2 wonen O O s ■BF U ril ril cz Zelfs een bouwkeet kan een gezellige woning worden volgens woonwarenhuis Morres Volksuniversiteit Zeeland organiseert cursus over wonen in een Middelburgs monumentenpand Bijna de helft van de Nederlanders wil verhuizen maar ziet daar nu geen kans toe Speciale monitor helpt gemeenten bij het overzicht en de invulling van leegstaande panden Schoenen uit vrijdag 11 januari 2013 CÉ 1 1 1 1 1 1 LU LU Woonwarenhuis Morres uit Hulst heeft een nieu we stunt bedacht. Langs de A17 in Roosendaal woont Jordi Alferink, een student uit Raalte, in een bouwkeet. De keet staat onder een groot billboard met daarop de tekst 'Zelfs hier wordt wonen gezellig'. Al ferink blijft er nog wonen tot 17 ja nuari. Hij vertelt zijn verhaal op de facebookpagina van Morres. Het idee achter de actie is dat een gezellige woning de basis is voor woonplezier, ook al staat hij op de ongezelligste plek van Ne derland. De bouwkeet is dan ook huiselijk inge richt, met een vogelhuisje achter het raam, schilde rijen aan de muren, een ta feltje en wat lekkere stoe len. Alferink loopt stage bij het reclamebureau dat de stunt heeft bedacht. Hij meldde zich spontaan aan. Enkele maanden geleden stuntte Morres in België door zanger Koen Wauters een zelf gemaakt schilderij te laten veilen en met de opbrengst korting te geven aan klanten. De Zeeuwse volksuniversiteit organi seert samen met het Zeeuws Ar chief en de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland de cursus 'Wonen in een monumentenpand in Middel burg'. Die is niet alleen bedoeld voor bewoners van dergelijke pan den. Wie geïnteresseerd is in de ge schiedenis van monumentenpanden in het algemeen en het beheer en onderhoud van monumenten in Mid delburg kan ook zijn hart ophalen. In de cursus wordt onder meer inge gaan op de ontstaansgeschiedenis van Middelburg, archiefstukken over bijzondere huizen en gegevens over vroegere bewoners. Daarnaast wordt gekeken naar mounumentale woonhuisinterieurs in Zeeland. Ver der staan het technisch onderhoud en de wetgeving rond monumenten op het programma. De cursus wordt afgesloten met een stadswandeling. De cursus begint op 25 januari en omvat zeven bijeenkomsten. Bel voor meer informatie: 0118-634800 of kijk op de website www.volksuni- versiteitzeeland.nl Bijna de helft van de Ne derlanders wil verhuizen maar durft dat nu niet aan. Dit blijkt uit onder zoek van Vereniging Ei gen Huis. Veel verhuis plannen zijn door de cri sis uitgesteld, bijvoor beeld omdat de verkoop van de oude woning niet wil lukken, de huur te hoog is of omdat een hy potheek niet rondkomt. Uit het onderzoek blijkt dat de wens om groter te wonen de belang rijkste reden is om te willen verhui zen. Dit in verband met gezinsuit breiding of gaan samenwonen, maar ook omdat men behoefte heeft aan meer luxe en men zich dat ook kan veroorloven. De behoefte aan een rusti ger of veiliger woonomge ving en een woning met een tuin vormen andere belangrijke redenen om te willen verhuizen. Beide houden verband met de meer algemene wens om buiten de stad of het centrum te wonen. Ande re redenen om te verhuizen zijn dat mensen kleiner willen wonen als de kinderen uit huis zijn, dat ouderen gelijkvloers willen wonen, dichter bij voorzieningen willen wonen of een aangepaste woning nodig heb ben. Gemeenten hebben er een hulpmid del bij om de leegstand te meten. Vastgoedbeheerder Geotax en leeg standsbeheerder Camelot Europe hebben daarvoor een speciale moni tor ontwikkeld. Die kan in één keer een compleet en eenduidig overicht geven van de leegstand in een ge meente. Daaraan zijn adviezen te koppelen over hoe de risico's kun nen worden beheerst en welke, al dan niet tijdelijke, invullingen moge lijk zijn. De gegevens in de monitor komen van de gemeenten zelf, maar spe ciaal ontwikkelde software bespaart het personeel veel uitzoekwerk. Joost van Gestel van Camelot geeft aan dat alleen een lijstje van lege panden weinig zinvol is. „Het wordt pas aantrekkelijk als er duidelijke voorstellen voor een aanpak bij wor den geleverd. Elk leegstaand ge bouw kent zijn eigen uitdagingen. De gemeente kan eigenaren direct een aantal oplossingen bieden in plaats van alleen te dreigen met boe tes of bestuurlijk ingrijpen." foto's Ruben Oreel Wie: Jacqueline en Jan Geluk. Waar: Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Hongarije en de Loswal in Middel burg. Lievelingsplek: De stuurhut. Die heeft rondom glas, je kijkt overal over heen. Ook de kanarie woont er; het vogeltje zingt meestal het hoogste lied. Lievelingsmeubel: Het oude stoeltje van oma Geluk. Dat is helemaal opge knapt omdat het was doorgezakt: Jan en Jacqueline zaten er in hun verke- ringstijd nogal eens samen in. Schoenen uit: Bij een schipper ga je altijd op kousenvoeten naar binnen. De schoenen moeten uit om te voorkomen dat viezigheid of gemorst vuil van het dek mee naar binnen wordt gelopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38