i8l zeeland Parochie betreurt vertrek VanlufFelen Droeve raad Noord-Beveland stemt in met sluiting van de Katse school 'Nog dit jaar begin van verzilten Rammegors' 'Sloop van schepen doet je wel wat' Aandacht nodig voor ondernemers Veerweg I Zelden of nooit gevaren Bromfietser (17) gewond bij botsing met auto 'Pater met zijn staat van dienst op zijspoor zetten is onfatsoenlijk' vrijdag 11 januari 2013 Parochianen van de H. Maria Magdalena parochie in Goes be treuren het aankomende vertrek van pater Paul Vanluffelen. „Het nieuwe parochiebestuur heeft de pater op een zijspoor gezet. Dat is onfatsoenlijk", zegt dirigent/organist Evert Wagter. door Frank van Cooten Wagter, de voormalige di recteur van de vorig jaar opgeheven Zeeuw se Koorschool, is in augustus ze ven jaar dirigent en organist van het katholiek jongens- en mannen koor in Goes. „Ik ken pater Paul VanlufFelen als een bijzonder mens. Zeer geleerd en bijzonder spiritueel. Hij spreekt door zijn eer dere werkzaamheden als missiona ris in talloze landen vele talen en bezit de bijzondere gave op het ni veau te spreken van de mensen die hij voor zich heeft. Het is daar om erg jammer dat hij weg gaat Actie voeren om hem voor onze parochie te behouden, heeft geen zin. De katholieke kerk is geen de mocratisch instituut." VanlufFelen besloot onlangs na ze ven jaar de Maria Magdalena paro chie te verlaten. De bisschop is voor hem op zoek naar een nieu we interessante parochie. De pater zei dat er geen sprake was een machtstrijd tussen hem en pas toor Paul Verbeek, de voorzitter van de nieuwe Pater Damiaan pa rochie. Wel was hij het niet eens over de wijze waarop het nieuwe parochiebestuur is gevormd. Hij weigerde daarom de voordracht van de nieuwe bestuursleden te ondertekenen. Wagter zegt dat er wel degelijk sprake is geweest van een 'paleisre volutie'. „VanlufFelen en Verbeek begonnen zeven jaar geleden als twee gelijkwaardige priesters die een aantal parochies onder elkaar verdeelden. Dat verliep vanaf het begin al een beetje moeizaam. TNvee kapiteins op een schip werkt niet. Nu is een van hen, lees Ver beek, hoger op de ladder gaan zit ten. Pater VanlufFelen zou gewoon lid worden van het pastoresteam. Maar dat past niet bij een man met zo'n grote staat van dienst voor de kerk." Wagter onderschrijft de kritiek van pater VanlufFelen over de be zetting van het nieuwe parochiebe stuur. De pater betreurt het dat er weinig nieuwe gezichten zijn met een verfrissende blik op de toe komst van de katholieke kerk bo ven de Westerschelde. „Het beleidsplan ademt ook geen krachtdadig toekomstbeeld uit. Het plan gaat bijvoorbeeld niet in op de oktoberbrief van bisschop Liesen die een lans breekt voor echte missen zoals ze vroeger wa ren met een pastoor als voorgan ger. Ik sta achter dit beleid. Wel licht ontkom je dan niet aan het sluiten van kerken omdat we te weinig pastoors hebben. Maar is dat zo erg? Wellicht hebben we te lang in luxe geleefd." Volgens Evert Wagter breekt door het vertrek van pater VanlufFelen een 'verwarrende periode' aan. „Omdat we dan nog maar twee priesters hebben, legt dit een bom onder het hele beleidsplan van de nieuwe parochie. Ik weet ook niet hoe het verder moet." door Claudia Sondervan wissenkerke - „We schrijven van daag Noord-Bevelandse geschiede nis, maar die is te beroerd om on der woorden te brengen", zei NBB-fractievoorzitter Ariekees Oudshoorn gisteren in de gemeen teraad Noord-Beveland. De raad nam het voorstel aan om de Prin ses Margrietschool in Kats na de zomer te sluiten. De school zit met dertien leerlin gen onder de norm van minstens 