i8l zeeland 'Nullijn niet vol te houden' Beroep RvS over plan Lijnzaad ingetrokken Gors biedt speciale vakanties aan Optocht Welzijnshuis wil graag meer subsidie vrijdag 11 januari 2013 BURCH-HAAMSTEDE - Conny Schoenmakers uit Haamstede heeft haar beroep bij Raad van Sta te tegen bouwplan Lijnzaad inge trokken. Niet om inhoudelijke re denen, maar omdat zij zich niet had gerealiseerd dat er kosten aan verbonden waren. Schoenmakers woning staat helemaal aan het ein de van de Lijnzaad, een straat vlak buiten het centrum van Haamste de. De Schiedamse broers Bert en Herman Toorman willen de straat verlengen en daar tien woningen neerzetten. De gemeente Schou- wen-Duiveland heeft geen be zwaar, maar omwonenden wel. Schoenmakers is onder meer bang voor wateroverlast en vindt dat de woningen veel te dicht bij haar wo ning komen. Ze claimt dat - als de plannen doorgaan - dat voor haar inhoudt dat haar schuurdeur niet meer open kan. door Melita Lanting zierikzee - Jarenlang een gemeen telijke subsidie op de nullijn hou den is niet vol te houden zonder dat het ten koste gaat van activitei ten. Dat stelt het Welzijnshuis. Daarom is de organisatie in de be groting van dit jaar wel uitgegaan van een kleine verhoging van de gemeentelijke subsidie. De ge meente kan deze actie niet waarde ren en heeft de begroting afge keurd. „De afgelopen jaren is onze subsi die niet verhoogd", legt Corina van Vliet, directeur Welzijn van het Welzijnshuis uit. „Maar alle vaste lasten worden wel hoger en personeel wordt duurder. Daar door hebben we steeds minder te besteden. Wij hebben gezegd dat we dit onderwerp bespreekbaar willen maken want dit gaat uitein delijk ten koste van activiteiten." In de voorgaande jaren zijn al veel activiteiten geschrapt die niet (meer) pasten binnen het gemeen telijke beleid. „Een hele grote was het schrappen van het cursusaan bod. Dat waren de creatieve cursus sen zoals schilderen, keramiek, kle ding naaien en zo." Door het schrappen is telkens voldoende GOES - Zorginstelling voor mensen met een beperking Gors wil per volgend jaar vakantiereizen aanbie den die toegesneden zijn op men sen met een lichamelijke beper king. De instelling nam drie jaar geleden de organisatie van begelei de vakanties over van MEE Zee land. Drie van de reizen uit de reisgids 2013 zijn ook geschikt voor men sen die lichamelijke zorg of extra begeleiding nodig hebben. Gors ge bruikt de ervaringen van deze va kantiegangers als uitgangspunt om het reisaanbod voor 2014 uit te breiden. Woensdag 16 januari is er een voorlichtingsavond met informa tie over de bestemmingen en de vrijwilligers die de reizigers begelei den in De Goederenloods bij de Stoomtrein Goes-Borsele in Goes, van 19.00 tot 21.30 uur. Tijdens de actie voor Benjamin Schot stond de dj zelf op de kar met muziek in de voor hem georganiseerde optocht door Kerkwerve. De actie bestond uit diverse onderdelen en bracht uiteindelijk 1800 euro op. geld beschikbaar gekomen andere activiteiten te kunnen uitvoeren. Wethouder Gilles Houtekamer geeft aan dat hij op dit moment geen reden ziet om het subsidiebe drag aan het Welzijnshuis te verho gen om de stijgende kosten te com penseren. „We houden vast aan de nullijn. Dat hebben we zo met alle Zeeuwse gemeenten afgespro ken", zegt hij. „Hiermee geven we aan dat de gemeenten onder span ning staan en dat organisaties die afgeleid zijn van de gemeente en subsidie ontvangen dit ook moe ten voelen." Het college heeft het Welzijnshuis gevraagd een nieuwe (sluitende) begroting in te dienen. Dat bete kent dat het Welzijnshuis de zelf doorgevoerde verhoging weer moet schrappen. De actie van het Welzijnshuis zou er op kunnen duiden dat het wa ter de organisatie tot aan de lippen staat, maar dat is volgens Van Vliet niet aan de orde. De sector welzijn - dat is de sector waar de gemeen te subsidie aan geeft - is volgens haar financieel gezond. Het signaal is wel bedoeld om problemen op de langere termijn te voorkomen. „Op een gegeven moment komt in zicht dat je taken moet schrap pen." door Ton van den Nouweland BURGHSLUIS - Rijkswaterstaat en de Genie van de Koninklijke Land macht hebben dinsdagavond ter hoogte van de Plompe Toren in de Oosterschelde een kuilanker bo ven water gehaald. Het zware anker is aangeboden aan het Visserijmuseum in Bruinis- se. Dat heeft de schenking in over weging genomen. „Willen ze het niet dan gaat het bij het oud ijzer", vertelt Gerius van Woudenberg van Rijkswaterstaat. Kuilankers worden vrijwel niet meer gebruikt in de Nederlandse visserij. Het anker ontleent zijn naam aan de kuilvisserij, waarbij het vissersschip voor anker gaat tussen twee kuilen (netten), waar in de met de stroom meezwem- mende vis - meestal sprot - wordt gevangen. Het stuk metaal werd dinsdag avond bovengehaald nadat het met geavanceerde meetapparatuur en na enkele verkennende duiken op 23 meter diepte was gelokali seerd. De duikers van de genie wer den daarbij gehinderd door de ster ke stroming, het slechte zicht en een ongelijke bodem in de Ooster schelde. Sportduikers en een mosselkweker tipten Rijkswaterstaat over het an ker. Van Woudenberg: „De mos selkweker had er al eens een kor op verspeeld, dus die is blij dat het daar nu weg is." Rijkswaterstaat werkt sinds kort sa men met het leger. De geniedui kers moeten regelmatig oefenen en Rijkswaterstaat wil een aantal wrakken ruimen uit de Zeeuwse wateren. Militairen van de 105 Brugcompagnie zijn daarom regel matig aan boord van het ms Delta van Rijkswaterstaat te vinden. De uitdaging van dit jaar is de ber ging van een scheepswrak in het Veerse Meer. Als voorbereiding op deze klus verrichten beide rijks diensten wat kleinere bergingen. Een genieduiker gaat te water bij de Plompe Toren, foto Dirk van Maldegem Inzet: het kuilanker komt boven water. foto Gerius van Woudenberg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46