binnenland 15 Lentekleed natuur niet voorbereid op vorst Schippers kort lakse zorgverzekeraar Echtpaar niet vervolgd voor dood inbreker 'Vrouw in rolstoel door Jansen Steur' Minister: aanpak coffeeshop niet vrijblijvend 'Stabiliseren van de opbrengst lijkt me ook al een hele grote opgave' 'We drukken geen 500 liturgieën als we weten dat er 200 mensen komen' Kerkbalans in cijfers vrijdag 11 januari 2013 wacenincen - Het winterse weer dat volgens meteorologen in aan tocht is, kan een harde klap uitde len aan de natuur die al in voor jaarsstemming is. „Het zal ervan af hangen hoe lang de vorst aan houdt en hoe koud het wordt. Maar sapstromen in de bomen zijn al op gang gekomen en als die bevriezen, zal er onzichtbare scha de aan het hout ontstaan, die zich niet 1-2-3 zal herstellen", zegt bio loog Arnold van Vliet van de Wa- geningen Universiteit. Vorig jaar sloeg de kou, na een ex treem zachte decembermaand, als nog in februari toe. „Ik zei toen dat ik verwachtte dat het goed zou gaan. Later bleek dat de pollenpro ductie met zestig procent was afge nomen, waardoor er minder bloe men tot ontwikkeling kwamen. De fruitteelt had enorme schade opgelopen en mensen moesten nieuwe struikachtige planten ko pen voor hun tuin; planten die normaal de winter doorstaan. Het wordt dus spannend." De eerste exemplaren van bloeiend fluitenkruid, maarts viooltje, speenkruid en klein hoef blad zijn gemeld op Natuurkalen- der.nl. „Fluitenkruid herstelt zich wel, dat kan wat hebben. Maar valt de temperatuur net als vorig jaar naar -20 graden, dan passeren we voor veel soorten kennelijk een drempel." Ook de hazelaar en de elzen staan al volop in bloei. „Vijftig jaar terug bloeide de hazelaar pas half februa ri. Maar omdat de hazelaar een winterbloeier is, kan hij wel wat hebben", denkt Van Vliet. Volgens de bioloog werd vorig jaar de strenge vorst in- februari ge volgd door een zeer warme maand maart. Daarna volgden in april en mei nog een paar nacht vorsten. „Dat had allemaal in vloed. Het blijft daarom onzeker wat nu de gevolgen van het koude weer zullen zijn." Emile Duijsens, Rooms-Katholieke Economencollege Leonie Bos, wijkpredikant in Gouda der gelovigen zijn. Dat werd gecom penseerd doordat per persoon meer geld werd gegeven, maar nu is het omslagpunt bereikt. Het treft de kerken in het hart, want het geld dat door Kerkbalans binnenkomt is van levensbelang. Bij de protestantse kerken komt 85 procent van de inkomsten uit gif ten en collectes. Bij de katholieke kerk is dat ongeveer twee derde. „Bij ons in Gouda is het de afgelo pen jaren vrij goed gegaan met Kerkbalans. We zijn begonnen de brieven aan de leden te personalise- ren, dat leidt tot een hogere op brengst." Maar ook dat vlakt nu af. Het salaris van predikant Bos wordt betaald uit de giften van de gelovigen. „Wij krijgen geen subsi die van de overheid. We zijn een club die zichzelf in leven moet hou den. Daar ben ik me erg bewust van." Net zoals iedereen in de kerk in Gouda op de kleintjes let. „We drukken geen 500 liturgieën als we weten dat er hooguit 200 mensen komen. Je doet het licht uit als je de aula uit gaat. Kerkmensen zijn over het algemeen braaf en dege lijk, die smijten geen geld over de balk", zegt Bos. „Ik moet ook wei eens lachen als ik in een andere kerk kom en daar dezelfde formi- ca-tafeltjes zie staan." De teruglopende inkomsten zullen gevolgen gaan hebben, niet alleen in Gouda, maar door heel Neder land. Bij katholieken en protestan ten. „Dit uitgavenpatroon kun je met deze inkomsten geen jaren meer volhouden." Nu zorgt de te rugloop van gelovigen al voor fu sies van parochies en het uitstel van groot onderhoud aan kerkge bouwen. Steeds vaker worden die kerken ook gesloten. Zowel de pro testanten als katholieken voorspel len dat dat ook in 2013 weer het ge val zal zijn. Net zoals er bezuinigd zal worden op predikanten en priesters. Vooal de salarissen van predikanten zijn een grote kosten post voor de protestantse kerk: een predikant is een academicus en ver dient navenant. Ook is het salaris, in tegenstelling tot in de katholieke kerk, gebaseerd op het onderhou den van een gezin. „Als je dan al twintig jaar dezelfde predikant hebt, maar nu eigenlijk nog maar geld hebt voor een part-timer, is dat best lastig." De uitdaging is, zo weten alle ker ken, jongeren aan hun geloof te binden. „Ouderen geven geld om dat ze dat vanoudsher gewend zijn, jongeren niet. Die willen echt uitleg waar het geld naartoe gaat, we zijn bij hen een concurrent van de goede doelen." In Bergen op Zoom bijvoorbeeld krijgen alle ge lovigen van 21 jaar een aparte brief. Met als slotzin: „Ook al kun je nog niets betalen, we zijn blij als je iets met de kerk hebt en houdt." zie onze website:binnenland Cijfers over Kerkbalans