61 wonen hebben?! Cobra Waarom is design (soms) duur? Dat laten ontwerpers steeds vaker zien, door inzicht te bieden in ontwerp- en productieprocessen. Vervolgens is de keuze aan ons hoe diep we in onze zakken willen tasten. door Renske Schriemer vrijdag 11 januari 2013 ook niet makkelijk omdat Corylopsis pauciflora. foto RvdK ze zich van eufemismen bedienen. Een woudreus wordt omscheven als een 'boom van gemiddelde grootte'. Een notoire woekeraar heet 'een goede en makkelijke groeier'. Volgens hen worden planten nooit te groot, gaan nooit dood, bloeien langer en zijn een voudiger te snoeien dan in werkelijkheid. Ze vallen zelden om, hebben nog nooit van meeldauw gehoord. Lastige plan ten bestaan niet, in het vocabulaire van de plantenverkoper. Als een vaste plant groter wordt dan verwacht, is er geen man overboord; je graaft de plant aan het einde van het groeiseizoen op, hakt hem in tweeën of in vieren en laat de in omvang gereduceerde pol weer in de grond zakken. Vormt de plant uitlopers, dan is het minder simpel. Zo'n plant (goed voorbeeld: lelietje-der-dalen) infil- "V treert met de wortels alle andere planten en helpt die na verloop van tijd vakkundig om zeep. Meestal krijg je die sluipmoordenaars cadeau. Dat is al re den voor argwaan. Er is veel voor te zeggen alle ge- kregen planten direct op de composthoop te doen j I of in elk geval een jaar in quarantaine te plaatsen. Als een struik te groot wordt, heb je een probleem. Verplanten is meestal geen optie, daarom zoekt de eigenaar zijn heil in knippen. De struik wordt in de vorm van een kadetje geknipt. Als je verslaafd bent aan het vormgeven met de heggenschaar (dat komt vooral bij mannen verrassend vaak voor), dan moet je vooral blijven knippen en scheren. Anders is het handiger een heester te kiezen die zijn standplaats i niet ontgroeit. Zo'n struikje is Corylopsis pauciflora, bloeiend in maart, met een zee van kleine, primula- gele bloemen met de vorm van hopbellen. Schijnhazelaar is de Nederlandse naam van de Corylopsis, maar de struik lijkt wat bloei betreft niet op een hazelaar. Corylopsis pauci flora bloeit op het kale hout, aan honderden fijnvertakte, draaddunne twijgjes. Na de bloei komt het sierlijke blad, dat lijkt op dat van een haagbeuk, maar dan kleiner. Het uit lopende blad is garnaalroze, in de loop van het seizoen ver kleurt het naar groen. Het bolronde struikje wordt zelden hoger dan 1,5 meter en zelfs daarover doet het zo'n 25 jaar. Er bestaan een stuk of zeven schijnhazelaarsoorten. Corylop sis pauciflora is de kleinste; gevolgd door onder meer (in op lopende grootte) Corylopsis spicata, Corylopsis glabrescens en Corylopsis sinensis, die ongeveer 4 meter hoog wordt en waarvan de variëteit Spring Purple in de lente kreeftenrood blad krijgt. Alle schijnhazelaars zijn decoratief, maar plant nooit twee soorten naast elkaar; dan lijkt de één op het lelij ke (of mooie) zusje van de ander. WmmÊÊÊÊi Ze noemt het lachend het Ikea- effect. Ontwerpster Eefiene Bol huis, in 2009 afgestudeerd aan Design Academy Eindhoven, heeft het over het vaasje van om het even welk woonwarenhuis dat je voor 1 euro kunt kopen. Terwijl keramiek en porselein bewerkelijk zijn. Dat zo'n vaasje niet meer dan 1 euro kost, kan door lage arbeidskosten (bijvoorbeeld in China of India) en de grote aantallen waarin mul tinationals hun producten laten maken. Industriële productie in optima forma. Zo was het ooit ook bedoeld. De komst van machines en fabrieken eind negentien de eeuw zorgde voor relatief makkelijke en voordelige productie. De welvaart steeg en meubels, keukengerei, speelgoed: alles werd goedkoper. Naast de ambachtsman ontstond een nieuw vak: ontwerper. Terwijl de prijzen van anonieme massapro ducten - werk waarvan je de ontwerper niet kent - daalden, ontstond ook design met een grote D. Dankzij de Alessi's en Philippe Starcks van deze wereld, lieten we ons vanaf de jaren tachtig verleiden door mooie producten met de handteke ning van de ontwerper erop. Een kurken trekker voor 30 euro of een stoel van hon derden euro's: ze gaven design het predi- caat duur te zijn. Met een designstoel kun je voor de dag komen, het laat zien dat je smaak hebt én dat je wat te besteden hebt. Daarom zit Bolhuis nu met de gebakken peren. Zij ontwerpt, vaak samen met het collectief De Intuïtiefabriek, meubels, kle ding en bijvoorbeeld ook vazen. Maar voor 1 euro kan ze die niet maken. Ze moet opboksen tegen het stigma dat de sign duur is, terwijl dat volgens haar niet zo is. Vaak is de prijs reëel en verklaarbaar. Dat laat ze nu zien. Samen met de andere ontwerpers in gelegenheidscollectief Ob jects riep ze het project Objects for Sale in het leven. Alle acht zelfproducerende Ne derlandse ontwerpers (met eigen studio) maakten een object, maar dan wel in drie versies. Versie 1 mag niet meer dan 50 eu ro verkoopprijs kosten, de middenversie tussen de 50 en 500 euro en de laatste meer dan 500 euro. „Je merkt vaak onbe grip van gebruikers over de prijs van je pro duct. Dit project gaf ons de kans te laten zien welke factoren de prijs bepalen en dat David Derksen en Lex Pott en hun serie vazen/ lampen. De sim pelste bestaat uit het interieur van een thermos fles die tot vaas is omgebouwd (kleine foto hier naast). In de middelste categorie werd de isolatiefles een tafellampje (grote foto). De kostbaarste is de in glas uit gevoerde vorm van de thermos fles. Een bijzettafeltje, is dat nou een hebbeding? Wél als het meubel zo fraai vormgegeven en functio neel is als deze Cobra. Dit tafeltje is een ontwerp van Kees Marcelis (www.keesmarcelis.nl), exclusief voor Odesi. Wie goed naar Cobra kijkt, ziet meteen waarom Kees Marcelis zijn meubel deze naam heeft ge geven. De stabiele voet, het sier lijk gebogen lijf, de platte en bre de kop; de gelijkenis met het rep tiel dat zo dreigend uit de mand van een slangenbezwaarder om hoog kan 'dansen', is treffend. Handig is de verzwaarde, meta len voet, die je onder de bank kunt schuiven. Of onder het bed, waarmee je het meubel tot nacht tafeltje transformeert Het lijf van Cobra is gemaakt van gebo gen hout, dat in drie kleuren kan worden gespoten: wit, oranje en twee tinten grijs. Prijs: 520 euro. m www.odesi.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42