde dat twee van de drie vrouwen een kogel in het hoofd hadden gekregen en de der de in de buik was geschoten. Uit het feit dat niemand schoten heeft gehoord, wordt afgeleid dat de da der een geluiddemper heeft ge bruikt. De vrouwen werden in de nacht van woensdag op donderdag ge vonden in het informatiecentrum van de Koerdische gemeenschap in Parijs, vlakbij het Gare du Nord. De ontdekking van de moord zond een schok door de Koerdi sche gemeenschap. Zowel in Parijs als in de Koerdische stad Diyarba- kir, in oostelijk Turkije, gingen mensen de straat op. Een van de slachtoffers is Sakine Cansiz (55). Aan de zijde van Ab dullah Ócalan was zij in 1978 een van de medeoprichters van de Koerdische Arbeiderspartij PKK. Cansiz werd in de jaren '80 gemar teld in een Turkse gevangenis en gold als een vertrouweling van Ocalan en een van de kopstukken van de PKK in Europa. Het tweede slachtoffer is Fidan Dogan (32), Sakine Cansiz. foto AFP hoofd van het Koerdisch informa tiecentrum in Parijs en lid van de Nationale Koerdische Raad. De derde vrouw was een jonge Koerdi sche activiste, Leyla Soylemez (24). Het motief voor de moorden is on duidelijk. Volgens de in Brussel werkzame Turkse hoogleraar Si- nan Ulgan is het waarschijnlijk dat het een afrekening betreft binnen de PKK waar 'duiven' en 'haviken' elkaar bevechten vanwege de ge sprekken die gaande zijn met de Turkse overheid. Vorige week werd bekend dat de Turkse geheime dienst met PKK-leider Abdullah Öcalan, die sinds 1999 in de gevangenis zit, onderhandelt over ontwapening van de extremistische PKK. Niet lang daarna liet een plaatsvervangend voorzitter van de regerende AK-partij weten dat er 'belangrijke vooruitgang' was ge boekt. „Het doel is een einde te maken aan het terrorisme", aldus de zegsman. Activisten van de PKK denken ech ter dat de Turkse staat verantwoor delijk is voor de executies. Conflic ten tussen de overheid en de PKK-partij hebben in 30 jaar meer dan 40.000 levens gekost. I -I - yjiiiytrwtremi? vummuea va €2.313,- Incl 4 daags verblijf L in IJsland! Barcelona, Toulon, Lrvorno, Rome, Napels, Mykonos, Istanbul. Izmir, Athene. Venetië Vertrek: div. data van apnl t/m oktober Duur: 13 dagen Incl vlucht Reykjavik (hotel en diverse excursies), Seattle. Juneau, Glacier Bay, Sitka, Ketchikan, Victoria, Seattle Vertrek: div data van mei t/m september Duur: 12 dagen Incl. vlucht, hotels div transfers Prijzen zijn vanaf, per persoon o.b.v. 2 personen per hut en o.b.v. beschikbaarheid en wijzigingen. Inclusief alle belastingen en volpension. De nieuwe koers in cruisen door onze correspondent Wilma van der Maten De puber Wandy (14), met beugel en puistjes, is het nieuwe jaar be gonnen met roken. Nu wil hij graag van zijn vrienden le ren hoe je van die rookkringetjes maakt. Samen met zijn nieuwe rookmaat- jes in Jakarta zit hij op een bankje voor de warung, een eetstalletje dat om de hoek van zijn middelba re school ligt en door de jongens is uitgeroepen tot hun vaste 'hang plek'. Jasin (16), een stevige roker sinds zijn twaalfde, laat Wandy zien hoe het moet. Hij houdt zijn hoofd iets naar achteren, neemt een flinke trek en laat onder luid gejoel van zijn vrienden de rook in kleine kringetjes ontsnappen. Warunghouder Agus (49) volgt van achter zijn kraampje met la chend gezicht hoe Wandy de ene na de andere sigaret opsteekt. Agus moedigt Wandy zelfs aan. Hoe meer sigaretten de jongens ro ken, hoe hoger zijn omzet. Het meest verdient hij aan sigaretten. „Na rijst is de sigaret het meest ge liefde genotsmiddel van de Indone siër", weet Agus. Volgens de antirookwet mogen kinderen onder de 18 jaar in Indo nesië geen sigaretten kopen. Maar Agus' familie moet ook eten, zegt hij. „Bovendien rookt iedereen in Indonesië. Het is gewoon een on derdeel van onze cultuur." In het kantoor van de Nationale Commissie voor de Bescherming van Kinderen springt voorzitter Arist Merdeka Sirait bijna van woe de uit zijn vel als hij het verhaal HAVANA - De Colombiaanse rebel lenbeweging Fare beëindigt het staakt-het-vu ren op 20 januari als de regering niet ook de wapens neerlegt. Dat heeft Ivan Marquez, de belangrijkste onderhandelaar van de rebellen, aangekondigd tij dens een persconferentie in de Cu baanse hoofdstad Havana. De rebellen kondigden op 19 no vember, de eerste dag van de vre desonderhandelingen met de Co lombiaanse regering, een eenzijdig staakt-het-vuren af. Colombia leg de de wapens niet neer, om de Fare te dwingen tot een akkoord te komen. Minstens 34 rebellen zou den intussen zijn gedood, na - vol gens de regering^ aanvallen te heb ben gepleegd op het leger en ande re doelen. De hervatting van de onderhande lingen, na een kerstreces, staat ge pland op maandag 21 januari. van de warunghouder aanhoort. Merdeka, met grijzend haar en baard, staat bekend als een van de felste antirookactivisten in Indone sië. Hij eist al jaren dat de politie warunghouders als Agus op de