281 sport Braafhart senior leerde junior koppen 'Het liefst zou ik nog in het veld staan; langs de kant kun je namelijk niks doen. Je kunt wel roepen, maar dat schiet niet veel vrijdag 11 januari 2013 Goes loopt m de hoofdklasse b 0„ jrouwens, Gérard is trainer en de enige die mag roepen één op één. De ploeg heeft twaalf punten gepakt in twaalf duels. Shannon Braafhart senior Shannon Braafhart senior is de teamleider bij zondag-hoofdklas ser Goes. Shannon Braafhart ju nior staat in het hart van de de fensie. Beide Vlissingers leven voor het voetbal. Tijd voor een gesprek met beiden. door Bob Maes Nee, het gaat te ver om zijn vader een voor beeld te noemen. „Dat is wel heel sentimen teel", zegt hij, terwijl hij pesterig naar vader kijkt. „En bedankt", is het antwoord van Shannon Braaf hart senior. „Wel steek ik veel van hem op", sust junior de gemoede ren. „Een echt voorbeeld als verde diger heb ik niet, hoewel ik de laat ste tijd veel kijk naar Thiago Silva van Paris Saint-Germain. Vooral hoe hij opbouwt, vind ik interes sant om te zien." Senior: „Dan heb je aan mij inderdaad geen goed voorbeeld. Ik kon niet zoveel met een bal, was meer een pure verde diger." Shannon Braafhart (41) en Shan non Braafhart junior (19) verdedi gen sinds dit seizoen samen de kleuren van hoofdklasser Goes. De één - senior - langs de lijn als team leider, de ander - junior - in het hart van de defensie. Op het mo ment van het du bbelinterview kijken ze in de Vlissingse sporthal Baskensburg samen hoe de ne genjarige Marlon Braafhart - met tweelingbroer Orlando de twee jongste telg van het gezin - het ervan afbrengt als zaalvoetballer. De volgende dag gaan ze voor an derhalve week naar Curasao, waar de Braafharts' oorsprong ligt. Se nior: „Lekker weer is het daar, man." De natuurlijke habitat zou voor va der en zoon echter net zo goed in de sporthal kunnen liggen. Het ge zin Braafhart ademt namelijk sport. Dat is ook al te onttrekken aan de kledingstijl. Beiden in een trainingspak; Braafhart junior zelfs met een baardje dat hem op Rio Ferdinand van Manchester United doet lijken. „Vooral voetbal leeft in ons gezin", legt senior uit. „De tweeling voetbalt bij Walcheren. Daar ben ik altijd bij. Mijn dochter Kristy doet aan paardrijden. Je gaat altijd naar de voetbal, zegt ze vaak. Tja, dat is ook zo." Als centrale verdediger heeft ju nior de positie waarop zijn vader in 2011 afscheid nam van het ama teurvoetbal overgenomen. Na sinds de C's voor Jeugd Voetbalop leiding Zeeland (JVOZ) te zijn uit gekomen, verscheen Braafhart ju nior afgelopen zomer bij Goes. „Er was ook interesse van RCS en VC Vlissingen. Maar bij Goes kende ik veel gasten en Gérard (de Nooijer) was mijn trainer bij JVOZ. Ook kreeg ik bij Goes de kans om in de hoofdklasse te spelen. De keuze was dus niet zo moeilijk." Daar mee helpt hij gelijk een misver stand uit de wereld. „Ik heb niet voor Goes gekozen omdat mijn va der er leider is." Shannon Braafhart junior (links) en senior leven voor het voetbal. Ze zijn respectievelijk verdediger en teamleider bij zondag-hoofdklasser Goes. foto Ruben Oreel „Veel mensen denken inderdaad dat ik invloed op zijn keuze heb ge had", vult senior zijn zoon aan. „Ik heb Shannon zelf laten beslis sen. Toen hij veertien was, waren er mensen bij Goes die zeiden dat hij ooit voor de club zou spelen. Dat moet hij zelf weten, heb ik ze toen gezegd." Toch volgt Braafhart zijn zoon al zijn hele loopbaan. In de jeugd van Walcheren was hij al leider, la ter ook bij de JVOZ. „Daarnaast voetbalden we niet heel veel sa men", herinnert senior