201 zeeland Arduin betaalt vervoer nu zelf 'Sorry mevrouw, de bus zit vol' VanVelzen hoofdact op twaalfde Graauwrock Cliënt niet de dupe Win een VVV-bon t.w.v. 20,- vrijdag 11 januari 2013 door Theo Giele MIDDELBURG - Cliënten van Ar duin, de Zeeuwse zorginstelling voor verstandelijk gehandicapten, zullen dit jaar niet ernstig gedu peerd worden door de rijksbezuini gingen op de vervoerskosten. Volgens directeur Patty van Bel- le-Kusse lukt het dit jaar om de korting met 8o procent met een malig eigen geld op te vangen. De instelling krijgt dit jaar o,6 mil joen euro als vergoeding voor het vervoer van de cliënten van huis naar hun dagbesteding. Dat was in 2012 nog 3,2 miljoen. Arduin wordt zo hard getroffen omdat de instelling in Nederland voorop loopt in het laten wonen en werken van verstandelijk gehan dicapten in de samenleving. Ar duin heeft verspreid over de pro vincie ruim zeshonderd cliënten, 145 woonlocaties en veertig loca ties waar dagbestedingsactiviteiten plaatsvinden. Het vervoer is daar bij essentieel. Van Belle zegt dat nu al meer rit ten gecombineerd worden. „We rij den met vollere busjes, maar dat betekent wel dat cliënten soms meer dan een uur onderweg zijn." Arduin wil alles op alles zetten om te voorkomen dat de cliënten niet meer naar hun favoriete dagbeste ding kunnen gaan, aldus de direc teur. De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) is een onderzoek gestart naar de kosten in de AWBZ van het vervoer van en naar de dagbe steding. De NZa is de instantie die gaat over tarieven, prestaties en budgetten in de zorg. Bij de NZa wordt bekeken waar in Nederland knelpunten zijn ontstaan door de bezuinigingen. Volgens de directeur van Arduin is er landelijk 25 miljoen euro be schikbaar om de ergste pijn te ver zachten. Van Belle vreest echter dat een eventuele uitkering uit die pot slechts een pleister op de won de is. Dit jaar zal Arduin benutten om te kijken wat er nog te winnen valt aan doelmatiger vervoer. foto Willem Mieras Adrie Verbeek wachtend op de bus in Goes. Vaak zit hij vol, soms komt hij volgens haar zelfs helemaal niet opdagen. door Rob Paardekam GOES - Adrie Verbeek uit 's-Graven- polder is het zat dat ze regelmatig niet met de bus mee kan, omdat hij vol zit. Ze is al een paar keer voor zo'n volle bus gaan staan om te voorkomen dat deze zou wegrij den. „Ik vind dat de chauffeur op zijn minst even kan bellen om een tweede bus te laten komen." Tot 9 december reed er een lijn dienst tussen Goes en Baarland, en dus een grote bus. Omdat er te weinig reizigers zouden zijn, werd besloten om vanaf die datum een buurtbus op het traject te laten rij den. Daar kunnen maar acht men sen in en dat is volgens Verbeek op sommige tijdstippen veel te weinig. De inwoonster van 's-Gra- venpolder - die de bus gebruikt om naar haar werk in Goes te gaan en weer terug - schat in dat zij zeker vijf van de tien keer niet mee kan> omdat de bus vol zit. „Sommige chauffeurs hebben nog het fatsoen om even te stoppen om te zeggen dat er niemand meer bij kan", zegt ze. „Maar er zijn er ook die gewoon doorrij den." Als de bus vol zit, dient de bestuur der van de bus volgens Verbeek een tweede bus te laten komen. „Maar dat doen ze dus gewoon niet Ja, één keer heeft de chauf feur gebeld, maar enkel en alleen omdat ik voor de bus ben gaan staan. Ik dacht: jij gaat echt niet weg