binnenland 17 Milieutips met een luchtje KRAS.NL '799] 799 i KUTr 969: Show met bontgekleurde vogels trekt vooral grijs publiek Meer dan 16.000 vogels zijn tot en met zondag te bewon deren op Nederlands groot ste vogelshow. „We komen om kampioenen te kijken en voor de gezelligheid." Klassiek SPANJE Grand Tour ANDALUSIË ANDALUSIË MAROKKO 18391 waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 ft vrijdag 11 januari 2013 Waarde van een kalende kanarie door Jeroen Pol Dat is ook wat. Leef je he lemaal toe naar Vogel 2013, de grootste vogel show van Nederland, schrijf je de fine fleur uit je volière twee dagen te laat in. Het over kwam de vrienden Theo Meulen- dijks en Tiny Machiels uit Hel mond. Ze lieten zich er niet door uit het veld slaan en reden giste ren gewoon naar Apeldoorn om 's lands mooiste vogels te bewonde ren. Meer dan 16.000 vogels zijn er tot en met zondag te zien in de Americahal in Apeldoorn. De vogels zijn bont van kleur, het merendeel van de bezoekers is grijs. Vanaf de uitpuilende parkeer plaats gaat het echter niet alleen in sjokkend tempo naar de entree. Sommige liefhebbers willen zo snel mogelijk naar de bovenste ring, waar zo'n 4.000 vogels te koop staan in de verkoopklasse. De enorme vloer van de hal, drie voetbalvelden groot, is gevuld met duizenden vogelkooien. De klein ste exemplaren staan vier hoog op gestapeld. Van kanaries tot kwar tels en van parkieten tot exotische duifjes. Duizenden vogels. Maar de mooiste beestjes van Meu- lendijks en Machiels ontbreken. Jammer voor de echte liefhebbers, want de beide mannen uit Hel mond staan voor kwaliteit. Ma- De Americahal in Apeldoorn staat voor Vogel 2013 vol met duizenden vo gels. foto Cees Baars chiels zit al 42 jaar in de vogel- sport. Meulendijks was al eens goed voor brons op een WK. Maar regels zijn regels. „Volgende week doen we mee aan het WK, in Has selt", zegt Meulendijks, die een zeldzame kweek met goudvinken heeft. Machiels heeft zich gespecia liseerd in insectvogels. Hij is een groot kenner als het op boomkle vers en kwikstaarten aan komt. Niet verwonderlijk dat de mannen alle vogels kooi voor kooi bekijken. „Je wilt weten hoe de kampioenen eruit zien", legt Machiels uit. „Zo dat je weet wat voor de keurmees ters belangrijk is." Er zijn dan ook bezoekers die foto's van de vogels maken. „Dat is niet netjes", vindt Meulendijks. „Je moet ook toe stemming aan de eigenaar vragen, maar dat heb ik hier niet zien ge beuren. In de vogelsport moet je een vogel vanuit je hoofd probe ren te kweken. Daar draait het alle maal om." En om geld. Liefheb bers met de dikste portemonnee kopen de fraaiste kampioenen. „En dat is eigenlijk oneerlijk. Met vogels van naam is het gemakkelij ker kweken. Die kosten soms rich ting de honderd euro. Dat zijn geen bedragen die iedereen gemak kelijk op tafel kan leggen." Een beetje liefhebber heeft geen enkele moeite om de hele dag in de warme evenementenhal door te brengen. De geur van saucijzen broodjes wordt met het verstrijken van de tijd steeds sterker. De rij voor de snacks is rond het lunch- uur enorm en de eerste blikjes bier worden open getrokken. Theo Meulendijks ziet het met een glim lach aan. „Dat hoort er allemaal he lemaal bij. Je komt hier ook om an deren te ontmoeten en praatjes te maken. De gezelligheid is heel be langrijk. Ook daarvoor stap je in de auto, terwijl je zelf geen vogels hebt ingebracht." De vogels in de hal zorgen voor een constant ge kwetter. „Maar dit valt nog mee", merkt een bezoeker op. „Thuis heb ik vier dochters, die kakelen de hele dag door." door Joost Bosman NIJMEGEN - De nieuwste milieura ge voor in huis: plassen onder de douche. De Drentse wethouder Bert Wassink zou het willen. Deze week riep hij Nederland enthou siast op om onder het douchen de plas vrijelijk te laten lopen. Dat zou immers op jaarbasis miljarden liters spoelwater schelen en dus is het ecologisch zeer verantwoord. En ongezond is het geenszins, be weerden deskundigen direct. Uri ne is immers steriel, niks mis mee. Toch zal niet iedereen