zich. „Ja wel man", onderbreekt zijn zoon hem. „Op het strand of op het veldje in de buurt. Daar heb je me leren koppen. Dat was namelijk één van de weinige dingen die je kon." Senior: „Rustig hè. Ik heb je ook laten zien hoe je een bal per fect moet raken. Die lange bal van jou, die heb je van mij geleerd." Normaliter is dat één van de sterk ste punten van Braafhart junior, het geven van een lange bal. Dit seizoen loopt dat echter een stuk minder. „Het komt er nu niet uit. In de hoofdklasse word je als ver dediger sneller vastgezet als je wilt opbouwen. Ook lopen de spitsen anders weg. Dan is het zaak rustig te blijven en rust in het spel te houden." Vader Braafhart is in ieder geval rustig langs de lijn. „Het liefst zou ik nog in het veld staan; langs de kant kun je namelijk niks doen. Je kunt wel roepen, maar dat schiet niet veel op. Trouwens, Gérard is trainer en de enige die mag roe pen." Overigens had het niet veel ge scheeld of Braafhart had op zijn 41e nog zijn rentree in Goes 1 ge maakt. Tegen UDI'19 regende het afzeggingen, waardoor Braafhart zijn voetbalschoenen kon aantrek ken en op de bank plaatsnam. „Op het laatst kregen er een paar kramp. Toen werd ik wel een beet je bang", zegt hij lachend. „Moest ik nog gaan warmlopen ook." „Gelukkig moest je niet invallen", bijt zijn zoon hem toe. „Dat was niet goed gekomen." Wat Braafhart senior langs de kant wél kan doen, is de backs coachen. „Dan hoef ik niet te schreeuwen, die staan namelijk ook langs de zijlijn. Ik ben nog een tijdje back geweest, dus ik kan wel iets inbrengen." Het coachen van zijn zoon laat hij alleen aan Gérard de Nooijer over. „Tijdens de wedstrijd althans. Na derhand hebben we het er wel over." „Gelukkig niet al te vaak", zegt ju nior. „Maar ik luister wel naar de tips die hij me geeft. Ik neem ze ker niet alles klakkeloos over, maar ik probeer wel veel van hem op te steken. Hij staat langs de lijn, ziet de dingen anders dan ik. Dit kan beter, werk daar nog aan. Daar ben ik door geholpen." Aan de Vlissingse keukentafel wordt er nooit over andere spelers gesproken. Senior: „Dat kan je ook niet maken als teamleider. Je moet de spelers toch een beetje in be scherming nemen. We hebben het wel over het team in het alge meen, maar nooit over indivi duen." Tegenwoordig zijn die gesprekken een stuk positiever dan in het be gin van het seizoen. Na een moei zaam begin heeft Goes de juiste lijn te pakken. In de laatste drie duels voor de winterstop werden zeven punten gesprokkeld. Daar door staan de Bevelanders op de twaalfde plaats, maar het verschil met nummer vier Dongen is 'slechts' acht punten. Alles ligt dus nog open in de hoofdklasse. „We speelden in het begin niet slecht, maar maakten te veel fouten. Ik ook", zegt Braafhart junior. „Ik moest wennen aan het niveau. De overstap van de jeugd naar de se nioren is sowieso zwaar. De laatste tijd speel ik minder wisselvallig. Gérard ziet dat ook. Maar ik kan nog veel beter." „Je moét beter", klinkt vader streng. „Ik hoop niet dat Goes je plafond is." Braafhart junior corri geert: „Je moet wel realistisch zijn. Eerst maar eens een vaste waarde worden." „Als je gevoel bij een club maar goed is", zegt senior. „In de jeugd kon hij naar Zulte-Waregem. Van mij mocht hij gaan, maar hij vond het te ver reizen en ging dus niet. Ik vraag me wel eens af wat zijn plafond is. Is dat FC Dordrecht? Is dat Feyenoord?" Braafhart junior moet er om la chen. Een ding is in ieder geval ze ker: waar junior ook naartoe gaat, senior zal nooit ver weg zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28