41 binnenland lopen nu de kerk TO©S li In totaal minder overvallen Het aantal gelovigen loopt al jaren terug. Nu blijkt dat ook uit de inkomsten van Kerkbalans. De kerkgemeenschappen in Nederland moeten de tering naar de nering gaan zetten. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl PAUL KUSTERS toosenhenk.nl Oü ENORME VOGELSHOW IN APELDOORN De leegloop van de kerk krijgt ook gevolgen voor de opbrengst van de grootste inzamelingsactie van Nederland: Kerkbalans. Maar dat geld is hard nodig. Informatie van het waterschap EF vrijdag 11 januari 2013 wmmmmmmumumm Oudere is gemakkelijk 0ok s»» slachtoffer Het aantal woningovervallen op 55-plussers stijgt. In 2012 werden 200 senioren slachtoffer van een geweldda dige inval in hun huis. Met een aantal praktische za ken is al veel leed te voorko men. door Freke Remmers WOERDEN - Het aantal woningover vallen daalde in het afgelopen jaar met ïo procent. Senioren waren opvallend genoeg wel vaker het slachtoffer van een gewelddadige inval in hun huis. In 2012 sloegen overvallers bij 200 55-plussers hun slag, in 2011 was dat nog 173: een stijging van 15,6 procent. Hoewel niet iedere senior nu groot gevaar loopt (er zijn immers bijna vijf mil joen 55-plussers in Nederland), zijn ouderenorganisaties veront rust. Het feit dat er steeds meer oudere mensen zijn door de ver grijzing, speelt natuurlijk ook mee in de statistieken. „Ouderen zijn een gemakkelijker slachtoffer. Ze wonen vaker alleen, zijn fysiek minder sterk", verklaart Renée de Vries van de belangenve reniging Anbo de trend. Ton Kin- naer, oud-rechercheur en actief als voorlichter aan ouderen, noemt de groep naïef. „Ze doen gewoon de deur open, zo zijn ze opgevoed. En het midden- en kleinbedrijf heeft zich beter beveiligd, dus kie zen overvallers een nieuwe groep." Vooruitlopend op de cijfers geven ouderenorganisaties al steeds meer voorlichtingsbijeenkomsten om ouderen te vertellen hoe ze kun nen voorkomen slachtoffer te wor den. „Weet wie er voor de deur staat. Heb je een dichte deur, dan kan je het al niet weten. Met een videofooninstallatie kan je het zien en kan je met de aanbeller communiceren. 'Waar kom je voor?"', geeft Kinnaer wat prakti sche tips. „Neem een kierstand- houder. Niet zo'n kettinkje, maar een echte metalen haak. En doe pas open als je zeker weet dat dege ne aan de deur geen kwaad in de zin heeft." Afgelopen december kwamen mi nisterie, politie, justitie en oude renorganisaties bij elkaar om voor het eerst over het toenemend aan tal overvallen te praten. De Unie KBO pleitte daar voor een aparte korpschef 'ouderen en criminali teit'. Ook wordt onderzocht of Bur- gernet 'babbelalerts' kan uitgeven. „Je ziet dat ze vaak in korte tijd meerdere keren toeslaan. Dat kan je dan voorkomen", aldus Arno Heltzel (Unie KBO). In totaal daalde het aantal overval len in 2012 naar 1982 (-13 procent vergeleken met 2011). Het kabinet wil dat terugdringen naar maxi maal 1900, het niveau van 2006. Op allerlei deelgebieden was het af gelopen jaar inderdaad sprake van een daling. Het aantal overvallen op juweliers nam af met 35 pro cent, die op tankstations met 12 procent, die op tabakszaken met 16 procent en die op horecagele genheden met 8 procent. In tegenstelling tot een afname van het aantal overvallen in de rest van het land, nam het aantal overvallen in Zeeland juist toe. ALT1J& MAAR SEKS EN NO0 EENS SEKS... EN HOE PLAT ZE HET PRESENTÉREN TE0ENWOORt>l0 J t UTRECHT - De ontkerkelijking in Nederland heeft nu ook negatieve gevolgen voor de inkomsten die de kerken krijgen uit giften. Dat bleek gisteren uit cijfers van de jaarlijkse inzamelingsactie Kerkba lans van vijf kerkgemeenschappen in Nederland. Die actie levert de vijf kerken ieder jaar gezamenlijk zo'n 250 miljoen euro op, maar in 2011 en 2012 