wonenI7 Grote droom komt in het klein tot leven :<s vrijdag 11 januari 2013 Tafelgoed van Objects for Sale. De voordeligste is het meest ruw afgewerkt, de pigmenten zijn voordelig. De middelste heeft diepere kleuren en is meer afge werkt. De meest kostbare versie is geornamen teerd, kleuren zijn intenser en kostbaarder. 2 Niet elk tweede huisje staat in mondain Monte Carlo of in ongerept Varmland. fTï De meeste staan in eigen tuin. door Bauke Boersma Een ooit grote droom is in het klein toch nog bewaarheid! Ton Pelzers: „Klopt. Mijn droom was altijd te wonen in een groot houten zelfbouwhuis, omringd met een grote tuin en met een mooi uitzicht. Die droom heb ik helaas nooit kunnen verwezenlijken, maar nu ben ik inmiddels ruim 8i jaar en heb kosten noch moeite ge spaard om het een heel klein beetje waar te maken." De droom is werkelijkheid. Maar... op het nippertje! „Ik was lang bezig met de voorbereiding. Er werden al grappen gemaakt dat na mijn overlijden de adverten tie zou luiden: Ton ligt thuis opgebaard in zijn geliefde blokhut. Gaarne geen bloemen, maar planken met spij kers. Klinkt cru, maar ik kan er wel om lachen hoor." OPROEP Voor een nieuwe rubriek op deze pagina zoeken wij lezers die in woord en beeld willen vertellen over hun toilet in huis. Is de wc-bril in gelegd met Swarovski-steentjes? Prijkt er een leeuwenkop op de wc-rol- houder? Zijn alle muren bekleed met oude vakantiefoto's? Als u ook een bijzonder toilet hebt, laat het ons dan weten via wonen@depersdienst.nl producten echt niet zomaar duur zijn." De Intuïtiefabriek koos voor een serie kera- mieke vazen en servies. Zelfgemaakt in Ne derlandse ovens, een arbeidsintensief pro ces. De goedkoopste versie is het meest ruw, er zit minder afwerkingstijd in en de meest voordelige kleurpigmenten zijn ge bruikt. Een stapje duurder betekent dat meer kostbare kleur(pigment)en zijn toe gevoegd, meer is geschuurd en de afwer king gedetailleerder is. Bij de duurste va zen is de oplage klein, de materialen alle maal van topkwaliteit en zijn zelfs orna menten toegevoegd. Objects for Sale voorziet in heldere staaf- en cirkeldiagrammen, waarin de prijs uit eenvalt in de verschillende onderdelen. „Dan zie je in één oogopslag waarom de sign kost wat het kost en soms dus als duur wordt gezien. Je ziet ook dat de fac tor winst vaak een fractie van de prijs is. Dat helpt om het onbegrip tegen te gaan." Ook de andere ontwerpers uit de groep, onder wie David Derksen, Monique Habra- ken en Lex Pott, leefden zich uit op drie versies van min of meer hetzelfde product: een vaas/lamp, een salontafel en een leren portemonnaie. „Je merkt dat mensen door de crisis bewuster omgaan met geld en be zit. De discussie groeit rond de waarde van ideeën, van producten. Zelf heb ik er ook veel van opgestoken. Als ontwerper ben je soms geneigd alleen het beste in een ont werp te stoppen, terwijl het dan soms on betaalbaar wordt. Nu blijkt dat het voorde liger kan. Dat is fijn, je wilt toch dat je pro ducten gezien en gebruikt worden." De discussie over waarde staat niet op zich zelf. Vooral jonge, vooruitstrevende bedrij ven doen niet langer mistig over de prijs. Was het lang gebruik op de grote meubel beurzen geen prijzen te tonen bij nieuwe banken, lampen en tafels, nu is dat steeds vaker open en bloot vermeld. Ook in de mode gooien sommigen een steen in de vijver. De Belg Bruno Pieters zorgde vorig jaar zelfs voor een schokgolf met zijn comeback in de mode. Na een glansrijke carrière bij merken als Hugo Boss en Christian Lacroix was hij in 2009 van het modetoneel verdwenen. Begin 2012 kwam hij terug met het transparante merk Honest by, waarmee hij zonder ge heimen communiceert over voetafdruk, prijskaartje en alle gebruikte materialen van zijn kledingstukken. Meer ontwerpers lijken zich bij het initia tief van Pieters te willen aansluiten. Het Belgische magazine Knack Weekend voor spelt een tendens: 'Als Bruno Pieters suc cesvol blijft, wordt Honest by meer dan een label. Het kan uitgroeien tot een soort verbond van samenzweerders, collectief ten strijde voor een propere mode. Met Pieters in de rol van Robin Hood'. Met de informatie paraat, is misschien di rect duidelijk dat een vaasje van 1 euro en een broek van 8 euro volgens andere maat staven worden gemaakt. Bolhuis: „Of niet. Ik zou wel graag het staafdiagram van de prijs van dat Ikea-vaasje naast onze produc ten willen zetten. Laat maar zien waarom die prijs mogelijk is. Dat is wel zo eerlijk." www.objects-presents.com www.honestby.com Reageren? wonen@depersdienst.nl Hoe dan? Alles zelf gemaakt, getimmerd, gezaagd? „Nee hoor, mijn vrouw en ik hebben een bouwpakket van een blokhut laten aanrukken, compleet met dakbe dekking en vloer. Wat niet wil zeggen dat we niets heb ben hoeven doen hoor." Ach, een beetje in elkaar zetten! Het is net Lego... „Lego ja, dat vonden de kleinkinderen ook. Bente en Mette wilden per se meehelpen bij de bouw. Dat mocht, maar ze waren de eni gen. Er werd veel hulp geboden, maar dat wimpelden we beleefd af. Zelf doen, vonden we een uitdaging en een prestige-kwestie!" NAMEN Marjan (72) en Ton Pelzers (81) BE ROEP gepensioneerd WOONPLAATS Kerk- rade TWEEDE HUISJE sinds 2012 FUNCTIE Opbergruimte, speelruimte voor kleinkinde ren, overnachten, er gezellig in vertoeven Dus toen heb je je vrouw aan het werk gezet? „Ze vond impregneren van het hout lelijk. Toen heeft ze binnens huis bijna alle planken twee keer geverfd, met white wash. Meer dan 180 delen, waarvan de grootste planken ruim 3 meter lang en 28 mil limeter dik zijn. Haha, in elke kamer stonden planken te drogen." Was er ruimte in de tuin? „Bomen moesten weg, hekwerk en struiken zijn verplaatst. Een pla teau van ruim 3 bij 3 meter is betegeld als fundament. Toen drie dagen droog weer wer den voorspeld, hebben we ons droomhuisje opgebouwd. Nu kan ik vanuit het zijvenster de vogels bespieden; merels, mezen, vinken, roodborstjes, mussen. Soms laat zich zelfs een eek hoorntje zien." Marjan en Ton Pelzers hebben nu eindelijk hun huis van hout. foto's TP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43