81 wonen honderd jaar iconisch :o: Pastoe viert feest. Het meubelmerk bestaat dit jaar een eeuw. Dat wordt gevierd met een jubileumkast, een tentoonstelling en een boek. Het bedrijf kenmerkte zich door vernieuwing. Deze drie meubels zijn tekenend voor de stijl van het Utrechtse bedrijf. door Suzanne Dijkstra vrijdag 11 januari 2013 Pastoe STOEL MET STALEN ZENUWEN Pastoe staat bekend om het ma ken van tijdloze kasten. Toch zijn ook de stoelen die het be drijf produceert de moeite waard. Vooral het draadstoeltje, naar ontwerp van Cees Braak man. De SM05, ontworpen in 1958, is één van de eerste volle dig uit draadstaai geproduceer de stoelen ooit. De draadstoel was van 1958 tot begin jaren ze ventig in productie en is na een time out van ruim drie decen nia weer terug in de collectie. Pastoedirecteur Remco van der Voort wist namelijk vorig jaar een vintage-exemplaar van de stoel op de kop te tikken en be sloot dat die prima in de huidi ge collectie past. „Het model hadden we al, dus het leek mak kelijk. Uiteindelijk was het door ontwikkelen natuurlijk niet zo simpel", vertelt Van der Voort De stoel is aangepast aan de maatvoering van de huidige tijd. Een kussen op de zitting zorgt voor een comfortabele zit. SM05 is verkrijgbaar in een ver chroomde variant en de tinten zwart en wit. m Pastoe Pastoe is in 1913 als Utrecht se Machinale Stoel- en Meu belfabriek opgericht door Frits Loeb. Eerst werden er klassieke meubels gemaakt. Nadat Cees Braakman als ont werper kwam, 1948, werd de stijl moderner. Medio jaren vijftig ontwikkelde het bedrijf een modulair hoeksysteem. Dit was het moment dat de naam van het bedrijf werd veranderd in Pastoe: van 'pas- se partout' en 'toepassen'. Feest Op 13 april bestaat Pastoe officieel honderd jaar. Dit wordt gevierd met een jubi leumtentoonstelling in de Kunsthal Rotterdam (23 fe bruari tot 2 juni). De exposi tie is opgezet met de thema's historie, omgeving en vernieu wing. Aan de hand van die thema's wordt ook een boek gepubliceerd. Daarnaast komt er een speciale jubileumkast. www.pastoe.com www.imm-cologne.com SM05 foto's PR Jubilee Vision FEESTELIJKE KAST Wat is leuker dan het vieren van een jubi leum van een meubelmerk met een nieuw meubel? Helemaal nieuw is het ontwerp van de feestelijke kast Jubilee overigens niet, want dit Pastoemeubel heeft al een hele geschiedenis. Het is een geüpdate versie van een kast uit de ber kenserie van ontwerper Cees Braakman uit 1952. Het is een oude bekende voor vintageliefhebbers en het model staat te boek als klassieker. De kast is typisch Pas toe: strak en elegant. De komst van Braak man betekende duidelijk een omslag in de collectie van het meubelbedrijf van klassiek naar tijdloos. De jubileumkast is deze maand voor het eerst te zien, tijdens de IMM Cologne, de internationale meu belbeurs in Keulen, vanaf maandag (14 ja nuari) tot en met 20 januari. Hoewel de kast al heel oud is, past hij goed in de hui dige tijd van thuiswerken. Een van de deurtjes is uitgeklapt namelijk een prima tafeltje voor laptop, tabletcomputer of het schrijven van een ouderwetse verjaar dagskaart. Vooral de in wit uitgevoerde va riant oogt zeer modern. Landscape VISIONAIRE KASTEN De tijdloze vormentaal en modulaire toe passing van kastenprogramma Vision ken merkt Pastoe's stijl. Karei Boonzaaijer en Pierre Mazaraic ontwierpen het systeem in 1985, het werd een van de bekendste ontwerpen uit de collectie. De modules van Vision nodigen uit tot componeren van je eigen kastenwand, passend bij de architectuur van de kamer. Elk onderdeel bestaat uit een greeploze kubus, zo ont staat een strak geheel. De mogelijkheden van Vision zijn onbeperkt, mede door de variëteit in vormen, afmetingen en kleu ren. Visions is in de loop der jaren met Vision Next en Vision Elements aange vuld. De modules zijn te krijgen mét en zónder greeploos deurtje en kunnen zo wel staand op stelvoetjes als hangend wor den toegepast. Dit najaar introduceerde Pastoe Visions broertje: een gelijksoortig kastensysteem genaamd Landscape. Dit systeem met houten tussenliggers is nog verfijnder qua detaillering dan Vision. Reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44