blijkt dat miljoenen euro's minder te zijn geweest. Het geld wordt ingezameld onder de leden van de kerk en wordt ge bruikt voor zaken als het salaris van de predikant, onderhoud van het kerkgebouw en de rekeningen voor gas, water en licht. In 2012 lijkt de katholieke kerk 4 procent minder geld op te hebben gehaald, de protestantse kerken verwachten 2 procent lager uit te komen. De definitieve cijfers over 2011, die ook gisteren bekend wer den gemaakt, laten ook al een da ling zien. De kerken ontplooien nieuwe initiatieven om de op brengst van de actie omhoog te krijgen. „Maar stabiliseren van de opbrengst lijkt me ook al een hele grote opgave", zei Emile Duijsens van het rooms-katholieke econo mencollege op een persconferen tie in Utrecht. Het aantal gelovi gen loopt al jarenlang terug, maar tot nu toe steeg de opbrengst van Kerkbalans wel, omdat de overge bleven gelovigen per persoon steeds meer geld gaven. Dat be drag lijkt nu te stabiliseren waar door de leegloop zijn effect krijgt. Voor veel lokale kerkgemeenschap pen zijn de inkomsten uit Kerkba lans de grootste inkomstenpost. Balans slaat door Cyril Rosman Iedere zondag wordt de aula van het zorgcentrum in Gou da omgebouwd.Tafeltjes opzij, stoelen erbij en in rijen, et voi- la: een kerk. Het is het tijdelijke on derkomen van de protestantse wijkgemeente De Bron-Vredeskerk uit die plaats. „Elke zondag komen er 150 tot 200 mensen", zegt wijk- predikant Leonie Bos. De totale gemeenschap is 1700 mensen groot. „Al die 1700 man krijgen de komende weken een brief, uit naam van de actie Kerkba lans." Met de vraag of ze geld wil len overmaken naar de kerk. Brood nodig geld om de kerk in stand te houden, om de predikant van te betalen, om diensten te kunnen houden. Dat gaat al 41 jaar zo. Maar nu, zo blijkt uit de gisteren gepresenteerde cijfers over 2011 en 2012 en de voorspelling voor 2013, komt er minder reactie op die brie ven. Er komt minder geld binnen. Simpelweg omdat er steeds min- Het waterschap heeft op 3 januari 2013 een watervergunning verleend voor het onttrekken van grondwater voor de aanleg van zeven kunstwerken in het project 'Koppeling Borsele - De Piet' tussen Heinkenszand en Goes (voormalig spoorlijntraject). Voor de uitvoering van dijkversterkingswerken zijn diverse tijdelijke verkeers- besluiten genomen. Het betreft het tijdelijk instellen van omleidingsroutes in de omgeving van Bruinisse, Zierikzee, Wissenkerke, Colijnsplaat, Sint Philipsland en Krabbendijke. De tijdelijke besluiten liggen vanaf 14 januari tot en met 25 februari 2013 ter inzage op beide waterschapskantoren. Het waterschap heeft verschillende verkeersbesluiten genomen. Het gaat om: - een snelheidslimiet van 60 km/ uur op de Prelaatweg tussen Westkapel le en Aagtekerke. Daar wijzigt het verplichte (brom) fietspad in een verplicht fietspad; - een gesloten verklaring van een gedeelte van de Eerste Hogerwaarddwarsweg bij Rilland; - het fysiek afsluiten van een gedeelte van het parkeerterrein aan de Campensweg bij Kamperland. De verkeersbesluiten liggen vanaf 14 januari tot en met 25 februari 2013 ter inzage op beide waterschapskantoren. Meer weten? Uitgebreidere informatie over onderwerpen in deze advertentie vindt u op www.scheldestromen.nl/ waterschapsblad. Mocht u niet de beschikking hebben over een computer en meer informatie over een bepaald onderwerp willen ontvangen, dan sturen we u graag de informatie op papier toe. Deze kunt u aanvragen bij de afdeling Communicatie en Bedrijfscultuur. ,va-»r>fh3[)Scheldest romen Postadres: Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Bezoekadressen: Kanaalweg 1, 4337 PA Middelburg Kennedylaan 1, 4538 AE Terneuzen 088 2461000 info@scheldestromen.nl www.scheldestromen.nl I. CP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4