bon slingert. Wereldwijd neemt het roken af, weet Merdeka. Behal ve in Indonesië, daar steeg het aan tal verslaafden de afgelopen jaren met 30 procent. Niet meer een op de vier - zoals ook in Nederland - maar maar een op de drie Indone siërs rookt. De voorzitter van de kinderrechtencommissie verwijt de tabaksindustrie en de overheid de Indonesische jeugd aan het ro ken te helpen. Hij noemt als voor beeld de 'gelikte' billboards die door de hele stad hangen waarop hippe jongeren sigarettenmerken aanprijzen. Sigarettenfabrikanten zijn zelfs de belangrijkste sponsors van grote popfestivals. Dat mag omdat Indonesië weigert, onder druk van de tabaksindustrie, het Internationale Tabaksverdrag van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) te ondertekenen dat siga rettenadvertenties verbiedt. „De tabaksindustrie is een goud mijn voor de Indonesische over- De toenemende rookverslaving on der Indonesische jongeren baart niet alleen antirookactivisten grote zorgen. Uit onverwachte hoek komt nu steun. De Raad van Islami tische Geestelijken (MUI), een ad viesorgaan van de regering, vindt dat het rookgedrag van jongeren een halt moet worden toegeroe pen. Ze schermt met de Koran, waarin zou staan dat nicotine onge zond is voor het menselijk lichaam. Als extra schep bovenop de religieuze waarschuwing bracht de Islamitische Raad onlangs ook een fatwa, een islamitisch juri disch advies uit, tegen roken. De imams in de moskeeën van Jakarta moeten deze fatwa onder hun gelo vigen verspreiden. heid", stelt voorzitter Merdeka van de kinderrechtencommissie. „Zij draagt maar liefst 15 procent bij aan het bruto nationaal inkomen. Ze is de grootste belastingbetaler. De tabaksindustrie krijgt zelfs be lastingverlaging, omdat de fabrie ken miljoenen werkloze jongeren opnemen." Roken is voor iedereen betaalbaar. Een pakje kretek, Indonesische siga retten gemaakt van tabak en kruid nagels, kost een euro. Merdeka kent voorbeelden van kinderen van 8 die verslaafd zijn en hun zak geld besteden aan sigaretten. In een poging de tabaksindustrie aan de banden te leggen, over weegt de voorzitter van de Natio nale Commissie voor de Bescher ming van Kinderen voor de recht bank een proefproces tegen de overheid en de sigarettenindustrie aan te spannen. Met als eis dat siga rettenadvertenties in Indonesië verboden moeten worden. „Een onzinnig plan", noemt woordvoerder Hasan Aoni van de Federatie van Indonesische Sigaret tenfabrikanten het proefproces. „Want zijn wij of de ouders verant woordelijk voor de verslaving van hun kinderen?" Aoni heeft een punt. Want bijna geen Indonesische ouder durft zijn kind roken te verbieden. „Omdat onze vaders, moeders, broers en neven, de hele familie, zelf roken", legt Jasin op de bank voor de warung uit. Op zijn school is er ook nauwelijks voor lichting. De meeste onderwijzers zijn zelf verslaafd. „We zien dat steeds meer jonge ren onder de 12 in onze buurt ver slaafd raken", bevestigt ook imam Hadji Sofa in de moskee op loopafstand van Jasins hangplek. „We proberen tijdens het vrijdag middaggebed ouders en jongeren de gevaren van het roken uit te leg gen." Maar de imam betwijfelt of het iets uithaalt. Het gaat immers om een advies. Imam Hadji Sofa beseft maar al te goed dat de rege ring de kip met de gouden eieren nooit zal slachten. door onze redactie buitenland HANNOVER - De Duitse Rooms-Ka- tholieke Kerk saboteert onderzoek naar seksueel misbruik, gepleegd door katholieke geestelijken. Dit zegt professor Christian Pfeiffer (68), directeur van het Criminolo gisch Onderzoeksinstituut Neder- saksen, in Hannover. Pfeiffers instituut doet sinds 2011, op verzoek van de Duitse bisschop penconferentie, onderzoek naar seksuele misstanden in de kerk. Maar de bisschoppen verbraken deze week de samenwerking. De kerkleiding zegt geen vertrouwen te hebben in de omgang van de on derzoekers met vertrouwelijke ge gevens. Volgens Christian Pfeiffer, die de reputatie heeft niet om de hete brij heen te draaien, probeert de kerk hem te censureren. „Ze zijn bang voor wat er allemaal bekend wordt." Pfeiffer begint nu een eigen onder zoek, zonder medewerking van de kerk. In 2011 kreeg u opdracht van de bis schoppen om seksueel misbruik in de kerk te onderzoeken. Anderhalfjaar later is de samenwerking alweer ver broken. Verwijten vliegen over en weer. Wat is er gebeurd? „Aanvankelijk werkten we goed sa men. Zo hadden we afgesproken dat acht weken na de afronding van het onderzoek onze medewer kers met eigen wetenschappelijke publicaties over het thema naar buiten mochten komen. Enkele on derzoekers hopen op het onder werp te promoveren. Maar ineens kwam er verzet vanuit de conser vatieve diocesen Regensburg en München-Freising. Zij eisten in een nieuwe overeenkomst dat alle teksten eerst aan de kerk moesten worden voorgelegd ter controle. Bovendien wilden zij medezeggen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8