23 leerlingen, waardoor het minis terie geen budget meer geeft. Geersdijkenaar Oudshoorn treur de ook over de toekomstige slui ting van de chistelijke basisschool in zijn woonplaats. Die heeft 34 leerlingen, maar is op termijn vol gens scholenkoepel Primas te klein om voort te bestaan. „Ik hoop dat dat nog een jaar of vijf, zes duurt", zei Oudshoorn. Er was nog steeds boosheid over de manier waarop scholenkoepel voor openbaar onderwijs Nobego vorig jaar aanvankelijk de ouders van Kats overviel met het besluit de school te sluiten. Dat werd inge trokken toen de medezeggen schapsraden en ouders protesteer den regen de manier waarop Nobe go voorbijging aan goed overleg. Directeur los Ernst werd vervan- door Rob Paardekam sint philipsland - Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer willen nog dit jaar beginnen met de werkzaamhe den voor het terugbrengen van het getij in natuurgebied Het Ram megors bij Sint Philipsland. Dat gebeurt door het maken van een doorlaatmiddel in de Krabben- kreekdam. Het water van de Oos- terschelde kan op die manier het afgebakende natuurgebied binnen stromen. Rijkswaterstaat hoopt dat hierdoor schorren en slikken ontstaan in het Rammegors. Dat zou belangrijk zijn, omdat het aan tal schorren en slikken in de Oos- terschelde door de zandhonger al leen maar afneemt. Niet iedereen is onverdeeld geluk kig met het plan. Veel mensen vin den het doodzonde dat een in hun ogen prachtig stuk natuur wordt opgeofferd voor een andere vorm van natuur. Ze vinden bo vendien dat het geld *- 7,7 miljoen euro - in deze tijd wel beter kan worden gebruikt. De provincie heeft het project des ondanks mogelijk gemaakt door het verstrekken van de benodigde vergunningen. Bezwaren van de stichting Het Nieuwe Atlantis wer den ongegrond verklaard. De zaak gaat nu naar de Raad van State. De Italiaan Amadeo Matacena kocht in 2003 de en- kelschroefs Prins Willem Alexander en Prinses Chris tina. Hij wilde ermee varen tussen het Italiaanse vasteland en Sicilië, maar dat is zelden of nooit ge beurd. De stroming bleek veel te sterk. gen. Interimdirecteur Ariaan Boh- nen maakte er gisteravond geen ge heim van dat er veel te repareren viel, in verhoudingen en finan cieel. De raad accepteert de begrotingste korten die Nobego nog tot en met 2015 zal hebben. Afgelopen jaar sloot de onderwijskoepel met een tekort van 33.000 euro, dit jaar komt Nobego 215.000 euro tekort. Dat tekort neemt af tot in 2016 er ruim een halve ton positief op de balans komt. Nobego vangt de te korten zelf op met de algemene re serve. Die was begin 1012 1,7 mil joen euro en dat is afdoende, stel de Bohnen. kapelle - Een 17-jarige bromfiet ser is donderdagochtend in Kapel le gewond geraakt bij een aanrij ding met een auto. Het ongeluk gebeurde op de krui sing van de Smokkelhoekweg met de Kloosterweg. De bromfietser kwam om ongeveer 08.15 uur in botsing met een auto. De 45-jarige Arnemuidse automobilist had de jongen ter hoogte van de rotonde over het hoofd gezien. De bromfietser is gewond geraakt aan zijn been. De traumahelikop ter kwam ter plaatse, maar het slachtoffer is uiteindelijk met de ambulance naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Sinds ze uit Zeeland naar Italië zijn vertrokken in 2003, hebben ze zelden of nooit meer gevaren, de PSD-veerboten Prinses Chris tina en Prins Willem Alexander. Eind vorig jaar zijn ze naar een sloopstrand in Turkije gebracht, waar ze in sneltreinvaart onder de snijbranders verdwijnen. door Harmen van der Werf Ricardo van Liere (25) uit Philippine en Martien Stapper (51) uit Axel vol gen de