zonder dat je hebt gebeld." Dat was op een ochtend in 's-Gra- venpolder. Toen ze deze week na haar werk in Goes weer niet mee kon, is ze opnieuw pontificaal met de armen gespreid voor de bus gaan staan. „De chauffeur wilde me passeren, maar toen zij naar links ging, ging ik ook naar links en als zij naar rechts wilde, deed ik dat ook. Uiteindelijk is ze achter uit gereden om te draaien en een andere route te nemen." Verbeek heeft inmiddels een klacht neergelegd bij Connexxion. Ook bij de provincie en de ge meenten Goes en Borsele heeft ze aan de bel getrokken. Ze had zelfs een gesprek met de Goese wethou der Loes Meeuwisse. „Zij toonde begrip, maar helaas heb ik daarna niets meer van de gemeente ge hoord." Verbeek roept andere mensen met dezelfde ervaring op om ook con tact te zoeken met de gemeente en de provincie. „Want zij zijn uitein delijk degenen die bepalen welke bussen er rijden. Connexxion is in feite alleen de uitvoerder." Volgens de inwoonster van 's-Gra- venpolder is de oplossing simpel. In de spits moet er volgens haar weer een lijndienst komen en dus een grotere bus. „Kijk, iedereen be grijpt dat het zonde van het geld is om bussen te laten rijden die bijna helemaal leeg zijn. Daarom is het prima dat er tijdens de slappe uren een buurtbus rijdt. Maar het mag natuurlijk niet zo zijn dat tij dens de spits mensen een uur moeten wachten. Ik ben al een paar keer te laat om mijn werk ge komen. Dat is erg vervelend. Maar ik heb het meegemaakt dat ook scholieren, die nota bene een toets hadden, niet mee konden. Ik vind dat te zot voor woorden." Bij Connexxion was gisteren nie mand bereikbaar voor een reactie. Streep onderstaande woorden door in het diagram. De overgebleven letters vormen de oplossing. ASBEST BRAMEN LIJDEND ROKJAS BAZAAR DAZEN MESJE SLABED BODEM GASBOM MUDZAK SULLEN BOEDEL GERAND ONEVEN ZOLEN En maak ook elke dag kans op een Sanders puzzelpakket B R M G M U D z A K T N R 0 N E V E N N 0 S E M A K S R B 0 E D E L E 1 M J R A A z A B L D E A E A L N A u S U 0 W IJ N N S E D G A S B 0 M N L Weekprijs: Deze cadeaubon biedt u een wereld aan mogelijkheden. Kijk hiervoor op www.vvvcadeaubon.nl Dagprijs: een Sanders puzzelpakket. Meer puzzelen of weten wie er heeft gewonnen? Ga naar www.kleintjesmarkt.nl en klik op Puzzelsite! f Zo doet u meeLos de prijspuzzel op. Spreek uw oplossing c t/m zondag 13 jan. in door te bellen naar 0909-5010325 (60 ct. per gesprek). Prijswinnaars krijgen automatisch bericht. GRAAUW - VanVelzen staat met He melvaartsdag, donderdag 9 mei, op Graauwrock. De rockster won diverse prijzen, waaronder een Gouden Harp en maakte naam als jurylid in The Voice of Holland. Hij treedt op om 21.00 uur. Graauwrock beleeft dit jaar de twaalfde editie. Het festival is er al tijd in geslaagd grote namen naar Zeeuws-Vlaanderen te halen, waar onder Golden Earring, Normaal, De Dijk en Clouseau. Topper was vorig jaar Guus Meeuwis, waar mee Graauwrock een recordaantal van 3500 bezoekers trok. Welke bands naast Van Velzen zullen op treden, is nog niet bekend. Van Velzen stelt daaraan ook eisen. De muziek moet enigszins in zijn stijl passen, melodische rock. Eén band zal pas op 8 mei bekend zijn, na het voorspel voor het echte werk, The Road to Graauwrock. Begin nende groepen kunnen daar een plekje verwerven op Graauwrock.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54