en de toekomstplannen van de kerk. nu verkeerde kant uit De vijf kerkgenootschappen die meedoen aan Kerkbalans tellen vol gens hun eigen registratie 5,9 mil joen leden, 35 procent van de Ne derlandse bevolking. De katholieke kerk denkt in 2012 56,6 miljoen euro aan de inzame ling van Kerkbalans over te hou den, 4 procent minder dan in 2011In 2011 werd er gemiddeld 77 euro per huishouden gegeven. De protestantse kerk verwacht over 2012 zo'n 189 miljoen euro binnengehaald te hebben via Kerk balans. In 2011 was de gemiddelde gift per kerklid 94,80 euro. De katholieke parochies in Neder land kwamen in 2011 15 miljoen euro tekort om hun uitgaven te dekken (negen procent van de in komsten). De protestantse parochies kwa men in 2011 28 miljoen tekort (tien procent van de inkomsten). Die tekorten worden opgevangen door in te teren op de reserves. De Petruskerk in Berlicum is sinds 1 juli buiten gebruik. Het dak is voorzien van zeil tegen lekkage, foto Mare Bolsius breda - Het echtpaar dat betrok ken was bij de dood van een inbre ker in Diessen (Noord-Brabant) in september, wordt niet vervolgd. Het geweld dat zij hebben ge bruikt tegen de inbreker was niet buitensporig en niet onnodig. Het Openbaar Ministerie in Breda heeft dat donderdag bekendge maakt. Het echtpaar werd op dinsdag ochtend 25 september wakker van gerommel en vond de 37-jarige Til- burger in de volière in de achter tuin. De inbreker probeerde te vluchten maar hij werd tegenhou den. De inbreker stikte door de armklem die de bewoners toepas ten in afwachting van de politie. Hij overleed in het ziekenhuis. De man en vrouw werden niet aangehouden maar wel verdacht van betrokkenheid bij de dood van de inbreker. worms/frankfurt - De omstre den arts Ernst Jansen Steur heeft mogelijk ook in de Duitse stad Worms een slachtoffer gemaakt. Door een fout gelopen ruggen- mergpunctie in 2010 is een patiën te in een rolstoel beland, zei de ad vocate van het slachtoffer donder dag. Bij een ruggenmergpunctie of lum- baalpunctie wordt een dunne hol le naald ingebracht bij de ruggen- wervels. Artsen tappen zo wat her- senvocht af, dat ze nodig hebben om bepaalde diagnoses te kunnen stellen. Vorige week kwam een oud-patiënte in Heilbronn naar buiten met haar verhaal. Zij zou dagenlang niet hebben kunnen be wegen na eenzelfde ingreep door Jansen Steur. In Nederland is de neuroloog aangeklaagd omdat hij veel foute diagnoses zou hebben gesteld. dóór Niels Klaassen den haag - Zorgverzekeraars krij gen een lagere vergoeding voor wanbetalers als ze betalingsachter standen onvoldoende voorkomen. Minister Edith Schippers (Volksge zondheid, WD) stuurt dit voor jaar een wetsvoorstel, hierover naar de Tweede Kamer. Zorgverzekeraars krijgen voor iede re wanbetaler uit een speciale pot een vergoeding van 130 procent van de verschuldigde premie. Dat geld wordt door de wanbetalers zelf opgebracht, bijvoorbeeld door korting op hun uitkering. De extra dertig procent bovenop het stan daard premiebedrag is bedoeld voor de kosten die verzekeraars maken door en voor de wanbeta lers. Hoewel verzekeraars en ge meenten beseffen dat betalingsach terstanden voorkomen moeten worden, concluderen onderzoe kers volgens Schippers dat het geld vooral besteed wordt aan techni sche constructies als het inhouden van de premies op uitkeringen en het uitvoeren van incasso-activitei ten. Landelijk zijn er maar drie pro jecten waarbij verzekeraars en ge meenten wél goed werken aan voorkoming van betalingsachter standen. Een daarvan loopt in Am sterdam, waar 'dreigende wanbeta lers' al vroeg opgezocht worden. De minister wil dat verzekeraars en gemeenten samen goede projec ten gaan ontwikkelen. Brancheorganisatie Zorgverzeke raars Nederland zegt 'dat het de vraag is of deze maatregel het ver schil gaat maken'. De verzekeraars doen al heel veel aan preventie, meldt een woordvoerster. „Maar we gaan graag in gesprek over ver beteringen." den haag - Gemeenten kunnen niet zomaar het landelijk beleid naast zich neerleggen dat Neder landse coffeeshops geen softdrugs aan buitenlanders mogen verko pen. „Het beleid is niet vrijblij vend", aldus minister Opstelten. Wel vindt hij het acceptabel als niet alle gemeenten er even streng op toe zullen zien. Hij wil echter van alle gemeenten een plan zien waarin ze aangeven welke priori teit het heeft, 'waarbij ook andere zaken een rol spelen zoals aantal len coffeeshops en openingstij den'. Coffeeshops moeten sinds 1 januari controleren of klanten in Nederland wonen. Dat er gemeen ten zijn die dit niet actief willen controleren, geeft volgens Opstel ten een eerste indruk, maar hij trekt nog geen conclusies. Eind dit jaar komt hij met een overzicht van de plannen per gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5