nu direct zijn behoefte gaan doen achter het douchegordijn. Het blijft een beet je goor. De meeste milieutips (niet te veel lampen laten branden, de kachel wat minder hoog en een trui aan) vallen bij de doorsneeconsument in goede aarde. Maar net zoals het douchepiassen, zullen sommige andere ecologische adviezen de wenkbrauwen doen fronsen. Af wassen zonder afwasmiddel, bij voorbeeld. Alleen water gebrui ken, is volgens milieufreaks ruim voldoende om je vaat weer schoon te krijgen. Slechts heel vette pan nen (die zij zelf niet vaak zullen hebben, want echte 'ecologen' zijn niet zelden vegetarisch of zelfs ve ganistisch) kun je met zeep af doen - en dan liefst met een ecolo gisch middel. Maar wie doet dat? Wat voedsel betreft, kan er in mi lieuhygiënisch opzicht eveneens een wereld worden gewonnen. Zo mikken de meesten voedsel waar van de houdbaarheidsdatum is ver streken achteloos in de vuilnisbak. Ondanks herhaalde uitlatingen van voedingsexperts dat dat vaak nergens voor nodig is, nemen we het zekere voor het onzekere. En om op de langere termijn een schonere wereld te creëren, zou den we veel minder vlees moeten eten en overgaan op de consump tie van insecten. Maar wie zet er nu een pan gebraden sprinkhanen op tafel of moffelt onder het voet bal kijken een handje gefrituurde maden naar binnen? Het blijft toch een enkeling die zich eraan waagt. Het composttoilet is mogelijk het ergste schrikbeeld voor wie wil le ven naar de kreet 'een schoner mi lieu begint bij jezelf. Menselijke behoeften worden daarin niet weg gespoeld met water, maar opgevan gen en omgezet in 'mest'. Goed voor fruitbomen en -struiken, bij voorkeur niet in te zetten bij blad groente. Wie de beschrijving leest van hoe de compostering in zijn werk gaat, moet wel heel veel geven om een schoon milieu wil hij of zij nog overgaan tot aanschaf van zo'n clo set. De menselijke behoeften wor den gescheiden opgevangen. De urine stroomt weg via buizen, de fecaliën worden afgedekt met hen nep of stro. Dat zorgt voor absorp tie van het vocht en gaat stank en de komst van insecten tegen. Bij simpeler modellen wordt de com post gemengd en met de hand ge roerd. Frisse morgen. Vertrek: 17/4 t/m 14/10 alle data 100% vertrekgarantie! verlenging in Cascais mogelijk! met o.a. Madrid, Salamanca, Santiago de Compostela, Porto en Lissabon inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, 6 x diner, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/38310 Vertrek: 15/4 t/m 15/10 garandeerd vertrek t/m juni! met o.a. het koninklijke Madrid, Salamanca, het hooggelegen Avila, Trujillo, Extremadura, Caceres, Sevilla en Toledo inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, 9 x diner, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/35617 Vertrek: 19/4 t/m 4/10 NIEUW bij KRAS.NL! met o.a. de bruisende stad Barcelona, Madrid, El Escorial, Segovia, Toledo, Granada (incl. entree Alhambra) en Malaga inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, 10 x diner, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www kras.nl/38621 Vertrek: 16/4 t/m 8/10 ontdek de vele hoogtepunten van Portugal! met o.a. Braga, de kerkelijke hoofdstad van Portugal, Porto, Coimbra, Évora, Alcobapa, Lissabon en Sintra inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, 7 x diner, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/35623 Vertrek: 21/2 t/m 30/10 vele garante vertrekdata! met o.a. Ronda, Cadiz, Gibraltar, Córdoba, Granada (incl. entree Alhambra) en 5 nach ten aan de Costa del Sol inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, 11 x diner, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/grandtourandalusie Vertrek: 5/3 t/m 15/10 unieke en voordelige tweelandenreis! met o.a. Granada (incl. entrée Alhambra), sfeervol Sevilla, Meknès, het Atlasgebergte, Fès en bruisend Marrakech inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, 1 x lunch, 11 x diner, NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/38186

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7