sloop van de twee PSD-veerboten op de voet. Via via hebben ze ook al foto's ge kregen van de schepen die beetje bij beetje op het strand worden ge trokken en gesloopt „Het doet je wat", zegt Martien. Iedere Zeeuw van zijn leeftijd zit nog vol herin neringen aan de PSD-veren op de Westerschelde. „Soep, broodjes kroket, bekenden die je een jaar niet had gezien, op de boot weer tegenkomen. Van die dingen. Nu rij je vlug, vlug door de Wester- scheldetunnel." Ricardo en Martien zijn niet zo maar geïnteresseerd in de voorma lige Provinciale Stoombootdien sten (PSD). Ze zijn er helemaal dol op. Uit alle hoeken en gaten van de wereld proberen ze informatie over oude PSD-schepen te verza melen. Met hun derde compaan, de in Nijmegen studerende An ders Hoendervanger, hebben ze een PSD-website die nauwelijks ac tueler en completer kan. „Anders is onze webmaster. Wij leveren hem informatie en hij zet het op wmmmmmmm wissenkerke - Er moet goed over leg komen met de ondernemers aan de Veerweg over de bouw van een winkelcentrum rond de C1000, de toekomstige Albert Heijn, in Kamperland. Er moet voorkomen worden dat de Veer weg wordt leeggetrokken doordat mensen niet meer verder komen dan de rand van Kamperland, vin den PvdA en WD in de raad van Noord-Beveland. Ron Meuldijk (PvdA) en Dirk Hage (WD) wil len dat bekeken wordt of er een verbinding mogelijk is tussen een nieuw winkelcentrum en de huidi ge winkelconcentraties aan de Noordstraat en de Veerweg. Er moet inderdaad gelet worden op het evenwicht tussen nieuwe en de bestaande Noord-Bevelandse koopcentra, beaamde wethouder Adrie van der Maas. Hij en de raad waren lovend over de drie onder nemers die samen met het bouw plan voor het winkelcentrum ko men. Het plan is ook zinnig, no teerde RBOI-adviseur Koos Seer- den: vestiging nabij een super markt levert winkels een omzetver- hoging op van tien tot twintig pro cent. Mode- en interieurketen Bo- mont heeft ook interesse. De ke ten heeft al vestigingen in Dom burg, Zoutelande, Renesse, Goes, Middelburg en Terneuzen. de site. Wij zien hem bijna nooit. Hoeft ook niet." Martien en Ricardo hebben de PSD altijd slechts vanaf de zijlijn gevolgd. Martien werkt bij een che misch bedrijf in Vlissingen-Oost. „In de logistiek." Ricardo is stuur man op de sleepboot Union Ruby. „Ik zat als veertienjarige op de hob byclub in Philippine en wilde een model van de Prins Johan Friso, de jongste PSD-boot, maken. Zo ben ik erin gerold. Ik ben vaak met de Prins Johan Friso meegeva- ren, in de stuurhut, met kapitein Kees Lems uit Vlissingen." Mar tien is al langer met het PSD-virus besmet. „Ik woonde in Terneuzen, w toen het veer op Hoedekenskerke nog voer, met zijladers. Ik vond dat schitterend." Waar de PSD eindigde in 2003, na de opening van de Westerschelde- tunnel, zijn Ricardo en Martien verder gegaan. Zo kijken ze erte genaan. Overal ter wereld waar PSD-schepen terecht zijn geko men - van Italië, Saudi-Arabië, In donesië tot China - proberen ze contacten te leggen. Per brief en fax de eerste jaren, nu voorname lijk per e-mail. Ze zijn doorzetters. Het leek onmogelijk van de tussen Jeddah (Saudi-Arabië) en Port Su dan varende Prinses Irene foto's te krijgen. Tot ze ontdekten dat er een Nederlander werkte in Port Sudan. „Hij heeft stiekem foto's ge nomen. Het geeft een kick als je die binnenkrijgt." In Turkije hebben ze ook 'een mannetje', Selim San, die elke woensdag op het sloopstrand fo to's maakt. „De sloop gaat razend snel", weet Ricardo. „Die schepen zijn zo weg. Kunnen we dat ook af sluiten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52