wonen 3 Van stilliggen krijgen we de kriebels Heeft u tips? Mail dan naar: wonen@pzc.nl vrijdag 11 januari 2013 door Elian van 't Westeinde Geen naambordje. Geen bel. Geen brievenbus. Maar wel een voor deur die toegang biedt tot een wo ning waarin alle meubels op maat zijn gemaakt. De roef aan boord van binnen vaartschip Jannelien is van alle gemakken voorzien. Een praktische open keuken met aangrenzend de woonkamer, een badkamer en drie slaapkamers. Dat klinkt als een een gezinswoning, maar het is klein. Zo is er in de grootste slaapkamer slechts ruimte voor een twijfelaar van ongeveer meter 30 breed. Achter de gordijntjes die met embrasses bij elkaar worden gehouden is het knus. De vloerverwarming staat aan en het ruikt naar versgezette koffie. „De roef maken we gezel lig", zegt Jacqueline Geluk (44). „Want dit is niet alleen onze werkplek, dit is ook ons huis." Zolang ze getrouwd zijn, vaart Jacqueline mee met haar man Jan (46). Nu al 25 jaar. Meestal is het schipperspaar onderweg met granen of meststoffen. Een enkel keertje ver voeren ze cacaobonen. Ze reizen naar Duits land, Frankrijk, Zwitserland, Hongarije en varen zestien, soms zeventien uur per dag. Maar in december meren ze voor een paar weken af aan de Loskade in Middelburg. Dat is traditie. Dan is het tijd voor familiebe zoekjes en allerlei klusjes, zoals de auto weg brengen voor een onderhoudsbeurt. Zo'n twaalf jaar geleden kochten Jan en Jac queline dit motorvrachtschip. Toen heette het nog Edison. Zelf gaven ze het de naam Jannelien, samengesteld uit hun voorna men. Het schip is gebouwd in 1962 en is 86 meter lang en iets meer dan 8 meter breed. In het ruim past 1300 ton bulk. De woning was wel heel anders ingericht dan nu volgens Jacqueline, die ook haar schipperspapieren heeft. „Wat hokkerig, maar daar konden we doorheen kijken. Van lieverlee hebben we alles opgeknapt." Na de badkamer en de slaapkamers waren de woonkamer en de keuken aan de beurt, die zijn in 2009 vernieuwd. Een scheepstim merman heeft: alles op maat gemaakt. Dat moet ook, want dit schip heeft zeeg, een kromming, zoals veel schepen uit die tijd. Vanuit het midden loopt het dek op in de lengterichting. Voor- en achtersteven zijn daardoor hoger dan het middengedeelte. „Bovendien is een schip niet overal even breed. Voor en achter loopt het dek uit op een punt", zegt Jan. „Als je naar de tafel kijkt, zie je dat die met de ronding mee loopt. Dat is ook zo met de bank waar je nu op zit. En het aanrechtblad is aan de ene kant zeventig centimeter diep en aan de an dere kant vijftig centimeter. Een gewone keuken of een kast neerzetten kan hier niet. Dan verlies je te veel ruimte. En daar moet je zuinig mee zijn aan boord." Niet voor niets staan de boeken stijf tegen el kaar achter de deurtjes in de boekenkast, een kunstwerkje van de scheepstimmer man. Ook de ruimte in de slaapkamers wordt goed benut. In de kamer van Jan en Jacqueline is het bed strak tegen de wand ge timmerd. Boven de kooien hangen kastjes, zoals je die in een caravan ook wel ziet. „Omdat er geen zolder is, hebben we onder alle bedden ook flinke lades waarin we on ze spullen kwijt kunnen." Voordat ze gaan varen, nemen ze zoveel mogelijk voorraad aan boord. Ze vullen de koelkast, de voor raadkasten en twee ruime diepvriezers. Normaal gesproken is het heel rustig aan boord, maar bij een bepaald toerental van de motor gaat alles even flink rammelen. Daarom zitten onder het dienblaadje viltjes om het houten tafelblad tegen krasjes te be schermen. Jan en Jacqueline vinden het schippersleven prachtig, ,,'t Is een nomadenbestaan. Als we wat langer stilliggen, worden we onrustig en gaat het kriebelen. Zoals nu."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39